moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Maskpol dostarczyła do wojskowych magazynów ponad 62 tys. mundurów polowych oraz mundurów polowych letnich – wzór 2010. To część zamówienia, jakie w marcu złożyła 2 Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy. Nowy mundur jest uszyty z bardziej odpornych na zniszczenie tkanin, ma też bardziej funkcjonalny krój.

Wojskowe przepisy zakładają, że żołnierze otrzymują cztery mundury polowe na dwa lata. Armia musi więc co roku kupować kilkadziesiąt tysięcy nowych. Ponieważ w 2017 roku regionalne bazy logistyczne, odpowiedzialne za to zadanie w imieniu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, nie zrobiły zakupów, w tym roku trzeba było zamówić znacznie więcej.

W marcu 2 Regionalna Baza Logistyczna zawarła więc z firmą Maskpol, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, umowę wartą prawie 40 mln zł. Kontrakt zakłada, że do 14 września wojsko otrzyma 40 tys. mundurów polowych wzór 2010 oraz 60 tys. mundurów polowych letnich wzór 2010.

Jak wynika z informacji przesłanych przez 2 RBLog, dostawa mundurów polowych letnich jest realizowana zgodnie z planem. – Do końca lipca dostarczono w sumie 49 600 takich kompletów – informuje płk Piotr Calak, komendant 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy. Nieznaczne opóźnienia dotyczą jednak drugiej części zamówienia. Maskpol przekazał bowiem 12,5 tys. mundurów polowych (przeznaczonych na chłodniejsze pory roku), tymczasem żołnierze powinni ich już mieć 30 tys. Opóźnienia mają jednak zostać nadrobione w najbliższych tygodniach.

Mundur polowy wzór 2010 i jego lżejsza wersja – polowy letni wzór 2010 – to obecnie podstawowy typ umundurowania polskich żołnierzy. Decyzja o jego opracowaniu zapadła w 2007 roku na podstawie wniosków z misji w Iraku i Afganistanie. Okazało się bowiem, że używane wówczas mundury (wzór 93) nie tylko nie sprawdzały się w trudnych warunkach klimatycznych, ale przede wszystkim były mało funkcjonalne w warunkach bojowych. Nie miały m.in. miejsc na wkłady ochronne na kolana i łokcie, z kolei w pozycji leżącej trudno było się dostać do kieszeni na bluzie i spodniach. W modelu wz. 2010 wprowadzono odpowiednie poprawki rozwiązujące te problemy.

Misję opracowania nowego wzoru powierzono wówczas Wojskowemu Ośrodkowi Badawczo-Wdrożeniowemu Służby Mundurowej w Łodzi, a w pracach oraz w testowaniu prototypów brali udział żołnierze, m.in. z 6 Brygady Desantowo-Szturmowej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 10 Brygady Logistycznej. Pierwsze mundury dostarczono wojsku w 2012 roku i od tego momentu trwa ich wymiana w całej armii.

Aby Maskpol mógł zrealizować zamówienie, firma musiała zdobyć Certyfikaty Zgodności Wyrobu na Mundur Polowy wzór 2010 oraz na Mundur Polowy Letni wzór 2010. Oba dokumenty spółka uzyskała z Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej na początku lipca.

Śląska spółka podczas realizacji kolejnych transzy zamówienia skorzysta z pomocy przedsiębiorstw dostarczających do tej pory – w mniejszej ilości – różnego typu mundury dla Sił Zbrojnych RP. „Zgodnie z zapisami umowy, Maskpol korzysta z krajowych podwykonawców, w tym zakładów pracy chronionej „Elremet” i „Wybrzeże”. Maskpol finansuje całe przedsięwzięcie i organizuje w całości proces produkcji i dostaw” – zapewniają przedstawiciele Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ. Materiały, z których zostaną wykonane mundury dostarczy firma Adropol.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: fot. Maskpol

dodaj komentarz

komentarze

~fala85
1535356500
Tyko te rzepy, w nocy słychać na kilometr !!!!
7F-16-FA-7A

Nowe laboratorium WAT
 
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Z archiwum „Szarego”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Gotowi na misję
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Ostre strzelanie artylerzystów
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Paczki dla kresowiaków
Trudna droga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gorące obrady NATO w Londynie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kontenery dla Wisły
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Unwanted Treaty
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Leopardy na Podkarpaciu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Terytorialsi za oceanem
Razem się szkolą, razem walczą
The Army Enters the Frame
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Kto zostawia ślady w sieci
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Defense Without Politics
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wrocław czeka na Amerykanów
Szwedzki baypass przed „Orką”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Nowe maszyny w LAW
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Volhynian Lion Hearts
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Klucz do dobrych relacji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Los Polski naszym losem
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Klasy wojskowe po nowemu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO