moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawni jak żołnierze – 2018

W dniach 5-8 czerwca w Bornem Sulinowie odbył się finał centralny XLI Zawodów Sportowo-Obronnych „Sprawni jak żołnierze 2018” zorganizowanych przez Pomorski Wojskowy Oddział PTTK przy Klubie Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Wałczu.

Przedsięwzięcie realizowane było w formie zadania zleconego powierzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przy wsparciu i pomocy: Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowego Stowarzyszenia „Sport-Turystyka-Obronność”, Szczecineckiego Bractwa Kurkowego, Władz Samorządowych i Administracyjnych Bornego Sulinowa oraz wielu ludzi „Dobrego Serca i Woli”. W zawodach wzięły udział drużyny dziewcząt i chłopców zwycięzcy eliminacji wojewódzkich.

Ceremonia rozpoczęcia zawodów odbyła się 5 czerwca br. z udziałem Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Koszalina. Po przemarszu uczestników zawodów za orkiestrą na plac przy Borneńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, nastąpiło uroczyste powitanie wszystkich uczestników i gości przez Kierownika zawodów – mjr. rez. Zbigniewa Manicza. Następnie orkiestra dała pokaz musztry paradnej, a kolejno przy jej dźwiękach w pokazie walki wręcz zaprezentowała się grupa młodzieży z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Tychowa kierowana przez st. chor. Jarosława Marcisza.

REKLAMA

6 czerwca br. na strzelnicy Szczecineckiego Bractwa Kurkowego przeprowadzono strzelanie z kbks oraz rzut granatem ćwiczebnym, a następnie na pływalni w Szczecinku pływanie stylem dowolnym na dystansie 50 metrów. W godzinach popołudniowych na „Borneńskim Orliku” zawodnicy zgodnie z regulaminem rywalizowali w teście sprawnościowym.
7 czerwca br. zespoły startowały w Biegu na Orientację – marszobiegu. Na mecie biegu przeprowadzona została ostatnia konkurencja, tj. Podtrzymywanie życia – udzielanie pierwszej pomocy na polu walki. Po zakończonej rywalizacji uczestnicy zawodów podczas specjalnej lekcji – spacerze po Bornem Sulinowie i okolicach przeprowadzoną przez Panią Irenę Skowronek zostali zapoznani z historią miasta, jego dziejami i dniem dzisiejszym.

W kategorii dziewcząt: zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tychowie z woj. zachodniopomorskiego, II miejsce zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Żorach reprezentująca województwo mazowieckie. Na trzeciej pozycji uplasowały się zawodniczki z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku reprezentujące województwo kujawsko-pomorskie.

W kategorii chłopców: I miejsce wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku reprezentująca województwo kujawsko-pomorskie. Drugim zespołem okazała się drużyna z Miejskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie reprezentująca województwo podkarpackie. III miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół im. Dezyderego Chłapowskiego z Bolechowa reprezentującej województwo wielkopolskie.

Zdobyte wyniki, ogromne zaangażowanie młodzieży oraz ich wychowawców świadczą o dużym zainteresowaniu zawodami. Ta ponad czterdziestoletnia tradycja zawodów winna być nadal kontynuowana, a może ona być kontynuowana, gdyż są szkoły, gdzie dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli, a zarazem trenerów uczniowie korzystają z tej formy aktywności sportowej. Ważnym jest również to, że w Kuratoriach Oświaty dla tych zawodów jest nadal zielone światło, pracują w nich ludzie oddani tej sprawie im wszystkim należą się słowa uznania. Za sprawne przeprowadzenie zawodów składam przede wszystkim serdeczne podziękowanie wszystkim sędziom poszczególnych konkurencji, żołnierzom z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, muzykom z Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych w Koszalinie, a nade wszystko Państwu Annie i Janowi Chmielowskim, którzy zapewnili uczestnikom właściwe warunki zakwaterowania i wyżywienia.

Tekst: Jadwiga Borowczak

red. PZ

autor zdjęć: Małgorzata Lempek

dodaj komentarz

komentarze


„Rosyjski walec” na polskich Kresach
 
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Aviation Detachment” w Łasku
Nowe sanitarki dla wojska
Kabina do zadań specjalnych
Ryzykowne remedium
Szybsza droga do armii zawodowej
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Kaper” przeciw terrorystom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
16 Dywizja najlepsza!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zamek na poligonie
Szybciej do wojska
Wybuchowa edukacja
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Kraken dla Kormoranów
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Zostań studentem ASzWoj
Wojsko przeciw wirusowi
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kraby kontra okręt
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polsko-amerykańska współpraca
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Amerykanie odmładzają F-16
Ku czci roku 1918 i 1920
Defendery 2020: RobUV
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Bohaterska obrona wzgórza 385
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Dekady za wcześnie
Trenują, aby szkolić innych
Październik pod znakiem Tallboya
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nadchodzi Armia Fight Night!
F-16 kończą misję w Estonii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Laserowa artyleria US Army
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Promocja oficerska w AWL
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz
A więc wojna...
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO