moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City

Protest przeciwko usunięciu pomnika katyńskiego w Jersey City zaczyna przynosić efekty. Do koalicji broniącej monumentu dołączyli m.in. radni miejscy oraz lokalne organizacje weteranów i mniejszości etnicznych. W obliczu coraz głośniejszego sprzeciwu burmistrz Steven Fulop zadeklarował, że decyzję o ostatecznej lokalizacji pomnika skonsultuje z Polonią.

„Jestem w gronie osób, które od dzisiaj rana są w kontakcie z merem Fulopem, który zadeklarował wolę dialogu” – napisał w środę na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Polskie Radio cytuje z kolei pismo, które Steven Fulop wysłał do organizacji polonijnych: „Wokół sprawy pomnika katyńskiego narosło wiele nieporozumień i sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zapewnia w piśmie, że nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja co do lokalizacji pomnika po zakończeniu rewitalizacji Exchange Place i zapowiada, że zostanie to w odpowiednim czasie skonsultowane ze środowiskami polonijnymi. Zmiana postawy burmistrza Jersey City to efekt działań środowisk polonijnych, które od początku były przeciwne planom przeniesienia pomnika katyńskiego z Exchange Place, jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Jersey City.

8 maja do dwóch amerykańskich sądów trafiły niezależnie od siebie dwa pozwy przeciwko decyzji władz Jersey City. Wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie pomnika do sądu stanowego skierował Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego. Podobny pozew w sądzie federalnym złożył Sławomir Platta, prawnik i działacz polonijny z Nowego Jorku. – Ten dokument to nasze polskie „nie”. „Nie” dla bezczeszczenia pomnika. „Nie” dla niszczenia polskiej racji stanu w Stanach Zjednoczonych. To jest bardzo silny głos Polonii – powiedział Platta na antenie TVP. Do czasu wydania wyroku przez sąd federalny, co ma nastąpić 29 maja, wszelkie decyzje dotyczące pomnika katyńskiego w Jersey City zostały wstrzymane.

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie Rady Miejskiej Jersey City odbyła się także konferencja w tej sprawie zorganizowana przez Polonię. Starania o zmianę planów władz miejskich zostały wsparte przez kilku radnych oraz lokalne organizacje Afroamerykanów i weteranów wojny koreańskiej. – Ten pomnik należy nie tylko do społeczności polskiej, ale też do mieszkańców Jersey City – powiedział na konferencji Michael Yun, jeden z miejskich radnych. – Rada miejska i ja będziemy opowiadali się za tym, aby lokalizacja pomnika nie została zmieniona – dodał.

Decyzja o usunięciu pomnika z Exchange Place ma związek z planowaną przebudową placu. Władze miasta poinformowały kilka tygodni temu, że zamierzają przenieść pomnik na czas prac budowlanych, ale nigdy nie zadeklarowały, że po ich zakończeniu wróci on na swoje dotychczasowe miejsce. Powodem usunięcia pomnika ma być także drastyczna wymowa rzeźby oraz nieczytelny dla przeciętnego Amerykanina przekaz. Takim planom i uzasadniającej je argumentacji sprzeciwiają się zarówno organizacje polonijne, jak i opinia publiczna oraz instytucje odpowiedzialne za politykę historyczną i relacje polsko-amerykańskie w kraju. Oświadczenia krytykujące zamiary władz Jersey City wydały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Polonijna Rada Konsultacyjna.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Na jakich zasadach powrót do armii?
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Dziewczyny na medal
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Wojska specjalne świętują
Argentyńska zagadka
Bojowa operacja u brzegów Estonii
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Jak kupować skutecznie i szybko
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Większa flota Szkoły Orląt
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Specjalsi świętują!
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
„Zoom na proobronność” rozstrzygnięty
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Bliski Wschód – definicja chaosu
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Centralne obchody Dnia Weterana
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Wzajemne wsparcie
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Pedro ze Stalowej Woli
Polska – przegrani zwycięzcy
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Lotnicze tradycje
Francja inwestuje w obronność
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Powstańcza Noc Muzeów
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Umowa na Air Show 2018 podpisana
Terror na Majorce
Atak terrorystyczny w Radomiu
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Huta celuje w miliard
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Nowy polski samolot
Misja z komplikacjami
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Powinność państwa
Tygrysy nad Poznaniem
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
40 lat misji UNIFIL
Weterani na macie
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Afgańska misja z nowymi siłami
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Udana misja tygrysów
Europejska Harpia?
Siedmiotonowy polski w boju
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO