moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Dowództwa Generalnego

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej są filarem naszego bezpieczeństwa – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości z okazji święta Dowództwa Generalnego RSZ. Szef MON-u mówił też o wyzwaniach, które stoją przed armią. Wśród nich – utworzenie czwartej dywizji i wojsk obrony cyberprzestrzeni, ulokowanie w Polsce stałej bazy US Army oraz zakupy dla wojska.

– Od czterech lat stoimy ramię w ramię w jednym szeregu, bez względu na to, w jakim mundurze służymy. Dziękuję wam, wszystkim żołnierzom i pracownikom, za zaangażowanie – mówił gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, podczas uroczystości z okazji dorocznego święta.

Życzenia żołnierzom i pracownikom DGRSZ złożył dziś także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Na co dzień wykonujecie szlachetną misję przygotowania wojska do obrony granic i obywateli, właściwie wypełniacie zobowiązania sojusznicze – mówił. – Wasze doświadczenie jest wojsku potrzebne i powinno być wykorzystane w służbie państwa – zaznaczył szef MON-u.

Podczas uroczystości minister mówił także o wyzwaniach, jakie stoją przed siłami zbrojnymi. Wśród najważniejszych wymienił zwiększenie liczebności armii do 200 tys. i sformowanie czwartej dywizji Wojska Polskiego, która będzie stacjonować na wschód od Wisły. – Będą ją tworzyły brygady zdolne do skutecznej operacji obronnej. Sformowanie tak dużego związku taktycznego to jednak proces bardzo złożony i wymaga czasu, dlatego przeprowadzimy go w kilku etapach, zgodnie z procedurą NATO – podkreślił minister.

Przypomniał także, że od ponad roku szkolą się żołnierze najmłodszego rodzaju wojsk, czyli obrony terytorialnej. Na terenie całego kraju funkcjonuje już 13 brygad OT. Szef MON-u zapewnił, że w przyszłym roku terytorialsi będą mogli ćwiczyć we wszystkich województwach, a w 2025 roku wszystkie brygady osiągną pełną gotowość bojową. – Żołnierze WOT-u muszą być dobrze wyszkoleni i umieć skutecznie współdziałać z wojskami operacyjnymi – zaznaczył minister.

Kolejnym priorytetem MON-u jest cyberobrona. – Pracujemy nad projektem sformowania wojsk obrony cyberprzestrzeni. Dodatkowo na moje polecenie w resorcie od marca intensywnie pracuje zespół, którego zadaniem jest przedstawienie rekomendacji dotyczących wszystkich sfer aktywności MON-u w zakresie cyberbezpieczeństwa, informatyki, teleinformatyki i kryptologii – podkreślił szef resortu obrony.

Wsparcie sojuszników

Równie ważnym punktem wystąpienia ministra Błaszczaka była międzynarodowa współpraca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Jesteśmy gospodarzami Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie – przypomniał. – We wrześniu przejmiemy nad nim dowództwo, a na jego czele stanie gen. broni Sławomir Wojciechowski – zaznaczył. Minister podkreślił także, że duże znaczenie dla bezpieczeństwa Polski ma obecność w kraju wojsk sojuszniczych. Przypomniał, że Polska wspiera budowę systemu, którego częścią jest amerykańska baza rakietowa w Redzikowie, a także poruszył kwestie związane z ulokowaniem w kraju stałej bazy US Army. – Polska jest gotowa ponosić część kosztów stacjonowania wojsk armii Stanów Zjednoczonych. Rozmowy, które prowadziłem w Waszyngtonie potwierdzają, że relacje między nami są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Amerykanie chcą wzmacniać swoją obecność na wschodniej flance i to nas uważają za kluczowego, solidnego i zaufanego sojusznika – podkreślił.

Modernizacja i zakupy

W swoim wystąpieniu, minister Błaszczak duży nacisk położył na kwestię modernizacji Wojska Polskiego. Zgodnie z zapowiedzią, do końca 2019 roku do armii ma trafić 67 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, pięć kompanijnych modułów ogniowych Rak, dywizjonowy moduł ogniowy Regina, w tym 24 haubice Krab, 36 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad oraz 27 mobilnych modułów stanowiska dowodzenia. Oprócz tego zmodernizowane zostaną 72 czołgi Leopard i dwa radiolokacyjne zestawy rozpoznania artylerii Liwiec.

Film: MON

Minister zaznaczył także, że wycofanie zaproszeń w postępowaniu związanym z pozyskaniem śmigłowców dla wojsk specjalnych nie oznacza, że resort rezygnuje ze wszystkich programów. Jak mówił, ten rodzaj sił zbrojnych „dysponuje najnowocześniejszymi śmigłowcami w Siłach Zbrojnych RP”. Priorytetem MON-u jest zakup śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych, za kilka miesięcy ma także rozpocząć się postępowanie na pozyskanie maszyn w ramach programu „Kruk”.

Mariusz Błaszczak zapewnił również, że trwają prace nad projektem zmian Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi – pierwsze mają wejść w życie już w 2019 roku. – Chcę podkreślić, że cała reforma będzie wprowadzana stopniowo tak, aby nie zakłócić bieżącego funkcjonowania wojska. Dowództwo musi być bowiem w każdej chwili gotowe do obrony kraju – mówił Mariusz Błaszczak.

Minister zapowiedział także, że poprawi się sytuacja socjalna zarówno pracowników wojska, jak i żołnierzy. Pierwsza grupa ma otrzymać podwyżki jeszcze w tym miesiącu, na wzrost wynagrodzeń w tym roku resort przeznaczył 114,5 mln zł. Natomiast żołnierze wyższe uposażenie dostaną w 2019 roku.

Podczas dzisiejszego święta szef MON-u oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych wręczyli medale i wyróżnienia szczególnie zasłużonym żołnierzom oraz pracownikom wojska. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi mjr Adam Wielowiejski, weteran misji w Afganistanie, a także kmdr ppor. Wojciech Badaj z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, który w powietrzu spędził 3 tys. godzin. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, którego głównym zadaniem jest kierowanie wojskami w czasie pokoju, organizowanie i prowadzenie szkolenia, powstało 1 stycznia 2014 roku. Żołnierze DGRSZ noszą na ramionach odznakę przedstawiającą kontur Polski wypełniony pasami w czterech kolorach. Jasno niebieski symbolizuje siły powietrzne, czarny odnosi się do wojsk specjalnych, zielony oznacza wojska lądowe, a granat – marynarkę wojenną. Od lutego ubiegłego roku na czele DGRSZ stoi gen. dyw. Jarosław Mika.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ MON

dodaj komentarz

komentarze


Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
 
Polscy weterani i książę Harry
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Walka i dyplomacja
Agresja sowieckiego kolosa
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Głos (z) płonącej Warszawy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Umowa na Feniksy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Z maratonu programowania do wojska
Polska nie pozostanie osamotniona
Jedna misja, jeden zespół
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Groźny jak Tallboy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowy wiceminister w MON
Modernizacja starów 266
Iranian Chess Game
Stalin czekał i kalkulował
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko wraca do Łomży
Oko na Europę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Sprawdzają Brutusa
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Thin Blue Line
Polscy nurkowie na Islandii
W Indiach mieli swój drugi dom
Irańskie szachy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
GROM Challenge
Chorwacki test polskich kadetów
Modernizacja Sokołów
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Dead to the World
„Górale” zdobywają miasto
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Terytorialsi na wysokościach
Samochód do desantowania
Selekcja w pigułce
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO