moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko szuka muzyków

Cywile zainteresowani służbą w wojskowych orkiestrach mogą do końca maja zgłaszać się na kurs podoficerski. Warto już zacząć przygotowania do sierpniowych testów, bo szkolenie będzie mogło rozpocząć tylko 31 najlepszych kandydatów. Nagrodą jest stopień kaprala i etat w wojskowej orkiestrze.

Limit przyjęć na kurs podoficerski dla cywilnych kandydatów na wojskowych muzyków określa minister obrony narodowej. W tym roku takie szkolenie będzie mogło rozpocząć niemal dwa razy więcej osób niż rok temu, gdy miejsc na kursie było zaledwie 17.                                                                                                                    

Co zrobić, by znaleźć się w gronie muzyków Wojska Polskiego? Pierwszy krok to wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. To tam trzeba złożyć adresowany do dyrektora Departamentu Kadr MON wniosek o przyjęcie na kurs do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Czas na złożenie dokumentów upływa 31 maja.

REKLAMA

Jednak nie każdy muzyk może wziąć udział w tego rodzaju szkoleniu. Poza warunkami formalnymi – 18 lat, polskie obywatelstwo i niekaralność – ważne są też dobre zdrowie oraz  kondycja. – To kurs specjalistyczny, dlatego wymagana jest też umiejętność gry na instrumencie dętym lub perkusyjnym. Muszą być one udokumentowane co najmniej na poziomie szkoły muzycznej II stopnia – mówi mł. chor. Andrzej Kędzierski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego poznańskiej szkoły.

Najważniejsza muzyka

Zanim kandydat zostanie przyjęty na kurs, będzie musiał  przejść badania lekarskie (także psychologiczne). Wynik zadecyduje, czy jest zdolny do służby wojskowej. Tych, którzy pozytywnie przejdą ten etap, czekają dwuetapowe egzaminy na początku sierpnia. Na początek kandydaci będą zdawać test sprawnościowy. Mężczyzn czeka bieg na 1000 metrów, podciąganie na drążku i bieg 10x10. Natomiast kobiety – pompki na ławeczce, bieg na 800 metrów oraz zygzakiem. Potem dla wszystkich przygotowano sprawdzian pisemny z wiedzy ogólnej oraz języka angielskiego.

W drugim dniu rekrutacji z ochotnikami zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna. – To nic innego jak praktyczny egzamin muzyczny i pokaz gry na instrumentach dętych i perkusyjnych. Pozwoli to zweryfikować umiejętności, doświadczenie i predyspozycje zawodowe przyszłych wojskowych muzyków – mówi mł. chor. Kędzierski.

W pierwszej części przesłuchania, tzw. technicznego, ochotnik będzie musiał wykonać dwie, wylosowane przez siebie gamy, durową i molową, a także zagrać fragment wybranego przez komisję utworu bez wcześniejszego przygotowania i zapoznania się z nutami. Podczas części koncertowej z kolei zadaniem kandydata będzie wykonanie – bez akompaniamentu – dwóch różniących się od siebie utworów muzycznych, a także fragmentu utworu dowolnego. 

Co ważne, osoby grające na instrumentach dętych muszą przyjechać na egzamin z własnym instrumentem. Ci, którzy grają na instrumentach perkusyjnych, będą zdawać egzaminy z wykorzystaniem ksylofonów, werbli i wibrafonów.

Szkolenie po wakacjach

Trzydzieści jeden osób z najlepszymi wynikami rozpocznie szkolenie. Kurs ruszy we wrześniu i potrwa siedem miesięcy. Będzie odbywał się w Szkole Podoficerskiej w Poznaniu. – Ochotnicy, tak jak inni kandydaci na żołnierzy, zaczną od podstaw. Przejdą szkolenie medyczne, inżynieryjne, będą się uczyć wojskowych regulaminów, taktyki i strzelania, podstaw budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego – mówi mł. chor. Kędzierski.

Potem ich szkolenie wojskowe będzie się przeplatać z zajęciami muzycznymi. Nauczą się gry w marszu, władania buławą, poznają też zagadnienia musztry orkiestrowej i paradnej. Siedmiomiesięczny kurs zakończą egzaminami z wyszkolenia wojskowego, sprawności fizycznej oraz muzycznym. Jeśli zdobędą pozytywne oceny, muzycy otrzymają pierwszy stopień podoficerski – kaprala – i rozpoczną służbę w wojskowych orkiestrach.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


SERE w Bieszczadach
Strzały z Procy
Zmiany w ustawie o weteranach
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Wojska lądowe świętują
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
The United States of America Have It Their Way
Cisi bohaterowie
Trzeci wróg
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Mastery wylądowały w Krzesinach
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Zmiany w zarządzie PGZ
Zmiany w dodatkach służbowych
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
MMA w Sokołowie Podlaskim
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi w urzędach
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Abramsy i Bradleye w Polsce
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Rząd za kluczowymi zmianami
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Pobiegną dla „Czarnego”
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Prezydent Duda w Białym Domu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Gwardziści z USA w Krzesinach
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Sopka do liftingu
Pretorianin
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
„Sophia”: powrót do domu
Dragoni ruszyli do boju
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Sokoły pola walki
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Mieliśmy oko nad Irakiem
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO