moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowcy w swoim żywiole

Miesiąc spędzą żołnierze kompanii rozpoznawczej pancernej brygady w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, gdzie uczestniczą w zgrupowaniu poligonowym pododdziałów rozpoznawczych.

Żołnierze kompanii rozpoznawczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) w Wędrzynie szkolą się od tygodnia. Zrealizowali już część zaplanowanych przedsięwzięć, jednak większa część zajęć nadal przed nimi.

Jak zaznaczył dowódca kompanii porucznik Marcin Nieckarz, miesięczne szkolenie podzielone jest na cztery zasadnicze etapy. W pierwszym etapie zwiadowcy szkolą się głównie w oparciu o centralny ośrodek zurbanizowany. Kolejny tydzień to czas związany z realizacją szkolenia w oparciu o kanał Malcz oraz jezioro Buszno, gdzie żołnierze wykonywać będą przeprawy i strzelania nawodne z pojazdów BRDM oraz łodzi desantowych. Dalsze szkolenie poligonowe to czas sprawdzenia umiejętności strzeleckich zarówno na strzelnicach piechoty, jak i strzelnicach wozów bojowych. Zwiadowcy realizować będą strzelania szkolne, bojowe oraz sytuacyjne. Ostatni etap obejmował będzie szkolenie taktyczne w terenie lesisto-jeziornym. Podczas tego tygodnia żołnierze kompanii rozpoznawczej skupią się głównie na doskonaleniu patrolowania pieszego i na pojazdach czy działaniu na posterunkach obserwacyjnych. Oczywiście to tylko część zagadnień, które zostaną zrealizowane. Zwiadowców tak naprawdę czeka o wiele więcej. Każdy dzień będzie inny od poprzedniego. Szkolenie zaczyna się od wczesnych godzin rannych i niejednokrotnie kończy dopiero późną nocą. Jednak dla żołnierzy kompanii rozpoznawczej nie stanowi to problemu . Każdy z nich chce zdobyć jak najwięcej nowych umiejętności oraz poszerzyć poziom posiadanej wiedzy. To czego nauczą się teraz będą mogli niejednokrotnie wykorzystać w przyszłości w trakcie realizacji otrzymanych zadań.

- Dla wielu żołnierzy z mojej kompanii jest to pierwsze takie zgrupowanie poligonowe. Tym bardziej kadra dowódcza ma trudniejsze zadanie, podoficerowie muszą skupić się na szczegółach, nauczyć żołnierzy podstaw tak, aby mogli skutecznie działać w przyszłości. Żołnierze do szkolenia poligonowego przygotowywali się już od kilku miesięcy, tak aby teraz głównie doskonalić nabyte umiejętności. Zaangażowanie jest duże. Każdego dnia widoczne są postępy. Ważne jest to, aby wyciągać wnioski i nie popełniać tych samych błędów po raz kolejny. Miesięczne szkolenie zakończone będzie certyfikacją plutonów, tak więc wszystkich żołnierzy kompanii czeka bardzo duże wyzwanie – powiedział dowódca kompanii rozpoznawczej, porucznik Marcin Nieckarz.

W czwartek, 10 maja 2018 roku, odbyły się zajęcia w centralnym ośrodku zurbanizowanym. - Realizowaliśmy szkolenie z taktyki, w ramach którego żołnierze mieli za zadanie skryte podejście do budynku oraz przeszukanie go i zdobycie. Dodatkowym zadaniem było odbicie żołnierza, którzy był przetrzymywany przez grupę rebeliantów. Każdy żołnierz miał ściśle określone zadanie, każdy wiedział jakie czynności ma wykonać, aby całe zadanie zakończyło się sukcesem. Dużą rolę odgrywali tutaj dowódcy, którzy musieli dokładnie sprecyzować zadania dla swoich podwładnych - podsumował plutonowy Artur Dobrzański, doświadczony podoficer, dowódca drużyny rozpoznawczej.

Dowódcy wszystkich szczebli z kompanii rozpoznawczej podkreślają, że kluczem do sukcesu jest współdziałanie wszystkich żołnierzy. Nie liczy się indywidualna jednostka, ale cała drużyna, bo wtedy jest większa szansa na wykonanie zadania. Swoim żołnierzom powtarzają, aby zawsze myśleli o kolegach, którzy działają razem z nimi. Nie wolno nikogo zostawiać, nie wolno zapominać o tym, że są drużyną i wspólnie mogą zdziałać o wiele więcej. Służba zwiadowcy nie jest łatwa. Wręcz przeciwnie, jest bardzo wymagająca. Zwiadowcą nie może być żołnierz, którego cechuje tylko wysoka sprawność fizyczna. Musi to być człowiek kreatywny, który jest samodzielny, potrafi racjonalnie myśleć i wychodzi z własną inicjatywą.

Kompleks zurbanizowany w Wędrzynie, w którym szkolą się zwiadowcy daje naprawdę dużo możliwości. Żołnierze szkolą się z zagadnień, których realizacja na co dzień jest utrudniona ze względu na brak podobnych obiektów. Tego dnia, oprócz szturmu budynku żołnierze kompanii rozpoznawczej realizowali także szkolenie przygotowujące ich do taktycznego desantu ze śmigłowca. Nie ma więc rutyny, ani czasu na to, aby się nudzić.

Skrót ze szkolenia zwiadowców z 10BKPanc obejrzeć będzie można w programie „Nowe Oblicza Armii”, w niedzielę, 20 maja 2018 roku.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
 
Chorwacki test polskich kadetów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Agresja sowieckiego kolosa
Polskie firmy na targach w Londynie
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Głos (z) płonącej Warszawy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Jedna misja, jeden zespół
Iranian Chess Game
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Z maratonu programowania do wojska
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Defendery 2019 – część 4
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polska nie pozostanie osamotniona
Irańskie szachy
Kosmiczny gość
Pamięć o tragedii
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Historia Liberatora wyjaśniona
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zapal światło dla ofiar Katynia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Defendery 2019 – część 3
GROM Challenge
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojsko wraca do Łomży
Modernizacja Sokołów
Samochód do desantowania
Selekcja w pigułce
Oko na Europę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Rok Żelaznej Dywizji
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wrzesień ’39 na południu Polski
Stalin czekał i kalkulował
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Umarły dla świata
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Sprawdzają Brutusa
Walka i dyplomacja
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Śląskie sceny z życia
Cienka niebieska linia
W Indiach mieli swój drugi dom
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
A Torn Subcontinent

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO