moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztafeta na stulecie

Start w Krynicy Morskiej, meta w Świnoujściu. Pod drodze 15 latarń morskich i ponad 500 kilometrów biegu: po drogach, leśnych ścieżkach, plaży, a także... na pokładzie okrętu. Trwają zapisy do Bałtyckiej Sztafety, która uczci 100-lecie polskiej niepodległości i marynarki wojennej. Start w czerwcu. Główni organizatorzy to Akademia Marynarki Wojennej i Dowództwo Generalne RSZ.

Kmdr Mariusz Wąż z gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej parę razy w tygodniu biega od kilkunastu do 30 km. Na koncie ma start w 30 maratonach. Wkrótce do tej długiej listy dopisze udział w Bałtyckiej Sztafecie. – Na pewno przebiegnę odcinek Rozewie–Łeba, etap z metą w Kołobrzegu, bo tam się urodziłem, no i końcówkę z Międzyzdrojów do Świnoujścia – zapewnia i dodaje, że dla niego to właściwie obowiązek. – Jestem jednym z organizatorów. Ale co ważniejsze, bieg odbędzie się po jednej z najpiękniejszych tras, jakie można sobie wyobrazić. I nie jest to tylko moje zdanie – zastrzega kmdr Wąż. – Właśnie jesteśmy na etapie rekonesansu poszczególnych odcinków. I co chwila słyszę od kolegów: „słuchaj, nie mieliśmy nawet pojęcia, że nad Bałtykiem są tak piękne miejsca”. Takiej okazji nie można więc przegapić – podkreśla.

Sztafeta wystartuje 14 czerwca spod latarni w Krynicy Morskiej. Następnie uczestnicy skierują się do Trójmiasta. – W Gdyni będzie czekał na nich okręt, który przerzuci ich do Helu. Ale żeby nie przerywać biegu, na pokładzie rozstawione zostaną automatyczne bieżnie. Z jednej strony chodziło o to, by mocniej zaakcentować związek sztafety z Bałtykiem i marynarką wojenną, z drugiej, by uniknąć dwukrotnego pokonywania Półwyspu Helskiego, czyli faktycznie tej samej trasy – wyjaśnia kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej.  Z Helu biegacze dotrą do Rozewia, a dalej między innymi przez Łebę, Rowy, Ustkę, Darłowo, Kołobrzeg, Międzyzdroje aż do Świnoujścia. Na mecie powinni się zameldować 17 czerwca o godzinie 10. – Ich pojawienie się będzie sygnałem do rozpoczęcia świnoujskiej części obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP – mówi kmdr por. Mundt.

Trasa ma długość przeszło 500 km i składa się z 15 głównych odcinków. Najdłuższy z nich liczy 73,5 km, najkrótszy 10 km. Każdy podzielony został na jeszcze mniejsze etapy, po których będzie następować zmiana sztafety. Uczestnicy dotrą do 14 latarń morskich stojących wzdłuż polskiego wybrzeża. – Na większość z nich można wbiec i my to zrobimy, by w symboliczny sposób przekazać im światło – zapowiada kmdr Wąż i dodaje, że podczas sztafety z rąk do rąk będzie wędrowała świecąca pałeczka.

Podczas biegu odbędzie się też sportowa rywalizacja. – Spośród głównych odcinków wybraliśmy pięć, gdzie na starcie i na mecie staną bramki z czipami. Uczestnicy będą rywalizować w biegu na 25, 21, 10 i 5 km. Będzie też maraton z Helu do Rozewia – zapowiada kmdr Wąż.

Trasa sztafety poprowadzi leśnymi ścieżkami, drogami szutrowymi, w niektórych miejscach zahaczy o asfaltowe drogi. Biegacze pojawią się także na plaży. – Nie będą to jednak odcinki długie, bo po miękkim piasku biegnie się naprawdę trudno. Pochłania to mnóstwo sił, a na dłuższą metę kończy się zadrapaniami i ranami stóp – mówi kmdr Wąż. – Uczestnicy będą mieli próbkę takiego biegu na ostatnim odcinku oraz w okolicach Łeby, gdzie musimy ominąć wydmy. Co ciekawe, ta część sztafety przypadnie na noc – dodaje. Po drodze biegacze muszą przemierzyć teren należący do poligonu w Drawsku Pomorskim. – Wymaga to specjalnych zgód – zaznacza kmdr Wąż. Organizatorzy właśnie dopełniają formalności.

Ci, którzy chcą wziąć udział w sztafecie, powinni się pospieszyć, liczba miejsc jest ograniczona. – Na odcinkach nieopomiarowanych limit wynosi 20 osób, zaś w biegach na czas – 200. Decydują o tym kwestie logistyczne – podkreśla kmdr Wąż i dodaje, że organizatorzy mają już skompletowaną grupę blisko 50 osób, które zgłosiły się i gotowe są przebiec na zmianę cały dystans. Zapisy nadal trwają za pośrednictwem strony www.baltyckasztafeta.pl (termin upływa 3 czerwca). – Aby wystartować, trzeba mieć ukończone 18 lat. Wyjątek stanowi bieg rozpoczynający się w Krynicy Morskiej, tam pobiec mogą 16-latkowie. Muszą mieć jednak zgodę rodziców – zaznacza kmdr Wąż.

Organizatorami sztafety są Akademia Marynarki Wojennej i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, ale też urzędy morskie, lokalne samorządy, Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz Liga Morska i Rzeczna. – Jedną z idei tego przedsięwzięcia jest zbliżenie środowisk związanych z marynarką wojenną, samorządem, różnego rodzaju stowarzyszeniami, integracja szkół i lokalnych społeczności – wymienia kmdr por. Mundt.

Marynarka Wojenna RP została utworzona kilkanaście dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ówczesny naczelnik państwa Józef Piłsudski podjął taką decyzję, mimo że odradzające się państwo nie miało jeszcze dostępu do morza. Pierwszymi jednostkami MW RP były flotylle rzeczne. W czerwcu 1919 roku na mocy Traktatu Wersalskiego Polska uzyskała 140-kilometrowy odcinek wybrzeża ciągnący się od Sopotu do Jeziora Żarnowieckiego. W skład terytorium Rzeczypospolitej wszedł też Półwysep Helski. Pierwszą morską bazą marynarki stał się Puck, zaś pierwszym operującym na Bałtyku okrętem – jednostka hydrograficzna ORP „Pomorzanin”. Wkrótce w Gdyni ruszyła budowa portu z prawdziwego zdarzenia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Certyfikacja na „Tarczowni”
 
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
PKW Orlik na półmetku
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Defense Without Politics
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Gen. Mika jest już zdrowy!
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
„Gwiezdne wojny” Reagana
Następca RPG-7
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Początek katyńskiej zbrodni
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Trzy cele na ścieżce
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Edukacja na platformie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Dwa oblicza agenta wywiadu
Sukcesy sportowców w mundurach
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rakiety w celu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Ochotnik do Polski
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Sześć dekad pod wirnikiem
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Iran uderza w USA
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poprad w kolejnej jednostce
Bomby w Odrze
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Żadnej kapitulacji
Rajd porucznika „Podkowy”
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Nowy wiceminister w MON
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Nowa misja polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO