moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

40 lat misji UNIFIL

To była trudna misja. Przez 17 lat nieśliśmy pomoc medyczną żołnierzom ONZ i miejscowej ludności. Usuwaliśmy także miny, budowaliśmy drogi i zabezpieczaliśmy logistycznie całą misję UNIFIL – mówi płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które zorganizowało konferencję naukową poświęconą libańskiej misji ONZ.

W marcu 1978 roku, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne ze strony sił Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Izrael zdecydował się najechać Liban. Celem operacji było zniszczenie baz arabskich bojowników i zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu obu państw. Okupacja południowego Libanu spotkała się z negatywną reakcją społeczności międzynarodowej, która zażądała od Izraela wycofania wojsk. Decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w miejsce konfliktu wysłane zostały oddziały „Błękitnych Hełmów”, które miały pilnować przestrzegania zawieszenia broni i ewakuacji sił izraelskich. W ten sposób rozpoczęła się najdłuższa w historii misja ONZ, która trwa do dzisiaj.

UNIFIL – czyli Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon) zostały utworzone 19 marca 1978 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 425 i 426. Polska przez długi czas nie brała w niej udziału. Dopiero w 1992 roku, na prośbę sekretarza generalnego ONZ skierowaną do polskiego rządu, zapadła decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód stuosobowej kompanii medycznej (szpital polowy) w miejsce wycofujących się wojskowych lekarzy z Norwegii i Szwecji.

REKLAMA

– Zadań nam na pewno nie brakowało, bo pomocy wymagali zarówno poszkodowani żołnierze ONZ, jak i miejscowa ludność narażona na wybuchy min i niewypałów. Nasi medycy swój prawdziwy bojowy chrzest przeszli w 1993 roku, rok po rozpoczęciu misji, kiedy to Izrael przeprowadził ataki rakietowe na południe Libanu. Było bardzo dużo ofiar – wspominał płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Po dwóch latach działania wojskowych medyków, delegowanych przede wszystkim z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, któremu powierzono organizację kontyngentów, ONZ ponownie zwróciło się do polskiego rządu o pomoc. – Tym razem poproszono nas, abyśmy zastąpili szwedzkich żołnierzy. Nie tylko kompanię saperów, zajmujących się rozminowaniem i odbudową, ale również ich batalion logistyczny. To było spore wyzwanie, ponieważ kilkukrotnie podniosło liczebność całego PKW UNIFIL. Nasz batalion składał się bowiem z kompanii transportowej, zaopatrzenia i dowodzenia, i odpowiadał za przewóz ludzi, sprzętu i towarów dla całej misji ONZ – mówił dr Rafał Piotr Depczyński z Uniwersytetu Gdańskiego, który specjalizuje się w tematyce UNIFIL-u. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Siły pokojowe ONZ wobec współczesnych konfliktów zbrojnych. Liban – studium jednego przypadku”.

Gen. bryg. rez. Stanisław Woźniak, który dowodził siłami UNIFIL-u w latach 1995–1997, pełniąc jednocześnie funkcję zastępcy sekretarza generalnego ONZ, podkreślał wysiłek Wojska Polskiego. W czasie 17 lat trwania misji (w 2009 roku Polska zakończyła swój udział w międzynarodowej operacji) wzięło w niej udział 11 tys. wojskowych. Siedmiu z nich zginęło. Ofiara ta, apelował generał, nie może zostać zapomniana, szczególnie przez ludzi w mundurach. – Naszym moralnym obowiązkiem jako weteranów, którzy byli naocznymi świadkami okropności współczesnych wojen, jest aktywne wspieranie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego – podkreślał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aleksander Rawski, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Himarsy na polskim poligonie
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Strzał ze śmigłowca
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Oficerskie szlify
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Konkurs dla pasjonatów wojska
Archiwum Eissa odzyskane
Bomby przy bałtyckiej plaży
Sztafeta Niepodległości
Sukces Trumpa czy Kima?
Defilada w powietrzu
Strzały z Procy
Trzy lata walki o polskie wojsko i granice
Misja na południowej flance NATO
Gwardziści z USA w Krzesinach
Ostatnie pożegnanie generała Ścibora-Rylskiego
Pierwszy lot pamiętam stale…
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Serbskie Homary i Kryle
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Wyróżnienia na Święto Wojska Polskiego
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
Cześć ich pamięci!
Wirtualny lot M-346
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Przed Wielką Defiladą Niepodległości
Sztab Generalny uczcił wojskowe święto
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Niezwykła furażerka kpt. Jankowskiego
Szkoła Orląt będzie Akademią
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Gen. Andrzejczak: Nowoczesne wojsko potrzebuje samodzielnych dowódców
Terytorialsi w urzędach
Treningowy zamach
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Prezydencki Medal Stulecia
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Walka była naszym obowiązkiem
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Homar od nowa
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO