moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

40 lat misji UNIFIL

To była trudna misja. Przez 17 lat nieśliśmy pomoc medyczną żołnierzom ONZ i miejscowej ludności. Usuwaliśmy także miny, budowaliśmy drogi i zabezpieczaliśmy logistycznie całą misję UNIFIL – mówi płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które zorganizowało konferencję naukową poświęconą libańskiej misji ONZ.

W marcu 1978 roku, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne ze strony sił Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Izrael zdecydował się najechać Liban. Celem operacji było zniszczenie baz arabskich bojowników i zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu obu państw. Okupacja południowego Libanu spotkała się z negatywną reakcją społeczności międzynarodowej, która zażądała od Izraela wycofania wojsk. Decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w miejsce konfliktu wysłane zostały oddziały „Błękitnych Hełmów”, które miały pilnować przestrzegania zawieszenia broni i ewakuacji sił izraelskich. W ten sposób rozpoczęła się najdłuższa w historii misja ONZ, która trwa do dzisiaj.

UNIFIL – czyli Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon) zostały utworzone 19 marca 1978 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 425 i 426. Polska przez długi czas nie brała w niej udziału. Dopiero w 1992 roku, na prośbę sekretarza generalnego ONZ skierowaną do polskiego rządu, zapadła decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód stuosobowej kompanii medycznej (szpital polowy) w miejsce wycofujących się wojskowych lekarzy z Norwegii i Szwecji.

REKLAMA

– Zadań nam na pewno nie brakowało, bo pomocy wymagali zarówno poszkodowani żołnierze ONZ, jak i miejscowa ludność narażona na wybuchy min i niewypałów. Nasi medycy swój prawdziwy bojowy chrzest przeszli w 1993 roku, rok po rozpoczęciu misji, kiedy to Izrael przeprowadził ataki rakietowe na południe Libanu. Było bardzo dużo ofiar – wspominał płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Po dwóch latach działania wojskowych medyków, delegowanych przede wszystkim z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, któremu powierzono organizację kontyngentów, ONZ ponownie zwróciło się do polskiego rządu o pomoc. – Tym razem poproszono nas, abyśmy zastąpili szwedzkich żołnierzy. Nie tylko kompanię saperów, zajmujących się rozminowaniem i odbudową, ale również ich batalion logistyczny. To było spore wyzwanie, ponieważ kilkukrotnie podniosło liczebność całego PKW UNIFIL. Nasz batalion składał się bowiem z kompanii transportowej, zaopatrzenia i dowodzenia, i odpowiadał za przewóz ludzi, sprzętu i towarów dla całej misji ONZ – mówił dr Rafał Piotr Depczyński z Uniwersytetu Gdańskiego, który specjalizuje się w tematyce UNIFIL-u. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Siły pokojowe ONZ wobec współczesnych konfliktów zbrojnych. Liban – studium jednego przypadku”.

Gen. bryg. rez. Stanisław Woźniak, który dowodził siłami UNIFIL-u w latach 1995–1997, pełniąc jednocześnie funkcję zastępcy sekretarza generalnego ONZ, podkreślał wysiłek Wojska Polskiego. W czasie 17 lat trwania misji (w 2009 roku Polska zakończyła swój udział w międzynarodowej operacji) wzięło w niej udział 11 tys. wojskowych. Siedmiu z nich zginęło. Ofiara ta, apelował generał, nie może zostać zapomniana, szczególnie przez ludzi w mundurach. – Naszym moralnym obowiązkiem jako weteranów, którzy byli naocznymi świadkami okropności współczesnych wojen, jest aktywne wspieranie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego – podkreślał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aleksander Rawski, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Jak kupować skutecznie i szybko
Na jakich zasadach powrót do armii?
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Specjalsi świętują!
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Atak terrorystyczny w Radomiu
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Dziewczyny na medal
Tygrysy nad Poznaniem
Misja z komplikacjami
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Wojska specjalne świętują
Bliski Wschód – definicja chaosu
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Huta celuje w miliard
40 lat misji UNIFIL
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Afgańska misja z nowymi siłami
Centralne obchody Dnia Weterana
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Pedro ze Stalowej Woli
Powinność państwa
Większa flota Szkoły Orląt
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Lotnicze tradycje
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Nowy polski samolot
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
„Zoom na proobronność” rozstrzygnięty
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Wzajemne wsparcie
Europejska Harpia?
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Udana misja tygrysów
Siedmiotonowy polski w boju
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Weterani na macie
Umowa na Air Show 2018 podpisana
Cadet Camp w wojskowej uczelni
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Argentyńska zagadka
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Polska – przegrani zwycięzcy
Francja inwestuje w obronność
Terror na Majorce
Powstańcza Noc Muzeów
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO