moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kevlar w polskiej armii

Na mocy trzyletniej umowy o wartości prawie 50 mln złotych, zawartej w 2016 roku z firmą Maskopol, wojsko otrzyma w tym roku 19 tysięcy hełmów kevlarowych, a w przyszłym 22 tysiące sztuk. Trafią one do jednostek operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej. Poza tym w 2018 roku wojsko wyremontuje – przede wszystkim na potrzeby rezerwistów – 14 tysięcy sztuk hełmów stalowych wz. 67.

Polscy żołnierze używają hełmów kevlarowych od 1994 roku. Na potrzeby naszej armii model wz. 93 produkowało kilka firm, m.in. Resal, Bella oraz PZL Mielec. W 2001 roku do służby wszedł nowy model hełmu, wz. 2000. Od 2006 roku obie konstrukcje zastąpił opracowany przez WITU oraz spółkę Maskpol model wz. 2005.

Wadą wszystkich używanych na świecie hełmów kevlarowych (nie tylko polskich) jest stosunkowo krótki czas ich użytkowania. – Okres gwarancji hełmów kompozytowych wynosi 10 lat – wyjaśnia Oddział Mediów Ministerstwa Obrony Narodowej. Niestety po upływie tego czasu hełmom nie można, jak na przykład w przypadku pojazdów, statków powietrznych, broni, a nawet masek przeciwgazowych, przedłużyć resursów. Ze względu na utratę części właściwości ochronnych materiału, z którego je wykonano, muszą być one wycofane z użytkowania bojowego. Na szczęście po odpowiednim oznaczeniu można ich używać do ćwiczeń i szkoleń poza strzelnicami czy poligonami.

REKLAMA

Ubytki w magazynach trzeba jednak zastąpić i dlatego polska armia musi co roku dokupywać nowe hełmy. W 2016 roku podpisano z firmą Maskpol wartą 50 mln złotych umowę dotyczącą dostawy kilkudziesięciu tysięcy sztuk hełmów. Zgodnie z jej zapisami w tym roku armia na potrzeby wojsk obrony terytorialnej oraz jednostek operacyjnych odbierze 19 tysięcy hełmów, a w przyszłym 22 tysiące.

W 2018 roku wojsko chce również, siłami własnych jednostek remontowych, odnowić 14 tysięcy hełmów stalowych wz. 67. Dlaczego? – Stanowią one głównie wyposażenie żołnierzy rezerwy. Są także zamiennikami hełmów kompozytowych w razie niemożności ich zapewnienia, szczególnie w procesie szkolenia rezerw osobowych w ośrodkach szkolenia – wyjaśnia Oddział Mediów MON. W przeciwieństwie do hełmów kevlarowych konstrukcje stalowe mogą być przechowywane w magazynach bez ograniczeń czasowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. 2 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~franek
1526568660
śmiech na sali będą remontować hełmy stalowe z 1967 roku chyba zaraz pęknę, a może z drewna wystrugać. Profesjonalna i dobrze wyszkolona rezerwa gwarantuje poprawne działanie armii a w Polsce zawsze jest na opak.
6C-C8-87-82
~nylon
1526022780
"Wadą wszystkich używanych na świecie hełmów kevlarowych (nie tylko polskich) jest stosunkowo krótki czas ich użytkowania." Prawda ale nie całkiem. Bowiem Wlk Brytania używa hełmów z nylonu balistycznego, które mają praktycznie nielimitowany okres żywotności. Przykładowo w 2014 roku Brytyjczycy wyremontowali tysiące hełmów MK6, produkowanych od lat 80 tych , wraz z nowszymi MK6a Enabling Contract for the Refurbishment of the Mk6, 6a and 7 General Service Combat Helmets, contract no SSP/00092. Czyli nowoczesny hełm kompozytowy, ale na dłużej. No ale Polska to bogaty kraj, można wywalać hełmy bo kończy się im gwarancja.
DB-A5-5B-3A
~Laikowy
1525974300
Kolejne 30 tysięcy kevlarów o przestarzałym kształcie czerepu (PASGT) i fasunku. Mogliby w końcu wprowadzić nowe hełmy, tym bardziej, że Maskpol ma ich sporo w swojej ofercie.
95-D9-5B-A8
~gegroza
1525958280
po pierwsze kompromitujecie się pisząc o maskach GAZOWYCH, a po drugie lepsze sa nawet stare kewlary niż stalowe po przemalowaniu
B2-1C-C6-8D

Ostatnie pożegnanie generała Ścibora-Rylskiego
Pierwszy lot pamiętam stale…
Misja na południowej flance NATO
Archiwum Eissa odzyskane
Walka była naszym obowiązkiem
Trzy lata walki o polskie wojsko i granice
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Gen. Andrzejczak: Nowoczesne wojsko potrzebuje samodzielnych dowódców
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Himarsy na polskim poligonie
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Strzał ze śmigłowca
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Sukces Trumpa czy Kima?
Sztab Generalny uczcił wojskowe święto
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Konkurs dla pasjonatów wojska
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Wirtualny lot M-346
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Bomby przy bałtyckiej plaży
Niezwykła furażerka kpt. Jankowskiego
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Cześć ich pamięci!
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Gwardziści z USA w Krzesinach
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Wyróżnienia na Święto Wojska Polskiego
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Sztafeta Niepodległości
Strzały z Procy
Oficerskie szlify
Prezydencki Medal Stulecia
Terytorialsi w urzędach
Defilada w powietrzu
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Treningowy zamach
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Przed Wielką Defiladą Niepodległości
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Szkoła Orląt będzie Akademią
Homar od nowa
Serbskie Homary i Kryle
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO