moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
SABER STRIKE 2018 – MAGIC MOVE

Saber Strike 2018 (SbS18) to międzynarodowe ćwiczenie organizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie , które odbyło się w dniach 3-15 czerwca, na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W ćwiczeniu brało udział około 18 000 żołnierzy z 19 państw, uwzględniając elementy wsparcia sojuszniczego, min. siły Wielonarodowych Batalionowych Grup Bojowych NATO rozmieszczonych w wyżej wymienionych krajach.

Doświadczenia z prowadzonych ćwiczeń z lat poprzednich pokazały, że szybkie i skoordynowane przemieszczenie kolumn wojskowych ma kluczowe znaczenie dla realizacji operacji. Podczas konferencji planistycznych do Saber Strike 2018 Amerykanie wystąpili z prośbą do Dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północny – Wschód w Szczecinie o zwiększenie możliwości koordynacji ruchów wojsk, znajdujących się w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie. W wyniku przeprowadzonej analizy, Dowódca Korpusu, generał Manfred HOFMANN, podjął decyzję o stworzeniu Centrum Koordynacyjnego, zajmującego sie synchronizacją przedsięwzięć związanych z przemieszczeniem wojsk na terenach państw objętych ćwiczeniem Saber Strike 2018. Do powołania i realizacji zadań podczas ruchów wojsk został wyznaczony Zarząd Logistyki J4 Korpusu.

W fazie planistyczno-przygotowawczej niezwykle ważnymi elementami było zorganizowanie treningów, zgrywanie umiejętności żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniu i odpowiedzialnych za przygotowanie dokumentacji min. pozwoleń dyplomatycznych i zapotrzebowań na przemieszczenie wojsk oraz dekonfliktacja ruchów wojsk w obszarze odpowiedzialności poprzez stworzenie Międzynarodowego Szczegółowego Planu Przemieszczenia . Jednocześnie prowadzone były spotkania, mające na celu poszerzenie wiedzy o wymagania i regulacje prawne dotyczące przemieszczania wojsk, narodowych przepisów w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie, procedur przekraczania granic oraz użycia LOGFAS-a do planowania i wykonania przemieszczenia.

Kolejnym etapem było utworzenie bazy danych w LOGFAS – to oprogramowanie, używane przez kraje NATO, przeznaczone do planowania i realizacji zabezpieczenia logistycznego jednostek biorących udział w narodowych oraz sojuszniczych ćwiczeniach i operacjach, ale przede wszystkim dzięki takim modułom jak ADAMS, EVE i CORSOM, ułatwiające przemieszczenie wojsk, poprzez szczegółową wizualizację procesu zmiany od miejsca wysłania do miejsca docelowego. Oprogramowanie w znaczącym stopniu wspiera zapewnienie świadomości sytuacyjnej w zakresie przemieszczania wojsk w Obszarze Odpowiedzialności.

Rezultatem fazy przygotowawczej było porozumienie między Dowódcą US Army Europe i Dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód o stworzeniu Regionalnego Centrum Koordynacyjnego Ruchu Wojsk w Szczecinie . Trzon Centrum stanowi Odział Transportu i Ruchu Wojsk J4 Korpusu wraz z współdziałającymi z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii Grupami Integracyjnymi Sił NATO i Szefostwami Transportu i Ruchu Wojsk oraz współpracującymi dowództwami i instytucjami z Węgier, Czech, Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii a przede wszystkim Zespołem Łącznikowym 21 Dowództwa Wsparcia US Army Europe stworzonym na potrzeby ćwiczenia i zlokalizowanym w Korpusie.

„21st TSC skierował Zespół Łącznikowy do Szczecina, aby wspólnie z RMCC z Korpusu koordynować przemieszczenie amerykańskich jednostek wojskowych (...). Jestem wdzięczny moim sojusznikom z NATO za ich profesjonalizm i jestem dumny, że służyłem razem z nimi w czasie tego ćwiczenia”, podkreśla podpułkownik Blaine HUDNALL, dowódca Zespołu Łącznikowego Sekcji Koordynacji Transportu 21 Dowództwa Wsparcia US Army Europe.

Głównym zadaniem RMCC podczas realizacji przemieszczenia jest monitorowanie ruchów wojsk w obszarze działalności Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód przy użyciu LOGFAS-a z dostępem do informacji o zdarzeniach, które nie są zgodne z planem przemieszczania lub wypadkami i opóźnieniami, które mają istotny wpływ na harmonogram prowadzonych manewrów, przygotowanie sytuacji operacyjnej w zakresie ruchu wojsk w Obszarze Odpowiedzialności Korpusu bazującego na ruchach kolumn, meldunkach oraz danych pozyskiwanych z Szefostw Transportu i Ruchu Wojsk, Grup Integracyjnych Sił NATO oraz oficerów łącznikowych z jednostek zanagażowanych w ćwiczenie. Kluczową rolę w planowaniu i monitorowaniu przemieszczających się kolumn odgrywa wykorzystanie logistycznych systemów informatycznych wykorzystywanych w NATO, jak również współdziałających równolegle narodowych systemów łączności.

“Należy podkreślić, że RMCC nie zastępuje funkcjonowania Szefostw Transportu i Ruchu Wojsk. Obowiązujace ramy prawne nie dają RMCC podstaw do kierowania ruchem wojsk na terytorium poszczególnych krajów, takie prawo posiadają wspomniane Szefostwa”, akcentuje podpułkownik Mariusz REICHEL, Szef Odziału Transportu i Ruchu Wojsk J4 Korpusu, odpowiedzialny za przygotowanie koncepcji Regionalnego Centrum Koordynacyjnego Ruchu Wojsk i wdrożenie funkcjonowania RMCC podczas przemieszczania wojsk w Obszarze Odpowiedzialności Korpusu.

Działalność RMCC potrwa do momentu, kiedy ostatnia kolumna wojskowa powróci do miejsca stałej dyslokacji, ze szczególnym uwzględnieniem wzmożonych ruchów wojsk na przejściach granicznych. Dzięki obecności w Korpusie oficerów łącznikowych z US Army Europe, możliwość pozyskiwania i wymiany danych dotyczących aktualnego położenia wojsk oraz szybkiej reakcji na zaistniałe zdarzenia, jest zdecydowanie sprawniejsza.

Ćwiczenie pod kryptonimem Saber Strike 18 trwało dwa tygodnie, jednak żartobliwie nazywany wśród żołnierzy „magic move”, stosowany czasami w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych wspomaganych komputerowo, nie da się porównać z rzeczywistym, zajmującym tygodnie przygotowań, dziesiątki zaanagażowanych żołnierzy ze struktur narodowych i NATO oraz pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach wojskowych i administracji publicznej, setki wysłanych maili, tysiące wykonanych telefonów po to, aby przemieścić żołnierzy i sprzęt w odpowiednim czasie, w odpowiednie miejsce i w jak najlepszej kondycji, w gotowości do realizacji zadań.

Źródło: kmdr ppor. Katarzyna Reichel

red. PZ

autor zdjęć: Adam Łapszyński

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi za oceanem
 
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Z archiwum „Szarego”
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Kto zostawia ślady w sieci
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Defense Without Politics
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Kontenery dla Wisły
Paczki dla kresowiaków
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Los Polski naszym losem
Ostre strzelanie artylerzystów
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Leopardy na Podkarpaciu
Gorące obrady NATO w Londynie
Błyskawiczna reakcja
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Razem się szkolą, razem walczą
Klucz do dobrych relacji
Gotowi na misję
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Polska pod kontrolą armii
Nowe laboratorium WAT
Amunicja i miny dla armii
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Trudna droga
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Unwanted Treaty
Wrocław czeka na Amerykanów
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Wybory do gremiów przedstawicielskich
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
The Army Enters the Frame
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO