moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
LRASM – odpowiedź na nowe wyzwania

Dzięki pociskom AGM-158C LRASM (Long-Range Anti-Ship Missile) Stany Zjednoczone odzyskają, szczególnie na Zachodnim Pacyfiku, przewagę technologiczną w dziedzinie pocisków przeciwokrętowych. Nowa broń, nad którą pracuje koncern Lockheed-Martin, ma trafić na wyposażenie US Army jeszcze w tym roku. Zainteresowane nowoczesnymi amerykańskimi pociskami są także Japonia, Australia, Kanada, Wielka Brytania, a nawet Szwecja. Jakie możliwości ma AGM-158C LRASM? 

Rozwijany przez koncern Lockheed-Martin pocisk manewrujący AGM-158C LRASM (Long-Range Anti-Ship Missile) jeszcze w tym roku wejdzie na uzbrojenie amerykańskich sił powietrznych, w przyszłym zaś również na uzbrojenie marynarki wojennej. Jego pierwszymi nosicielami będą bombowce dalekiego zasięgu B-1B oraz myśliwce F/A-18E/F Super Hornet, w dalszej kolejności również myśliwce rodziny F-35. Pocisk będzie mógł być także wystrzeliwany z wyrzutni okrętowych Mk.41.

LRASM jest pierwszym amerykańskim pociskiem przeciwokrętowym od czasu wprowadzenia do służby cztery dekady temu pocisku AGM-84 Harpoon. Rozwój tego systemu uzbrojenia podyktowany był koniecznością odpowiedzi na nowe wyzwania, związane głównie z rozbudową i pozyskiwaniem nowych zdolności przez chińską marynarkę wojenną oraz pojawianiem się tzw. środowisk o charakterze antydostępowym (Anti-Access/Area Denial, A2/AD). Jakkolwiek termin ten pojawił się w amerykańskim slangu wojskowym przeszło dwie dekady temu i początkowo był związany właśnie z Chinami, wkrótce zaczął być stosowany także w kontekście irańskim, a obecnie i rosyjskim. LRASM to jedna z form odpowiedzi na nowe wyzwanie.

AGM-158C LRASM, jak można zauważyć już po samym oznaczeniu, konstrukcyjnie wywodzi się z pocisku manewrującego o wydłużonym zasięgu AGM-158B JASSM-ER. Pocisk ma długość 4,26 m, w wariancie lotniczym jego masa wynosi ponad 1100 kg, w wersji morskiej zaś ok. 2000 kg (różnica wynika z konieczności zastosowania dodatkowego silnika startowego). Głowica w obu wersjach ma masę 454 kg. Ani producent, ani użytkownik nie ujawniają danych dotyczących zasięgu – najczęściej podawana jest wartość powyżej 200 Mm, czyli 370 km. Wprawdzie w mediach pojawiają się doniesienia o zasięgu sięgającym nawet 900 km, czyli zbliżonym do JASSM-ER, to jednak wydają się one mało wiarygodne. Prędkość napędzanego silnikiem turbowentylatorowym LRASM-a określana jest jako wysoce poddźwiękowa. Zbudowany z wykorzystaniem technologii stealth pocisk zdolny jest do tzw. sea skimmingu, czyli lotu z dużą prędkością tuż nad powierzchnią morza, co pozwala uniknąć wykrycia przez sensory okrętowe potencjalnego przeciwnika, redukując tym samym możliwość jego zestrzelenia.

Obok prędkości, zasięgu i właściwości stealth podstawowym atutem pocisku jest zdolność do działania w środowisku kontestowanym (takim, w którym prowadzone jest silne zakłócanie radioelektroniczne). Pocisk jest zdolny do samodzielnego odnalezienia wcześniej wskazanego celu i przeprowadzenia skutecznego ataku. W tym celu jest on wyposażony m.in. w dwustronne łącze komunikacyjne, pokładowy radar oraz kamerę umożliwiającą ostateczną weryfikację celu.

19 marca Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu przez Siły Powietrzne USA szóstej próby rozwijanej od 2009 roku konstrukcji. Pocisk został odpalony z pokładu bombowca B-1B u wybrzeży Kalifornii i jak podano w oświadczeniu „z sukcesem trafił cel, spełniając wszystkie założenia testu”. Poprzedni test miał miejsce w grudniu ubiegłego roku, kiedy to również z pokładu B-1B wystrzelono dwa pociski, do dwóch różnych celów, uzyskując dwa trafienia.

REKLAMA

W lipcu ubiegłego roku siły zbrojne zakontraktowały pierwszą partię 23 nowych rakiet, które jeszcze w tym roku zostaną w pełni zintegrowane z bombowcami B-1B (będą mogły one przenosić do 24 pocisków w wewnętrznych komorach), a w przyszłym również z myśliwcami F/A-18E/F Super Hornet (jak podaje brytyjski magazyn Jane’s Defense Weekly maksymalnie 8 pocisków na węzłach podskrzydłowych, standardowo będą to jednak 2 pociski). Kolejnym krokiem będzie uzbrojenie w pociski LRASM krążowników i niszczycieli wyposażonych w system Aegis, co znacząco zwiększy ich siłę ognia i zdolność zwalczania celów morskich.

Rozwój pocisku LRASM to jedna z forma odpowiedzi USA na wyzwania o charakterze antydostępowym. Konieczność opracowania broni dysponującej zasięgiem większym od Harpoonów, ale też przystosowanej do przenikania systemów obronnych, bardziej odpornej na zakłócenia, a także uzbrojonej w silniejszą (dwukrotnie) głowicę, wynikała z kilku powodów. Przede wszystkim z rozwoju zintegrowanych sieci nabrzeżnej obrony powietrznej, pojawienia się na okrętach potencjalnego adwersarza nowoczesnych pocisków przeciwokrętowych i manewrujących, takich jak rosyjskie SS-N-22 Sunburn czy chińskie YJ-18. Nie bez znaczenia było także opracowanie pocisków przeciwlotniczo-przeciwrakietowych średniego i dalekiego zasięgu oraz pokładowych systemów walki podobnych do amerykańskiego systemu Aegis.

Dzięki pociskom LRASM Stany Zjednoczone odzyskują, szczególnie na Zachodnim Pacyfiku, przewagę technologiczną w dziedzinie pocisków przeciwokrętowych oraz zyskują niezbędne wręcz zdolności operacyjne. Wstępne zainteresowanie nową konstrukcją wyraziła Japonia, uwikłana z ChRL w spór terytorialny dotyczący wysp Senkaku/Diaoyu, wcześniej podobne deklaracje można było usłyszeć także z Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, a nawet ze Szwecji. Po zintegrowaniu z myśliwcem F-35 pocisk ma szansę znaleźć liczne rynki zbytu.

Rafał Ciastoń , ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
 
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chwała powstańcom
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Galicyjskie przesilenie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
PGZ będzie obecna na MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Skok na głęboką wodę
Kurs dla saperskich ekspertów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Online z mistrzami sportu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Bridge to Cooperation
Ukraiński kurs na Zachód
Wojskowy Hot450Challenge
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Hekatomba na Woli
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Kierunek: misja
Wymiana podwodnych doświadczeń
Strzelnice dla terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie porty bardziej otwarte
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Lato z czerwonym terrorem
Program kosmiczny dla wojska
Układy ze skazą
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO