moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Razem na pasie taktycznym

Niespełna kilkanaście dni temu stali ramię w ramię na palcu garnizonowym, na pierwszym wspólnym apelu. Dwa tygodnie później Leopardy z pancernej brygady pokonywały kilometry pasa taktycznego wspólnie z pojazdami żołnierzy amerykańskich.

Ryk silników słychać było na bezdrożach poligonu od wczesnych godzin rannych do późnej nocy. Szkolenie czołgistów ze Świętoszowa z żołnierzami amerykańskimi odbyło się na początku tygodnia. Przez dwa dni żołnierze wspólnie wykonywali zadania.

Podczas pierwszego dnia zostało zrealizowane przemieszczenie świętoszowskich Leopardów z Parku Sprzętu Technicznego, wspólnie z plutonem Abramsów, w rejon rozpoczęcia zajęć. To przedsięwzięcie pozwoliło kierowcom amerykańskich czołgów wykonać jazdę adaptacyjną i poznać uwarunkowania terenowe na drodze przejazdu. Następnie odbyła się wstępna odprawa do sprawdzenia znajomości przez poszczególne elementy ćwiczące głównego zadania, które zostało przedstawione w tygodniu poprzedzającym. Po odprawie plutony szkoliły się wspólnie na Pasie Taktycznym. W godzinach popołudniowych miało miejsce ostateczne sprawdzenie sposobu wykonania zadania wraz z podawaniem poszczególnych wiadomości przez radiostacje.

Głównym zadaniem kompanii było natarcie w celu przejęcia obiektu, którym była mała miejscowość. Zadaniem plutonu z 1 batalionu czołgów świętoszowskiej brygady było w trakcie pierwszej fazy zorganizować doraźną obronę wraz z czołgami amerykańskimi. Następnie w trakcie drugiej fazy wykonać natarcie i dokonać izolacji lewej flanki dla zabezpieczenia wejścia do miejscowości plutonu zmechanizowanego. Żołnierze polscy i amerykańscy szkolili się zarówno z użyciem amunicji bojowej, jak i bez.

Dowódca plutonu Leopardów, podporucznik Jakub Szulczyk tak wypowiedział się na temat wspólnego szkolenia: - Moim zdaniem były to zajęcia bardzo przydatne z punktu widzenia dowódcy plutonu. Zwłaszcza drugi dzień szkolenia był niezwykle intensywny, zaczynając od pierwszego zajazdu aż do ostatniego, który zakończył się około północy. Tak naprawdę mieliśmy tylko jedną godzinę przerwy na obiad, ponieważ cały dzień toczył się w rytmie działania. Wykonywanie zadań przerwane było tylko bardzo krótką odprawą w celu omówienia, a po nim znów przystąpiono do działania, co pozwoliło każdemu żołnierzowi powtórzyć swoje czynności do pełnego opanowania. Dodatkowo działanie w nocy pozwoliło kierowcom doskonalić prowadzenie czołgu przy wykorzystaniu przyrządów noktowizyjnych, z kolei działonowym działanie na kamerze termowizyjnej. Wnioski tak naprawdę będziemy wyciągać wspólnie na omówieniu w pododdziale w celu implementacji w naszym działaniu. Kwestią, która nieco utrudniała porozumiewanie się były używane przez amerykańskie wojsko skróty pojęć. Jednak takich, z którymi spotkałem się pierwszy raz było niewiele. Ich rozkaz bojowy pokrywa się z tym, który jest używany w wojsku polskim, więc przekazanie podwładnym jakie jest nasze zadanie i jaka jest nasza rola w całej operacji nie było problemem. Różnice w procedurach zostały wyeliminowane w trakcie pierwszej odprawy, podczas pierwszego dnia zajęć, więc również nie stanowiły przeszkody w trakcie współdziałania. Moi żołnierze radzili sobie bardzo dobrze. Wykazali się pełnym profesjonalizmem i myślę, że stanowili świetną wizytówkę naszego wyszkolenia. Każdy z nich jest bardzo zadowolony, iż mógł brać udział w takim przedsięwzięciu.

Po zakończonym szkoleniu przyszedł czas na podsumowanie i wymianę doświadczeń. Wraz z odbywającymi się zajęciami rozpoczął się proces uszczegółowienia procedur działania, tak aby wspólne działanie w przyszłości było jak najbardziej efektywne.

Było to pierwsze wspólne szkolenie żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej z pododdziałem żołnierzy amerykańskich, którzy w ostatnim czasie przybyli do Polski. Pierwsze, jednak z całą pewnością nie ostatnie. W przyszłości planowane jest więcej zajęć podczas których żołnierze dwóch sojuszniczych państw będą działać razem i realizować jeden założony cel.

A w najbliższym czasie polscy i amerykańscy żołnierze spotkają się także podczas ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo, pod kryptonimem Bóbr-18.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
 
Gorące obrady NATO w Londynie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Klucz do dobrych relacji
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Trudna droga
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Ludzie niebezpiecznej profesji
Nowe laboratorium WAT
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Kontenery dla Wisły
Ostre strzelanie artylerzystów
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
T-72 strzelają na poligonie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Volhynian Lion Hearts
Razem się szkolą, razem walczą
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
„Błękitni” lecą do Afganistanu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dołącz do zawodowców
Leopardy na Podkarpaciu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wrocław czeka na Amerykanów
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Kto zostawia ślady w sieci
Obrona bez polityki
Nowe maszyny w LAW
Klasy wojskowe po nowemu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Z archiwum „Szarego”
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Unwanted Treaty
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO