moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City

Protest przeciwko usunięciu pomnika katyńskiego w Jersey City zaczyna przynosić efekty. Do koalicji broniącej monumentu dołączyli m.in. radni miejscy oraz lokalne organizacje weteranów i mniejszości etnicznych. W obliczu coraz głośniejszego sprzeciwu burmistrz Steven Fulop zadeklarował, że decyzję o ostatecznej lokalizacji pomnika skonsultuje z Polonią.

„Jestem w gronie osób, które od dzisiaj rana są w kontakcie z merem Fulopem, który zadeklarował wolę dialogu” – napisał w środę na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Polskie Radio cytuje z kolei pismo, które Steven Fulop wysłał do organizacji polonijnych: „Wokół sprawy pomnika katyńskiego narosło wiele nieporozumień i sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zapewnia w piśmie, że nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja co do lokalizacji pomnika po zakończeniu rewitalizacji Exchange Place i zapowiada, że zostanie to w odpowiednim czasie skonsultowane ze środowiskami polonijnymi. Zmiana postawy burmistrza Jersey City to efekt działań środowisk polonijnych, które od początku były przeciwne planom przeniesienia pomnika katyńskiego z Exchange Place, jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Jersey City.

8 maja do dwóch amerykańskich sądów trafiły niezależnie od siebie dwa pozwy przeciwko decyzji władz Jersey City. Wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie pomnika do sądu stanowego skierował Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego. Podobny pozew w sądzie federalnym złożył Sławomir Platta, prawnik i działacz polonijny z Nowego Jorku. – Ten dokument to nasze polskie „nie”. „Nie” dla bezczeszczenia pomnika. „Nie” dla niszczenia polskiej racji stanu w Stanach Zjednoczonych. To jest bardzo silny głos Polonii – powiedział Platta na antenie TVP. Do czasu wydania wyroku przez sąd federalny, co ma nastąpić 29 maja, wszelkie decyzje dotyczące pomnika katyńskiego w Jersey City zostały wstrzymane.

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie Rady Miejskiej Jersey City odbyła się także konferencja w tej sprawie zorganizowana przez Polonię. Starania o zmianę planów władz miejskich zostały wsparte przez kilku radnych oraz lokalne organizacje Afroamerykanów i weteranów wojny koreańskiej. – Ten pomnik należy nie tylko do społeczności polskiej, ale też do mieszkańców Jersey City – powiedział na konferencji Michael Yun, jeden z miejskich radnych. – Rada miejska i ja będziemy opowiadali się za tym, aby lokalizacja pomnika nie została zmieniona – dodał.

Decyzja o usunięciu pomnika z Exchange Place ma związek z planowaną przebudową placu. Władze miasta poinformowały kilka tygodni temu, że zamierzają przenieść pomnik na czas prac budowlanych, ale nigdy nie zadeklarowały, że po ich zakończeniu wróci on na swoje dotychczasowe miejsce. Powodem usunięcia pomnika ma być także drastyczna wymowa rzeźby oraz nieczytelny dla przeciętnego Amerykanina przekaz. Takim planom i uzasadniającej je argumentacji sprzeciwiają się zarówno organizacje polonijne, jak i opinia publiczna oraz instytucje odpowiedzialne za politykę historyczną i relacje polsko-amerykańskie w kraju. Oświadczenia krytykujące zamiary władz Jersey City wydały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Polonijna Rada Konsultacyjna.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Kotwica Polski Walczącej dla WOT
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Strzał ze śmigłowca
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Terytorialsi w urzędach
Archiwum Eissa odzyskane
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Defilada w powietrzu
Bomby przy bałtyckiej plaży
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Przed Wielką Defiladą Niepodległości
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Strzały z Procy
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Oficerskie szlify
Konkurs dla pasjonatów wojska
Pierwszy lot pamiętam stale…
Niezwykła furażerka kpt. Jankowskiego
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Treningowy zamach
Himarsy na polskim poligonie
Wyróżnienia na Święto Wojska Polskiego
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Gwardziści z USA w Krzesinach
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Ostatnie pożegnanie generała Ścibora-Rylskiego
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Sztab Generalny uczcił wojskowe święto
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Prezydencki Medal Stulecia
Sukces Trumpa czy Kima?
Trzy lata walki o polskie wojsko i granice
Walka była naszym obowiązkiem
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Cześć ich pamięci!
Sztafeta Niepodległości
Homar od nowa
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Wirtualny lot M-346
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Gen. Andrzejczak: Nowoczesne wojsko potrzebuje samodzielnych dowódców
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Misja na południowej flance NATO
Serbskie Homary i Kryle
Szkoła Orląt będzie Akademią

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO