moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP Wodnik w Turku

Okręt szkolny ORP Wodnik zaprezentował biało-czerwoną banderę podczas obchodów święta 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej Finlandii. W uroczystościach uczestniczył Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański.

Obchody odbyły się 8 i 9 lipca w bazie morskiej w Turku. We wtorek, 11 lipca, w godzinach wieczornych jednostka powróciła do macierzystego portu w Gdyni. Załogę okrętu powitała delegacja Sztabu Flotylli i Dywizjonu Okrętów Wsparcia na czele z dowódcą 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosławem Jurkowlańcem.

Uroczystości poświęcone obchodom 100 rocznicy utworzenia Fińskiej Marynarki Wojennej rozpoczęły się w niedzielę (8 lipca) paradą morską okrętów. Oprócz jednostek państwa gospodarza uczestniczyły w niej okręty innych bander w tym polski okręt szkolny ORP Wodnik. Po zakończonej paradzie i zacumowaniu w bazie morskiej w Turku, załogi okrętów spotkały się z władzami miasta i dowódcą garnizonu. W godzinach wieczornych dowódca MW Finlandii spotkał się z dowódcami okrętów uczestniczących w obchodach rocznicowych.

REKLAMA

W ramach wizyty w morskim rodzaju Sił Zbrojnych Finlandii, jednostka nosząca biało-czerwoną banderę została udostępniona do zwiedzania. Pokład ORP Wodnik w tym czasie odwiedziło blisko 2 tysiące osób. Udział polskiego okrętu w święcie sił morskich Finlandii oraz jego pobyt w Turku (8 – 9 lipca) ma charakter rewizyty po wizycie fińskiego kutra rakietowego FNS Hanko w Gdyni w ramach obchodów 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP. 

Okręt szkolny ORP Wodnik to „weteran” operacji „Pustynna Burza” (brał udział jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku). Podczas ponad czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP Wodnik uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie (na pierwszym roku Akademii Marynarki Wojennej), praktyki nawigacyjno – szkoleniowe (po drugim roku studiów) oraz praktyki podoficerskie, w czasie których studenci zapoznają się z warunkami służby na okrętach Marynarki Wojennej.

 

Praktykanci uczestniczą w procesie dowodzenia zasobami ludzkimi, szkolenia techniczno–specjalistycznego, użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Wraz z etatową załogą poznają odwiedzane porty. Zapoznają się też ze środkami ratunkowymi, zasadami postępowania w warunkach zagrożenia życia na morzu. Poznają tradycje Marynarki Wojennej, jej dorobek. Mają możliwość praktycznego zastosowania „Regulaminu służby na okrętach MW RP”, „Ceremoniału morskiego” oraz „Metodyki szkolenia bojowego”. Uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata.

W 1990 roku wskutek decyzji o włączeniu ORP Wodnik do polskiego kontyngentu wojskowego w Zatoce Perskiej, okręt zmodernizowano tak, aby mógł pełnić funkcję jednostki sanitarno-ewakuacyjnej. Wiązało się to z demontażem uzbrojenia oraz doposażeniem okrętu w lądowisko dla śmigłowców. Okręt został pomalowany na biało i oznaczony znakami Czerwonego Krzyża. Wyjście okrętu do rejonu działań nastąpiło 29 grudnia 1990 roku. Do Gdyni okręt powrócił 20 maja 1991 roku. W uznaniu zasług załogi król Arabii Saudyjskiej, dekretem nr 5127 z 24 września 1991 roku, nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”. 24 października 1995 roku Dowódca MW admirał Romuald WAGA wyróżnił ORP Wodnik medalem „Za zasługi dla MW RP”. Matką Chrzestną okrętu jest pani Maria Glińska - żona byłego Komendanta Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (obecnie Akademia MW). Okrętem wchodzącym w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia dowodzi kmdr por. Paweł Ogórek.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch, załoga ORP Wodnik

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak dziękuje medykom
 
Ochotnicy na ratunek
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko ma ofertę dla cywili
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda jedzie do USA
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szkolenie wodne podhalańczyków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kolejne Groty dla wojska
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Oficer jak biała karta...
Krwawy Wołyń
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Brawurowe zagony motorowe
PGZ będzie obecna na MSPO
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Weterani znów staną na macie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Emisariusz heroiczny
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Ułańska szarża
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rakiety z Mesko w F-35
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby w Bolesławcu
Laserowa artyleria US Army
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Mały Katyń pod Augustowem
Żołnierze w sztafecie pomocy
Odznaka dla ratowników pola walki
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zbiegowie z innego świata
„Defender” – pracowity poligon saperów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO