moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju

Zwycięzca plebiscytu na najpopularniejszego sportowca Wojska Polskiego w 2017 roku – kpr. Marcin Lewandowski – z sukcesem wystartował w tegorocznym cyklu Diamentowej Ligi. W biegu na 800 m w Szanghaju przegrał tylko z dwoma Kenijczykami. W ogólnej klasyfikacji kpr. Lewandowski zajmuje szóste miejsce. 

Lekkoatleta z Wojskowego Zespołu Sportowego Bydgoszcz pokonał 800 m na bieżni w Szanghaju w 1 min 45,41 s. Tym wynikiem wypełnił minimum kwalifikacyjne na sierpniowe mistrzostwa Europy w Berlinie oraz zapewnił sobie sześć punktów do klasyfikacji Diamentowej Ligi. Bieg wygrał Kenijczyk Wycliffe Kinyamal (za zwycięstwo otrzymał osiem punktów), a drugi był jego rodak Jonathan Kitilit (zdobył siedem oczek). W klasyfikacji łącznej po dwóch mityngach (pierwszy odbył się 4 maja w Dosze) Lewandowski zajmuje szóste miejsce. Jednak w pierwszym mityngu żołnierz z WZS Bydgoszcz nie brał udziału. Z kolei w Szanghaju nie startował drugi z naszych znakomitych biegaczy Adam Kszczot, który w Dosze był czwarty i z pięcioma punktami w klasyfikacji Diamentowej Ligi zajmuje dziewiąte miejsce. 

Część konkurencji z mityngu w Szanghaju po raz pierwszy w tym roku była wliczana do cyklu Diamentowej Ligi. Pierwszy raz o punkty walczyli np. tyczkarze. Zwyciężył z wynikiem 581 cm Francuz Renaud Lavillenie. Poprzeczkę na tej samej wysokości pokonał Piotr Lisek, ale ponieważ miał więcej nieudanych prób od rywala został sklasyfikowany na drugiej pozycji. Trzeci był Chińczyk Changrui Xue, który przeskoczył 571 cm. Niestety w czołowej ósemce, która zdobyła pierwsze punkty do klasyfikacji DL, nie znalazł się drugi z polskich tyczkarzy st. szer. Paweł Wojciechowski. Reprezentant bydgoskiego WZS-u, z wynikiem 531 cm, został sklasyfikowany na 11. pozycji.

REKLAMA

Poza tyczkarzami i kpr. Lewandowskim w Szanghaju startowały jeszcze cztery reprezentantki Polski. Drugie miejsce w rzucie oszczepem, z wynikiem 64,49 m, zajęła debiutująca w mityngach Diamentowej Ligi Marcelina Witek. Z kolei Paulina Guba w konkursie pchnięcia kulą była piąta. Tę samą lokatę w biegu na 400 m przez płotki zajęła Joanna Linkiewicz. Natomiast ósme miejsce w konkursie trójskoku wywalczyła Anna Jagaciak-Michalska. Witek, Guba i Linkiewicz wypełniły minimum Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na mistrzostwa Europy w Berlinie.   

Diamentowa Liga rozgrywana jest od 2010 roku, w kalendarzu imprez zastąpiła Złotą Ligę. Do edycji w 2016 roku diamenty o wartości 80 tys. dolarów w 32 konkurencjach (po 16 dla kobiet i mężczyzn) zdobywali zawodnicy, którzy w mityngach eliminacyjnych i finałowym zdobyli najwięcej punktów. Od 2017 roku reguły rywalizacji zostały zmienione. Zwycięzcami Diamentowej Ligi zostają ci, którzy wygrają finałowe zawody w Zurychu lub w Brukseli. Natomiast 12 pozostałych mityngów traktowane jest jako eliminacje do finałów. W zależności od konkurencji awans do finału otrzymuje czołowych 8 lub 12 zawodników z rankingu zawodów kwalifikacyjnych. Jedynym Polakiem, który został zwycięzcą klasyfikacji generalnej jest plut. Piotr Małachowski. Dyskobol z wrocławskiego WZS-u i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław czterokrotnie był zwycięzcą Diamentowej Ligi. Czterokaratowe diamenty wygrał w 2010 roku, 2014, 2015 i 2016.

SZUS

autor zdjęć: Steve Feeney/Action Plus/TopFoto/Forum

dodaj komentarz

komentarze


Strzały z Procy
Wirtualny lot M-346
Prezydencki Medal Stulecia
Bomby przy bałtyckiej plaży
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Gen. Andrzejczak: Nowoczesne wojsko potrzebuje samodzielnych dowódców
Sztab Generalny uczcił wojskowe święto
Walka była naszym obowiązkiem
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Niezwykła furażerka kpt. Jankowskiego
Himarsy na polskim poligonie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Sztafeta Niepodległości
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Pierwszy lot pamiętam stale…
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Homar od nowa
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Terytorialsi w urzędach
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Strzał ze śmigłowca
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Trzy lata walki o polskie wojsko i granice
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Konkurs dla pasjonatów wojska
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Szkoła Orląt będzie Akademią
Ostatnie pożegnanie generała Ścibora-Rylskiego
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Defilada w powietrzu
Treningowy zamach
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Archiwum Eissa odzyskane
Przed Wielką Defiladą Niepodległości
Cześć ich pamięci!
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Sukces Trumpa czy Kima?
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Serbskie Homary i Kryle
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Oficerskie szlify
Wyróżnienia na Święto Wojska Polskiego
Misja na południowej flance NATO
Gwardziści z USA w Krzesinach
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO