moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Projekt Wojownik” z weteranami w Giżycku

26 czerwca Projekt Wojownik zawita do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Zawodnik KSW Marcin „The Polish Zombie” Wrzosek będzie ćwiczył z weteranami z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Celem projektu jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia polegają na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Zajęcia w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej poprowadzi półfinalista, organizowanego przez UFC (Ultimate Fighting Championship), 22-go Ultimate Fightera Marcin „The Polish Zombie” Wrzosek. Zawodnik był także mistrzem wagi piórkowej w KSW.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem i pomysłodawcą jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Specjalnie z okazji „Projektu Wojownik” raper z Poznania Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix) nagrał wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Tomaszem Rożniatowskim piosenkę, która promuje projekt i weteranów. Tomasz Rożniatowski to także osoba trenująca sztuki walki i podczas spotkań z innymi weteranami motywuje ich do uprawiania sportu.

Akredytacja dla zainteresowanych redakcji prowadzi koordynator „Projektu Wojownik” płk Szczepan Głuszczak (tel. 722 387 212) w terminie nie później niż do 25 czerwca 2018 roku do godz. 14.00. Dane (nazwa redakcji, imię i nazwisko, numer telefonu, e-mail, marka i numer rejestracyjny samochodu) proszę przesłać na adres: projekt.wojownik@gmail.com. Stawiennictwo w biurze przepustek 15GBZ przy Al. 1 Maja w dniu 26 czerwca br. do godz. 9.00.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej liczą ponad 100 tysięcy żołnierzy i duża ich część była uczestnikami misji poza granicami kraju. Od 1953 roku WP wzięło udział w 92 operacjach, w których służyło 115 tysięcy polskich żołnierzy. Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili tam zdrowie, a jeszcze inni z nich nie wrócili, oddając swoje życie w służbie dla Ojczyzny.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania.

Oczywiście pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz.

Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Zajęcia, w których uczestniczyliby weterani z różnych jednostek pozwolą im znowu poczuć „braterską” więź. Będą mogli poznać motywację sportowców, zasady właściwego odżywiania czy w końcu wykonywania odpowiednich ćwiczeń. Poznają atrakcyjny i bardzo dynamiczny, dający wiele satysfakcji i wyzwalający sporo emocji sposób spędzania czasu. Być może odkryją w sobie, że trenowanie sportów walki może być tym brakującym ogniwem, którego poszukiwali po powrocie z misji do kraju.

Szkolenie ma mieć także efekt długofalowy. Na kurs zostaną zapraszani instruktorzy WF z JW. Razem z weteranami będą ćwiczyć i rozwijać własne umiejętności w tym zakresie. Zdobytą wiedzę będą mogli później wykorzystać podczas zajęć programowych.

Mieszane Sztuki Walki nie pojawiły się w Wojsku Polskim wczoraj. Od wielu lat żołnierze-zawodnicy z powodzeniem walczą na amatorskich i zawodowych galach MMA. Żołnierze angażują się w organizację zawodów i gali.

Od 4 lat organizowane są Mistrzostwa WP w walce w bliskim kontakcie, które odbywają się na zasadach amatorskiego MMA. Ostatnie cieszyły się sporym zainteresowaniem. W pierwszych mistrzostwach pojawiło się ponad 110 zawodników. Organizatorem jest kpt. Maciej Kupryjańczyk.

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana od kilku lat stała się kuźnią sportów walki, głownie za sprawą działalności instruktora Kraw Maga oraz miłośnika mieszanych sztuk walki kpt. Tomasza Dembińskiego. Tam również organizowana jest Giżycka Noc Gladiatorów oraz Mistrzostwa Dywizji w Walce w Bliskim Kontakcie.

Natomiast ppor. Filip Bątkowski jest pomysłodawcą zawodowej gali MMA o nazwie Armia Fight Night, w których biorą udział żołnierze. Ostatnia odbyła się w Łomży, a w głównej walce wieczoru w oktagonie spotkali się dwaj żołnierze. Kolejnym wydarzeniem z cyklu „Armia Fight Night” ma być gala z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Do udziału mają być zaproszeni żołnierze państw członkowskich NATO.

Dużo dla rozwoju mieszanych sztuk walki robi się także w innych jednostkach wojskowych, np. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej gdzie szkoleniem zajmuje się kpt. Michał Wilczyński.

PLAN DLA MEDIÓW:

1. Przedstawienie prowadzącego – Marcina Wrzoska 9.40 - 9.41 Hala sportowa / sala walki wręcz JW
2. Przedstawienie założeń i celu „Projektu Wojownik” 9.41 - 9.45 Hala sportowa / sala walki wręcz JW
3. Wystąpienie Marcina Wrzoska 9.45 - 9.47 Hala sportowa / sala walki wręcz JW
4. Prezentacja wyszkolenia żołnierzy w mieszanych sztukach walki 9.47 -10.00 Hala sportowa / sala walki wręcz JW
5. Rozgrzewka 10.00-10.30 Hala sportowa / sala walki wręcz JW
6. Ćwiczenia w walce w stójce (techniki kickboxing / muay thai / K-1 / MMA) 10.30-12.00 Hala sportowa / sala walki wręcz JW

Tekst: płk Szczepan Głuszczak

Szukajcie nas także na:
Facebooku – facebook.com/projektwojownikWP
Twitter - twitter.com/PWojownik
Instagram - instagram.com/projekt.wojownik

red. PZ

autor zdjęć: archiwum Marcina Wrzoska, Arkadiusz Blomka; grafika: płk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sześć dekad pod wirnikiem
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Certyfikacja na „Tarczowni”
Nowy wiceminister w MON
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Ochotnik do Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Poprad w kolejnej jednostce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Dwa oblicza agenta wywiadu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Defense Without Politics
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Edukacja na platformie
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
„Gwiezdne wojny” Reagana
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Logistycy transportują środki ochronne
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
PGZ pomaga w walce z epidemią
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
PKW Orlik na półmetku
Sukcesy sportowców w mundurach
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Nowa misja polskich żołnierzy
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Wojskowi medycy w gotowości
Medycy WOT kontra COVID-19
Policja i wojsko kontra COVID-19
Początek katyńskiej zbrodni
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Następca RPG-7
Obradowała Rada Gabinetowa
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Żadnej kapitulacji
Polka będzie pracować nad reformą NATO
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Bomby w Odrze
Trzy cele na ścieżce
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rakiety w celu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Iran uderza w USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO