moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielka Defilada Niepodległości

Ulicami Warszawy przedefilowało tysiąc żołnierzy, przejechało 200 wojskowych pojazdów, a w powietrze wzbiło się sto maszyn. Wielką Defiladę Niepodległości otworzył minister Mariusz Błaszczak, a prezydent Andrzej Duda zapowiedział szybsze zwiększenie wydatków na obronność do 2,5% PKB. – Bo nie ma nic cenniejszego niż życie żołnierza – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych.

– Dziś widzimy żołnierzy na wspaniałej defiladzie Wojska Polskiego. My, Polacy jesteśmy z Was, naszych obrońców, niesłychanie dumni – mówił prezydent Andrzej Duda, podczas inauguracji Wielkiej Defilady Niepodległości. – Dziękujemy Wam za to, że dzielnie stajecie także w obronie innych – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. Prezydent zwrócił uwagę, że wielu żołnierzy, w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych pełni służbę poza granicami kraju. Podziękował także ochotnikom, którzy zdecydowali się zasilić szeregi wojsk obrony terytorialnej. – To służba ochotnicza, która wzmacnia potencjał naszej armii – mówił. – Jest służbą tych, którzy czują patriotyczną potrzebę stawania do obrony ojczyzny, jeśli zajdzie taka potrzeba – podkreślił.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przypomniał także, że w Polsce stacjonują wojska sojusznicze. – Cieszymy się z obecności armii Stanów Zjednoczonych, ale chcielibyśmy, żeby była to obecność stała – mówił. – Jest nam ona potrzebna, bo pokaz siły sojuszniczej, tego, że jesteśmy razem odstrasza każdego potencjalnego napastnika – zaznaczył. Podkreślił też, że mimo wsparcia US Army, będziemy dążyć do tego, aby polska armia była „jak najsilniejsza i w jak największym stopniu była w stanie samodzielnie zagwarantować nasze bezpieczeństwo”. – Uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, programy modernizacyjne zostały zrealizowane, a wydatki na obronność zwiększane – powiedział Andrzej Duda. Dotychczasowe plany zakładały, że od 2030 roku na ten cel ma być przeznaczone 2,5 proc PKB (obecnie jest 2%). Jednak prezydent zapowiedział, że jeśli sytuacja gospodarcza na to pozwoli, wydatki na wojsko wzrosną już sześć lat wcześniej, czyli już w roku 2024. – To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii jest potrzebna – podkreślił. Zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że chodzi o to, aby żołnierze mieli „nowoczesną broń, która uplasuje ich wśród najlepiej wyposażonych armii świata”. – Zasługują na to, by bronić ojczyzny w sposób jak najbardziej bezpieczny dla siebie, bo nie ma nic cenniejszego niż życie żołnierza – zaznaczył prezydent Duda.

Za zaangażowanie w służbę podziękował żołnierzom także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Święto Wojsko Polskiego to wasze święto. Dziękuję Wam za codzienną służbę, poświęcenie i za to, że w rozmowach z dowódcami sił NATO mogę usłyszeć najwyższe oceny waszego profesjonalizmu – mówił minister otwierając Wielką Defiladę Niepodległości. – Żołnierze Wojska Polskiego, jesteśmy z Was dumni, jesteście dumą narodu polskiego i obrońcami polskiej wolności – podkreślał minister.

Zarówno prezydent, jaki i szef resortu obrony przypominali, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbywa się w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 98 lat po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. – Polscy żołnierze obronili wtedy Europę przed czerwoną zarazą. Kto wie, co by się stało, gdyby nie męstwo Polaków, którzy zatrzymali Sowietów na przedpolach Warszawy? – pytał retorycznie prezydent. – Wówczas Wojsko Polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, zadziwiło świat, a Bitwa Warszawska przeszła do historii, jako jedna z decydujących o losach świata – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Tegoroczna defilada była największą, jaką dotychczas zorganizowano z okazji Święta Wojska Polskiego. Aby umożliwić prezentację jak największej ilości sprzętu zmieniono nawet trasę przejazdu – tysiąc żołnierzy, 200 wojskowych pojazdów defilowało po warszawskiej Wisłostradzie, a nie jak dotychczas – Alejami Ujazdowskimi.

Uroczysty pokaz zainaugurował przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”, następie zaprezentowały się pododdziały piesze reprezentujące wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Chwilę potem rozpoczęła się defilada powietrzna, potem pokaz pojazdów kołowych i gąsiennicowych. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, wojsko zaprosiło warszawiaków i turystów na piknik.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1534433160
Moim zdanie defilada jest zbyt skąpa, należy co roku pokazywać Żołnierzom kogo bronią ... . To jest najważniejsze święto, duma i wyróżnienie dla Nich.
DB-3F-9C-53

Prezydent przedłużył misję „Sophia”
 
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Spełniliśmy swój obowiązek
Sprawdzają Brutusa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Brunatno-czerwona zmowa
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Przez krew zdobyty Śląsk
Szukamy następcy Herculesa
Preselekcja u komandosów
Rivalry on Closed Sea
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Od sojusznika do kata
Wielofunkcyjny scyzoryk
Bohaterowie jadą na wakacje
Wędrówka dla Dwóch Serc
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Desant z transportowca-giganta
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Jedna misja, jeden zespół
A Torn Subcontinent
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Czarny odchodzi do cywila
Wojsko wróciło do Lublina
Śladami Pierwszej Pancernej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wozy amunicyjne do Raków
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wojna wywiadów
Zielonka dla Patriotów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Strzelać nauczyłem się sam
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Rozpoczynamy nową erę
A Wave of Alliances
High Confidence Operations
Przysięga śląskich terytorialsów
Amerykańska przyszłość WZL
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Pułaski” wrócił do kraju
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Cienka niebieska linia
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Piknik ze smakiem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowa misja i nowy sprzęt
Blitzkrieg na stepach Mongolii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO