moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy program szkolenia podstawowego

Mniej wykładów teoretycznych za to więcej taktyki, szkolenia strzeleckiego i medycznego – to główne zmiany w programie szkolenia podstawowego dla kandydatów na żołnierzy. Te rozwiązania pozwolą na unifikację szkolenia ochotników na potrzeby wszystkich korpusów, a w przypadku służby przygotowawczej – na wydłużenie szkolenia specjalistycznego.

Szkolenie podstawowe przechodzi każdy, kto chce zostać żołnierzem. Biorą w nich udział np. ochotnicy służby przygotowawczej czy podchorążowie wojskowych uczelni. W trakcie szkolenia kandydaci uczą się wojskowego abecadła, w tym regulaminów, musztry, podstaw łączności, logistyki, zasad posługiwania się bronią i innym sprzętem wojskowym. Zdobywają też wiedzę na temat prawnych aspektów pełnienia służby, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych.

Dotychczasowy program był realizowany w ciągu trzech miesięcy. Jednak zdaniem wojskowych ekspertów, zarówno czas trwania, jak i treści programowe wymagały zmian. Dlatego Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia (P3/P7) Sztabu Generalnego WP we współpracy z przedstawicielami jednostek szkolnictwa wojskowego przygotował nowelizację programu. Zakłada ona, że szkolenie podstawowe potrwa siedem tygodni i będzie ukierunkowane przede wszystkim na praktyczne szkolenie ochotników. Kandydaci na żołnierzy więcej czasu poświęcą na taktykę, zajęcia z terenoznawstwa czy na szkolenie medyczne. Więcej będzie też godzin szkolenia strzeleckiego. Nowością w programie staną się elementy szkolenia SERE poziomu A.

REKLAMA

W programie ograniczono liczbę godzin zajęć teoretycznych, zwłaszcza z tych przedmiotów, które nie są bezpośrednio związane z przygotowaniem wojskowym. Chodzi tu m.in. o kształcenie obywatelskie, szkolenie prawne oraz szkolenie BHP. To ostatnie ma być prowadzone dopiero przed zajęciami praktycznymi ze sprzętem wojskowym.

– Zmiany były podyktowane potrzebami sił zbrojnych, w tym koniecznością unifikacji szkolenia kandydatów na żołnierzy na potrzeby wszystkich korpusów osobowych – tłumaczy ppłk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jako przykład wskazuje podchorążych, którzy ze względu na procedury naboru do uczelni wojskowych i organizację studiów, nie przechodzili szkolenia podstawowego jednorazowo w wymiarze 3 miesięcy (343 godziny). – Po 153 godzinach szkolenia składali przysięgę i rozpoczynali naukę. Potem, w trakcie trwania studiów, zaliczali pozostałe godziny z programu szkolenia podstawowego. Obecnie cały, 7- tygodniowy, program będą mogli zrealizować przed rozpoczęciem roku akademickiego – dodaje oficer.

W przypadku elewów przygotowujących się do korpusu szeregowych szkolenie podstawowe trwało w sumie cztery miesiące (trzy miesiące podstawowego i miesiąc specjalistyki). W praktyce żołnierz szkolący się przez miesiąc, np. na operatora maszyn inżynieryjnych, nie spełniał wymagań, by otrzymać uprawnienia nadawane przez instytucje cywilne. Przyjęte rozwiązania, poza unifikacją szkolenia, mają też pozwolić na wydłużenie szkolenia specjalistycznego. – Będzie to miało pozytywny efekt dla ochotników. Żołnierz po dwóch miesiącach specjalistyki będzie spełniał warunki do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego nabycie umiejętności niezbędnych do otrzymania uprawnień – tłumaczy oficer ze Sztabu Generalnego WP.

Pierwsze szkolenie według znowelizowanego programu rozpocznie się we wrześniu. – O ile program szkolenia podstawowego jest zunifikowany, o tyle szkolenie specjalistyczne zależy od centrum, w którym ochotnik się szkoli. Inny jest program u artylerzystów, inny u łącznościowców, a jeszcze inne szkolenie przechodzą logistycy. Te programy zostaną zmienione do stycznia 2019 roku – mówi ppłk Ratyński.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Piotr Pytel, kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent z wizytą w Drawsku
 
„Defender” – pracowity poligon saperów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kajmany na gąsienicach
Laserowa artyleria US Army
Kim przekracza granice
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Żołnierze w sztafecie pomocy
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
16 sekund Liberatora
Ofensywa Tuchaczewskiego
Prezydent Duda jedzie do USA
Testament Polski Walczącej
Online z mistrzami sportu
Współzawodnictwo rozwija
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Most do współpracy
Weterani w pasiece
Ogromne zainteresowanie Soną
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Fordy, a nie Nissany
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Groty z granatnikiem
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Informacja Prasowa
Ubiory ochronne z Maskpolu
Powstaną kolejne strzelnice
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Z menażką na wakacje
Wyzwania polskiej prezydencji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO