moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP Wodnik w Turku

Okręt szkolny ORP Wodnik zaprezentował biało-czerwoną banderę podczas obchodów święta 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej Finlandii. W uroczystościach uczestniczył Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański.

Obchody odbyły się 8 i 9 lipca w bazie morskiej w Turku. We wtorek, 11 lipca, w godzinach wieczornych jednostka powróciła do macierzystego portu w Gdyni. Załogę okrętu powitała delegacja Sztabu Flotylli i Dywizjonu Okrętów Wsparcia na czele z dowódcą 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosławem Jurkowlańcem.

Uroczystości poświęcone obchodom 100 rocznicy utworzenia Fińskiej Marynarki Wojennej rozpoczęły się w niedzielę (8 lipca) paradą morską okrętów. Oprócz jednostek państwa gospodarza uczestniczyły w niej okręty innych bander w tym polski okręt szkolny ORP Wodnik. Po zakończonej paradzie i zacumowaniu w bazie morskiej w Turku, załogi okrętów spotkały się z władzami miasta i dowódcą garnizonu. W godzinach wieczornych dowódca MW Finlandii spotkał się z dowódcami okrętów uczestniczących w obchodach rocznicowych.

W ramach wizyty w morskim rodzaju Sił Zbrojnych Finlandii, jednostka nosząca biało-czerwoną banderę została udostępniona do zwiedzania. Pokład ORP Wodnik w tym czasie odwiedziło blisko 2 tysiące osób. Udział polskiego okrętu w święcie sił morskich Finlandii oraz jego pobyt w Turku (8 – 9 lipca) ma charakter rewizyty po wizycie fińskiego kutra rakietowego FNS Hanko w Gdyni w ramach obchodów 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP. 

Okręt szkolny ORP Wodnik to „weteran” operacji „Pustynna Burza” (brał udział jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku). Podczas ponad czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP Wodnik uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie (na pierwszym roku Akademii Marynarki Wojennej), praktyki nawigacyjno – szkoleniowe (po drugim roku studiów) oraz praktyki podoficerskie, w czasie których studenci zapoznają się z warunkami służby na okrętach Marynarki Wojennej.

 

Praktykanci uczestniczą w procesie dowodzenia zasobami ludzkimi, szkolenia techniczno–specjalistycznego, użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Wraz z etatową załogą poznają odwiedzane porty. Zapoznają się też ze środkami ratunkowymi, zasadami postępowania w warunkach zagrożenia życia na morzu. Poznają tradycje Marynarki Wojennej, jej dorobek. Mają możliwość praktycznego zastosowania „Regulaminu służby na okrętach MW RP”, „Ceremoniału morskiego” oraz „Metodyki szkolenia bojowego”. Uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata.

W 1990 roku wskutek decyzji o włączeniu ORP Wodnik do polskiego kontyngentu wojskowego w Zatoce Perskiej, okręt zmodernizowano tak, aby mógł pełnić funkcję jednostki sanitarno-ewakuacyjnej. Wiązało się to z demontażem uzbrojenia oraz doposażeniem okrętu w lądowisko dla śmigłowców. Okręt został pomalowany na biało i oznaczony znakami Czerwonego Krzyża. Wyjście okrętu do rejonu działań nastąpiło 29 grudnia 1990 roku. Do Gdyni okręt powrócił 20 maja 1991 roku. W uznaniu zasług załogi król Arabii Saudyjskiej, dekretem nr 5127 z 24 września 1991 roku, nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”. 24 października 1995 roku Dowódca MW admirał Romuald WAGA wyróżnił ORP Wodnik medalem „Za zasługi dla MW RP”. Matką Chrzestną okrętu jest pani Maria Glińska - żona byłego Komendanta Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (obecnie Akademia MW). Okrętem wchodzącym w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia dowodzi kmdr por. Paweł Ogórek.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch, załoga ORP Wodnik

dodaj komentarz

komentarze


68W Means Lifesaver
 
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Jani, cudem ocalony
Klasy wojskowe po nowemu
Niechciany traktat
Cienka niebieska linia
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojskowe szkolenie dla studentów
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Życie po zdjęciu munduru
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Iranian Chess Game
„Albatros” już na wodzie
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Wyjątkowa operacja minerów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Osa na patrole
Lotem przeciw bolszewikom
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Snajper walczy także z wiatrem
Włochy też chcą Tempesta
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Wsparcie dla saperów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Trening medyczny przed misją
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Rozmowy z diabłem
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Niezwyciężeni znowu trenują
Nowy wiceminister w MON
Zmarł trzeci z rannych saperów
68W znaczy ratownik
Rapują zapraszając do WOT
Sosnkowski przywrócony
Kolejne Raki dla wojska
Na strzelnicy w szczytnym celu
Fort zagłady
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wabik z WAT-u
Thin Blue Line
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Nowa misja i nowy sprzęt
Raki strzelały na Bałkanach
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Bożeny do modyfikacji
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Rescue Like You Would in a War
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
W drodze po zwycięstwo
Gavia na Atlantyku
Rozpoczynamy nową erę
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO