moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana dowodzenia w Batalionowej Grupie Bojowej

Wspólnie jesteśmy w stanie bronić bezpieczeństwa Europy – mówił w Bemowie Piskim ppłk Scott Cheney, dotychczasowy dowódca Batalionowej Grupy Bojowej. Dzisiaj w tamtejszym Ośrodku Szkolenia Poligonowego odbyło się przekazanie dowodzenia tą natowską jednostką. Przez najbliższe sześć miesięcy na jej czele będzie stał ppłk Adam Lackey z 1 Batalionu 2 Pułku Kawalerii.

„Wasza obecność w Polsce to symbol honoru i dotrzymywania sojuszniczych zobowiązań, a dla Polaków, narodu ciężko doświadczonego przez historię, znaczy to bardzo wiele” – napisał w liście do sojuszników Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W uroczystościach w Orzyszu wzięli udział m.in. Marek Łapiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej; gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, a także gen. dyw. John Gronski, zastępca dowódcy US Army in Europe i gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej.

– Wspólnie jesteśmy w stanie bronić bezpieczeństwa Europy – mówił ppłk Scott Cheney, dowódca drugiej zmiany Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Na zakończenie swojej misji w Polsce amerykański dowódca został dzisiaj odznaczony Srebrnym Medalem Wojska Polskiego. Podczas ceremonii w Bemowie Piskim sztandar Batalionowej Grupy Bojowej NATO z rąk dotychczasowego dowódcy odebrał jego następca – ppłk Adam Lackey. Od dziś to właśnie on będzie dowodził ponad tysiącem żołnierzy, którzy przez kolejne sześć miesięcy będą stacjonowali w Polsce. Obok amerykańskich żołnierzy z 1 Batalionu 2 Pułku Kawalerii w skład BGB wchodzą także wojskowi z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Tak jak ich poprzednicy, będą oni współpracować z oddziałami NATO rozlokowanymi na wschodniej flance Sojuszu oraz z polską 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie. Wówczas zadecydowano, że w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (eFP – ang. enhanced Forward Presence) w Polsce i krajach bałtyckich ma stacjonować 3,5 tys. żołnierzy państw sojuszniczych.

Jako pierwsi, w styczniu 2017 roku, przyjechali do Polski żołnierze amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Kolorado, którzy przez dziewięć miesięcy stacjonowali w zachodniej Polsce. We wrześniu 2017 zastąpili ich wojskowi z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Kansas. Natomiast Batalionowa Grupa Bojowa NATO rozpoczęła misję w Polsce w kwietniu zeszłego roku. Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone. Poza USA, BGB NATO tworzą: Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Na co dzień grupa eFP współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Sprzęt, którym dysponują żołnierze BGB to amerykańskie kołowe wozy opancerzone Stryker, samochody terenowe Humvee, brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal i wielozadaniowe Panther CLV, rumuńskie baterie zautomatyzowanego systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003 oraz samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Kłopoty z odprawą mieszkaniową
 
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Polsko-amerykańska współpraca
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kraken dla Kormoranów
Szybsza droga do armii zawodowej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ku czci roku 1918 i 1920
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Październik pod znakiem Tallboya
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szybciej do wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Nadchodzi Armia Fight Night!
Defendery 2020: RobUV
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defender 2020: Symulator Pioruna
A więc wojna...
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kabina do zadań specjalnych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Aviation Detachment” w Łasku
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Laserowa artyleria US Army
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dekady za wcześnie
Amerykanie odmładzają F-16
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Promocja oficerska w AWL
Nowe sanitarki dla wojska
Zostań studentem ASzWoj
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Bohaterska obrona wzgórza 385
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kraby kontra okręt
Dodatki dla specjalsów po nowemu
„Kaper” przeciw terrorystom
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Trenują, aby szkolić innych
Ukraiński kurs na Zachód
Defendery 2020: Zapobiec awarii
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ochotnik do Auschwitz
16 Dywizja najlepsza!
F-16 kończą misję w Estonii
Ryzykowne remedium
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO