moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Egzaminy zakończone

Trzy miesiące temu przekroczyli bramy pancernej brygady. Przez kilkanaście tygodni uczyli się podstaw żołnierskiego rzemiosła pod okiem doświadczonej kadry z 1 batalionu czołgów i batalionu zmechanizowanego.  Po tym wszystkim zostali sprawdzeni.

Wczoraj zakończyły się, trwające trzy dni, egzaminy elewów z kompanii szkolnych świętoszowskiej jednostki. Żołnierze sprawdzani byli z tego, czego nauczyli się podczas szkolenia w pancernej brygadzie. Godziny spędzone na Pasie Ćwiczeń Taktycznych, strzelnicach oraz placu, gdzie odbywały się treningi musztry, pozwoliły elewom na właściwe przygotowanie się do tego jakże ważnego sprawdzianu.

Zasadniczym celem egzaminu było określenie poziomu opanowania umiejętności oraz wiedzy, którą oficerowie i podoficerowie przekazywali żołnierzom kompanii szkolnych przez ostatnie tygodnie. Trzy dni zmagań z całą pewnością nie należały do łatwych i stanowiły wyzwanie dla niedawno wcielonych żołnierzy. Była to jednak przepustka do szkolenia specjalistycznego, które rozpocznie się po przerwie świątecznej i potrwa do końca kwietnia.

Dzień pierwszy – kondycja fizyczna i musztra

Piątek, 23 marca 2018 roku, był pierwszym dniem zmagań. Elewi zostali poddani sprawdzeniu ich kondycji fizycznej oraz egzaminowi praktycznemu z regulaminów. Sprawdzian z wychowania fizycznego obejmował konkurencje, które wchodzą w skład egzaminu rocznego. Każdy z żołnierzy oceniany był zgodnie z grupą wiekową oraz przyporządkowanymi do niej normami. Zauważalna była różnica pomiędzy wynikami, które żołnierze uzyskali teraz, a tymi, które komisje odnotowały w pierwszym tygodniu po rozpoczęciu szkolenia. Sprawność fizyczna u elewów poprawiła się, co podkreślała kadra szkoląca żołnierzy. Drugim elementem, który podlegał sprawdzeniu tego dnia był praktyczny egzamin z regulaminów. Na placu musztry elewi losowali zestaw pytań i poleceń do wykonania. Tematyka dotyczyła Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Regulaminu Musztry. Większość zagadnień nie sprawiała problemów, ale były też takie, nad którymi elewi musieli zastanowić się trochę dłużej.

Dzień drugi – strzelanie i test wiedzy

Na Strzelnicy Bojowej Piechoty żołnierze kompanii szkolnych poddani byli sprawdzeniu i weryfikacji nabytych umiejętności strzeleckich. Ich zadaniem było wykonanie strzelania do celów ukazujących się w dzień. Tutaj liczyło się skupienie, precyzja oraz wykorzystanie wiedzy, a także rad i wskazówek, które instruktorzy przekazywali im przez minione tygodnie. Po zajęciu stanowiska ogniowego każdy elew mógł liczyć tylko na siebie. Nie było czasu na wykonywanie zbędnych czynności, liczyły się umiejętności oraz celne oko. Tego dnia sprawdzana była także wiedza teoretyczna. Pisemny test  obejmował między innymi zagadnienia z zakresu taktyki, terenoznawstwa, łączności, regulaminów czy szkolenia inżynieryjno - saperskiego. Poziom był naprawdę wysoki, a pytania szczegółowe.

Dzień trzeci – pętla taktyczna

Ostatniego dnia egzaminów, we wtorek, żołnierze kompanii szkolnych zmagali się z pętlą taktyczną, która obejmowała najważniejsze zagadnienia realizowane podczas szkolenia  podstawowego. Taka forma sprawdzenia pozwalała na dokładną weryfikację umiejętności żołnierzy. Elewi sprawdzani byli z umiejętności pokonywania wyznaczonego docinka terenu czołganiem, transportując przy tym skrzynkę z amunicją, ustawiania min przeciwpancernych czy przygotowania radiostacji do pracy i nawiązywania łączności. Kolejne punkty, jakie czekały na nich na Pasie Ćwiczeń Taktycznych to zakładanie maski przeciwgazowej oraz odzieży ochronnej zgodnie z określoną normą, rzut granatem ćwiczebnym lub treningowym na odległość, a także udzielanie pierwszej pomocy medycznej na polu walki. Oprócz tego poddawani byli rozpoznawaniu sylwetek sprzętu wojskowego, a także prowadzeniu obserwacji przedpola i wyrywaniu celów. Jak widać tematyka egzaminu tego dnia była bardzo zróżnicowana. Żołnierze musieli wykazać się wszechstronnością i dobrym przygotowaniem ze wszystkich dziedzin, z których się szkolili.

Pozytywny wynik z egzaminu po trzech miesiącach szkolenia podstawowego uzyskali wszyscy elewi z kompanii szkolnych. Kilku spośród nich wyróżniało się na zajęciach przez te kilkanaście tygodni. Wysoki poziom wyszkolenia potwierdzili także na egzaminie. Najlepsze wyniki uzyskali:

Z 1 kompanii szkolnej:

- szeregowy elew Konrad Kot

- szeregowy elew Piotr Bartman

- szeregowy elew Piotr Piesiewicz

Z 2 kompanii szkolnej:

- szeregowy elew Marcin Piaśnik

- szeregowy elew Mateusz Łukasik

- szeregowy elew Michał Ławrowski

Oficerowie i podoficerowie z 1 batalionu czołgów i batalionu zmechanizowanego świętoszowskiej jednostki włożyli wiele wysiłku w to, aby elewi poznali podstawy żołnierskiego rzemiosła. To dzięki nim żołnierze kompanii szkolnych zdobyli wiedzę i umiejętności, które przydadzą im się w przyszłości, jeśli zdecydują się służyć Ojczyźnie.

Po trzech miesiącach intensywnego szkolenia elewi zasłużyli na odpoczynek. Święta spędzą w domach ze swoimi najbliższymi. A tuż po Świętach rozpoczną kolejne tygodnie w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10BKPanc). Szkolenie specjalistyczne potrwa miesiąc. Po jego zakończeniu będą mogli starać się o wstąpienie w szeregi pancernej brygady. Wielu z nich już teraz wyraża chęć służenia razem ze świętoszowskimi pancerniakami. Czas spędzony na szkoleniu w 10BKPanc pozwolił im przekonać się, że służba w tej jednostce, pomimo tego, że jest bardzo wymagająca, daje też dużo satysfakcji. O tym może się przekonać każdy, kto chciałby założyć mundur, a na lewym przedramieniu nosić oznakę pancernej brygady.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Militaria na Zamku Królewskim
 
Stulatka hydrografia
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał Iranu
They Train Together, They Fight Together
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Polacy najlepsi w Hackathonie
Własne interesy Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Iran uderza w USA
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ważka bliżej
Krwawe walki o Monte Cassino
Pretorianie na Mazurach
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Security Game
Kolejne kontrakty na Wisłę
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
JWK z odznaką pamiątkową
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Śmierć bohatera
Symulatory strzelań Rosomaków
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Polowy „Brave Band”
Darłowo czeka na śmigłowce
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
USA nie zacznie wojny z Iranem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
We Are All Darfur
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Palmiry – miejsce kaźni
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
„Bolko” w służbie
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO