moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

40 lat misji UNIFIL

To była trudna misja. Przez 17 lat nieśliśmy pomoc medyczną żołnierzom ONZ i miejscowej ludności. Usuwaliśmy także miny, budowaliśmy drogi i zabezpieczaliśmy logistycznie całą misję UNIFIL – mówi płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które zorganizowało konferencję naukową poświęconą libańskiej misji ONZ.

W marcu 1978 roku, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne ze strony sił Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Izrael zdecydował się najechać Liban. Celem operacji było zniszczenie baz arabskich bojowników i zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu obu państw. Okupacja południowego Libanu spotkała się z negatywną reakcją społeczności międzynarodowej, która zażądała od Izraela wycofania wojsk. Decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w miejsce konfliktu wysłane zostały oddziały „Błękitnych Hełmów”, które miały pilnować przestrzegania zawieszenia broni i ewakuacji sił izraelskich. W ten sposób rozpoczęła się najdłuższa w historii misja ONZ, która trwa do dzisiaj.

UNIFIL – czyli Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon) zostały utworzone 19 marca 1978 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 425 i 426. Polska przez długi czas nie brała w niej udziału. Dopiero w 1992 roku, na prośbę sekretarza generalnego ONZ skierowaną do polskiego rządu, zapadła decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód stuosobowej kompanii medycznej (szpital polowy) w miejsce wycofujących się wojskowych lekarzy z Norwegii i Szwecji.

REKLAMA

– Zadań nam na pewno nie brakowało, bo pomocy wymagali zarówno poszkodowani żołnierze ONZ, jak i miejscowa ludność narażona na wybuchy min i niewypałów. Nasi medycy swój prawdziwy bojowy chrzest przeszli w 1993 roku, rok po rozpoczęciu misji, kiedy to Izrael przeprowadził ataki rakietowe na południe Libanu. Było bardzo dużo ofiar – wspominał płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Po dwóch latach działania wojskowych medyków, delegowanych przede wszystkim z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, któremu powierzono organizację kontyngentów, ONZ ponownie zwróciło się do polskiego rządu o pomoc. – Tym razem poproszono nas, abyśmy zastąpili szwedzkich żołnierzy. Nie tylko kompanię saperów, zajmujących się rozminowaniem i odbudową, ale również ich batalion logistyczny. To było spore wyzwanie, ponieważ kilkukrotnie podniosło liczebność całego PKW UNIFIL. Nasz batalion składał się bowiem z kompanii transportowej, zaopatrzenia i dowodzenia, i odpowiadał za przewóz ludzi, sprzętu i towarów dla całej misji ONZ – mówił dr Rafał Piotr Depczyński z Uniwersytetu Gdańskiego, który specjalizuje się w tematyce UNIFIL-u. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Siły pokojowe ONZ wobec współczesnych konfliktów zbrojnych. Liban – studium jednego przypadku”.

Gen. bryg. rez. Stanisław Woźniak, który dowodził siłami UNIFIL-u w latach 1995–1997, pełniąc jednocześnie funkcję zastępcy sekretarza generalnego ONZ, podkreślał wysiłek Wojska Polskiego. W czasie 17 lat trwania misji (w 2009 roku Polska zakończyła swój udział w międzynarodowej operacji) wzięło w niej udział 11 tys. wojskowych. Siedmiu z nich zginęło. Ofiara ta, apelował generał, nie może zostać zapomniana, szczególnie przez ludzi w mundurach. – Naszym moralnym obowiązkiem jako weteranów, którzy byli naocznymi świadkami okropności współczesnych wojen, jest aktywne wspieranie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego – podkreślał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aleksander Rawski, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Francja inwestuje w obronność
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Najszybsza selekcja w Polsce
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Patagonia w zasięgu ręki
Wojskowi judocy na tatami
Polskie skrzydła w Afryce
Trening z koktajlami Mołotowa
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Na jakich zasadach powrót do armii?
Legenda polskiej partyzantki
Polityka fałszywego uśmiechu
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Załoga Bergepanzera w akcji
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Kierunek – wschodnia flanka
LOT Szkoły Orląt
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Przyjaciele nie tylko w służbie
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Zbrodnie wilkołaka
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Puma i Kuguar na Mazurach
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Porady z paragrafem
Starcie pancernych plutonów
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Bliski Wschód – definicja chaosu
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Święto Dowództwa Generalnego
Gdy przyszedł czas, on się nie wahał
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Nowy inspektor marynarki wojennej
Polskie Bryzy nad Afryką
Eurosatory – osobiste wymogi
Scenariusze dla Tygrysów
Eurosatory 2018 zakończone
Marsz dla Rafała
Sukces Trumpa czy Kima?
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Egzamin „Kormorana” na Świnie
„Tygrys” z radarem
Terytorialsi nauczą się nurkować
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO