moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Razem na pasie taktycznym

Niespełna kilkanaście dni temu stali ramię w ramię na palcu garnizonowym, na pierwszym wspólnym apelu. Dwa tygodnie później Leopardy z pancernej brygady pokonywały kilometry pasa taktycznego wspólnie z pojazdami żołnierzy amerykańskich.

Ryk silników słychać było na bezdrożach poligonu od wczesnych godzin rannych do późnej nocy. Szkolenie czołgistów ze Świętoszowa z żołnierzami amerykańskimi odbyło się na początku tygodnia. Przez dwa dni żołnierze wspólnie wykonywali zadania.

Podczas pierwszego dnia zostało zrealizowane przemieszczenie świętoszowskich Leopardów z Parku Sprzętu Technicznego, wspólnie z plutonem Abramsów, w rejon rozpoczęcia zajęć. To przedsięwzięcie pozwoliło kierowcom amerykańskich czołgów wykonać jazdę adaptacyjną i poznać uwarunkowania terenowe na drodze przejazdu. Następnie odbyła się wstępna odprawa do sprawdzenia znajomości przez poszczególne elementy ćwiczące głównego zadania, które zostało przedstawione w tygodniu poprzedzającym. Po odprawie plutony szkoliły się wspólnie na Pasie Taktycznym. W godzinach popołudniowych miało miejsce ostateczne sprawdzenie sposobu wykonania zadania wraz z podawaniem poszczególnych wiadomości przez radiostacje.

REKLAMA

Głównym zadaniem kompanii było natarcie w celu przejęcia obiektu, którym była mała miejscowość. Zadaniem plutonu z 1 batalionu czołgów świętoszowskiej brygady było w trakcie pierwszej fazy zorganizować doraźną obronę wraz z czołgami amerykańskimi. Następnie w trakcie drugiej fazy wykonać natarcie i dokonać izolacji lewej flanki dla zabezpieczenia wejścia do miejscowości plutonu zmechanizowanego. Żołnierze polscy i amerykańscy szkolili się zarówno z użyciem amunicji bojowej, jak i bez.

Dowódca plutonu Leopardów, podporucznik Jakub Szulczyk tak wypowiedział się na temat wspólnego szkolenia: - Moim zdaniem były to zajęcia bardzo przydatne z punktu widzenia dowódcy plutonu. Zwłaszcza drugi dzień szkolenia był niezwykle intensywny, zaczynając od pierwszego zajazdu aż do ostatniego, który zakończył się około północy. Tak naprawdę mieliśmy tylko jedną godzinę przerwy na obiad, ponieważ cały dzień toczył się w rytmie działania. Wykonywanie zadań przerwane było tylko bardzo krótką odprawą w celu omówienia, a po nim znów przystąpiono do działania, co pozwoliło każdemu żołnierzowi powtórzyć swoje czynności do pełnego opanowania. Dodatkowo działanie w nocy pozwoliło kierowcom doskonalić prowadzenie czołgu przy wykorzystaniu przyrządów noktowizyjnych, z kolei działonowym działanie na kamerze termowizyjnej. Wnioski tak naprawdę będziemy wyciągać wspólnie na omówieniu w pododdziale w celu implementacji w naszym działaniu. Kwestią, która nieco utrudniała porozumiewanie się były używane przez amerykańskie wojsko skróty pojęć. Jednak takich, z którymi spotkałem się pierwszy raz było niewiele. Ich rozkaz bojowy pokrywa się z tym, który jest używany w wojsku polskim, więc przekazanie podwładnym jakie jest nasze zadanie i jaka jest nasza rola w całej operacji nie było problemem. Różnice w procedurach zostały wyeliminowane w trakcie pierwszej odprawy, podczas pierwszego dnia zajęć, więc również nie stanowiły przeszkody w trakcie współdziałania. Moi żołnierze radzili sobie bardzo dobrze. Wykazali się pełnym profesjonalizmem i myślę, że stanowili świetną wizytówkę naszego wyszkolenia. Każdy z nich jest bardzo zadowolony, iż mógł brać udział w takim przedsięwzięciu.

Po zakończonym szkoleniu przyszedł czas na podsumowanie i wymianę doświadczeń. Wraz z odbywającymi się zajęciami rozpoczął się proces uszczegółowienia procedur działania, tak aby wspólne działanie w przyszłości było jak najbardziej efektywne.

Było to pierwsze wspólne szkolenie żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej z pododdziałem żołnierzy amerykańskich, którzy w ostatnim czasie przybyli do Polski. Pierwsze, jednak z całą pewnością nie ostatnie. W przyszłości planowane jest więcej zajęć podczas których żołnierze dwóch sojuszniczych państw będą działać razem i realizować jeden założony cel.

A w najbliższym czasie polscy i amerykańscy żołnierze spotkają się także podczas ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo, pod kryptonimem Bóbr-18.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Innowacyjne rozwiązania dla wojska
 
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pirotechnik nie może być ryzykantem
PGZ będzie obecna na MSPO
Program kosmiczny dla wojska
Wojskowy Hot450Challenge
JTAC – mistrz podniebnej układanki
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Hekatomba na Woli
Polskie porty bardziej otwarte
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na misjach święta inne niż zwykle
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Polsko-amerykańska współpraca
Kurs dla saperskich ekspertów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Ukraiński kurs na Zachód
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Chwała powstańcom
Skok na głęboką wodę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Kierunek: misja
Łączność: fundament operacji specjalnej
Galicyjskie przesilenie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Lato z czerwonym terrorem
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bridge to Cooperation
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Układy ze skazą
Więcej celowników z PCO dla wojska
Laserowa artyleria US Army
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wymiana podwodnych doświadczeń
Amerykanie odmładzają F-16
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO