moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Milionowe oszczędności dla wojska

W ubiegłym roku 115 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska opracowało 77 projektów racjonalizatorskich. Wdrożenie tych pomysłów pozwoliło zaoszczędzić prawie 10 mln zł. Za wykorzystane przez armię projekty ich autorzy otrzymują nagrody, nawet kilkadziesiąt tys. zł. Inspektorat Wsparcia właśnie podsumował osiągnięcia racjonalizatorów w 2017 roku.

30-milimetrowa armata Bushmaster II Mk44 to podstawowe uzbrojenie najnowocześniejszych pojazdów bojowych polskiej armii, czyli Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. Wozy są na wyposażeniu 12 i 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a zgodnie z planem Ministerstwa Obrony Narodowej, mają wejść do służby również w 15 Brygadzie Zmechanizowanej z Giżycka.

Rosomaki są bardzo intensywnie eksploatowane, dlatego mechanicy i serwisanci muszą poświęcać dużo czasu, aby utrzymywać je w sprawności. Do niedawna, aby nauczyć się jak naprawiać armaty Bushmaster II Mk44 musieli oni korzystać z kosztowych pomocy – przekrojów i modeli, dostarczanych przez producenta broni. Teraz używają do tego standu (przekroju) armaty zbudowanego przez chor. Dariusza Rezkę z Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza. Chorąży skonstruował go w ramach pracy racjonalizatorskiej, mającej na celu obniżenie kosztów serwisu i napraw uzbrojenia Rosomaków oraz usprawnienia procesu szkolenia żołnierzy, którzy będą je używać.

Takich przykładów w armii są dziesiątki. – W ubiegłym roku zostało wdrożonych 77 projektów racjonalizatorskich opracowanych przez 115 twórców – mówi Marek Biegniewski, szef sekretariatu komisji ds. działalności racjonalizatorskiej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Biegniewski podkreśla, że te projekty pozwoliły do końca 2017 roku zaoszczędzić 10 mln zł. Łącznie, od momentu utworzenia Inspektoratu Wsparcia, projekty racjonalizatorskie pozwoliły zaoszczędzić prawie miliard złotych. – Rekordowy był rok 2014, kiedy to oszczędności sięgnęły 181 mln zł – podaje Biegniewski.

Za wdrożone projekty ich autorzy otrzymują wynagrodzenie, które w zależności od osiągniętych oszczędności mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tys. zł.

W tym tygodniu w Inspektoracie odbyła się odprawa, na której podsumowano dorobek racjonalizatorów w 2017 roku. Podczas spotkania wręczono wyróżnienia dla najaktywniejszych i najlepszych wynalazców. W kategorii projektów wymiernych (w których możliwe jest precyzyjne wyliczenie oszczędności) za najlepszy uznano stanowisko przestrzeliwania 30-mm armat Bushmaster Mk44. To praca kmdr. por. Marka Bosaka oraz Andrzeja Wiecha. W kategorii projektów niewymiernych (czyli tych, w których nie można precyzyjnie wyliczyć oszczędności) nagrodzono Andrzeja Ćwika oraz kmdr. por. Andrzeja Felczaka za projekt pt. Opracowanie szczegółowych wymagań funkcjonalnych do rozbudowy systemu informatycznego Local Budget Planning o moduł potrzeby.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Sławomir Mrowiński/ IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Dead to the World
Agresja sowieckiego kolosa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Polscy nurkowie na Islandii
Polska nie pozostanie osamotniona
Groźny jak Tallboy
Modernizacja Sokołów
Wojsko wraca do Łomży
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Umowa na Feniksy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
Selekcja w pigułce
Cienka niebieska linia
Klasy wojskowe po nowemu
Brawurowa ucieczka „Orła”
Pamięć o tragedii
Polscy weterani i książę Harry
Iranian Chess Game
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Rozpoczynamy nową erę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Skok na lotnisko
W Indiach mieli swój drugi dom
Moje serce należy też do Indii
Jedna misja, jeden zespół
Sprawdzają Brutusa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Modernizacja starów 266
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Walka i dyplomacja
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Thin Blue Line
Chorwacki test polskich kadetów
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowa misja i nowy sprzęt
Stalin czekał i kalkulował
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
A Torn Subcontinent
Zapal lampkę bohaterom Września’39
„Górale” zdobywają miasto
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO