moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

40 lat misji UNIFIL

To była trudna misja. Przez 17 lat nieśliśmy pomoc medyczną żołnierzom ONZ i miejscowej ludności. Usuwaliśmy także miny, budowaliśmy drogi i zabezpieczaliśmy logistycznie całą misję UNIFIL – mówi płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które zorganizowało konferencję naukową poświęconą libańskiej misji ONZ.

W marcu 1978 roku, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne ze strony sił Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Izrael zdecydował się najechać Liban. Celem operacji było zniszczenie baz arabskich bojowników i zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu obu państw. Okupacja południowego Libanu spotkała się z negatywną reakcją społeczności międzynarodowej, która zażądała od Izraela wycofania wojsk. Decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w miejsce konfliktu wysłane zostały oddziały „Błękitnych Hełmów”, które miały pilnować przestrzegania zawieszenia broni i ewakuacji sił izraelskich. W ten sposób rozpoczęła się najdłuższa w historii misja ONZ, która trwa do dzisiaj.

UNIFIL – czyli Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon) zostały utworzone 19 marca 1978 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 425 i 426. Polska przez długi czas nie brała w niej udziału. Dopiero w 1992 roku, na prośbę sekretarza generalnego ONZ skierowaną do polskiego rządu, zapadła decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód stuosobowej kompanii medycznej (szpital polowy) w miejsce wycofujących się wojskowych lekarzy z Norwegii i Szwecji.

REKLAMA

– Zadań nam na pewno nie brakowało, bo pomocy wymagali zarówno poszkodowani żołnierze ONZ, jak i miejscowa ludność narażona na wybuchy min i niewypałów. Nasi medycy swój prawdziwy bojowy chrzest przeszli w 1993 roku, rok po rozpoczęciu misji, kiedy to Izrael przeprowadził ataki rakietowe na południe Libanu. Było bardzo dużo ofiar – wspominał płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Po dwóch latach działania wojskowych medyków, delegowanych przede wszystkim z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, któremu powierzono organizację kontyngentów, ONZ ponownie zwróciło się do polskiego rządu o pomoc. – Tym razem poproszono nas, abyśmy zastąpili szwedzkich żołnierzy. Nie tylko kompanię saperów, zajmujących się rozminowaniem i odbudową, ale również ich batalion logistyczny. To było spore wyzwanie, ponieważ kilkukrotnie podniosło liczebność całego PKW UNIFIL. Nasz batalion składał się bowiem z kompanii transportowej, zaopatrzenia i dowodzenia, i odpowiadał za przewóz ludzi, sprzętu i towarów dla całej misji ONZ – mówił dr Rafał Piotr Depczyński z Uniwersytetu Gdańskiego, który specjalizuje się w tematyce UNIFIL-u. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Siły pokojowe ONZ wobec współczesnych konfliktów zbrojnych. Liban – studium jednego przypadku”.

Gen. bryg. rez. Stanisław Woźniak, który dowodził siłami UNIFIL-u w latach 1995–1997, pełniąc jednocześnie funkcję zastępcy sekretarza generalnego ONZ, podkreślał wysiłek Wojska Polskiego. W czasie 17 lat trwania misji (w 2009 roku Polska zakończyła swój udział w międzynarodowej operacji) wzięło w niej udział 11 tys. wojskowych. Siedmiu z nich zginęło. Ofiara ta, apelował generał, nie może zostać zapomniana, szczególnie przez ludzi w mundurach. – Naszym moralnym obowiązkiem jako weteranów, którzy byli naocznymi świadkami okropności współczesnych wojen, jest aktywne wspieranie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego – podkreślał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aleksander Rawski, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Szkoła Orląt będzie Akademią
MMA w Sokołowie Podlaskim
SERE w Bieszczadach
Wojska lądowe świętują
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Sokoły pola walki
Mastery wylądowały w Krzesinach
Zmiany w zarządzie PGZ
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Sopka do liftingu
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
The United States of America Have It Their Way
„Sophia”: powrót do domu
Trzeci wróg
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Mieliśmy oko nad Irakiem
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Pobiegną dla „Czarnego”
Zmiany w ustawie o weteranach
Pretorianin
Terytorialsi w urzędach
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Prezydent Duda w Białym Domu
Abramsy i Bradleye w Polsce
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Dragoni ruszyli do boju
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Gwardziści z USA w Krzesinach
Strzały z Procy
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cisi bohaterowie
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Rząd za kluczowymi zmianami
Zmiany w dodatkach służbowych
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO