moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef resortu obrony w Redzikowie

Baza w Redzikowie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski, Europy, ale i świata. To ważny element mechanizmu bezpieczeństwa NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w amerykańskiej bazie na Pomorzu. Szef MON spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami oraz obejrzał powstającą tu infrastrukturę.

Instalacja w Redzikowie będzie jednym z trzech stacjonarnych elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która ma chronić Europę przed pociskami balistycznymi. Mają się w niej znaleźć radary i kontenerowe wyrzutnie pocisków antyrakietowych.

Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania podkreślił, że jest zadowolony z tempa prac w Redzikowie. – Zmierzają one ku końcowi. Oczywiście przed nami jeszcze kilka miesięcy, ale ich tempo jest zadowalające – mówił szef MON. Według wstępnych założeń baza miała zostać zbudowana do końca tego roku, Amerykanie poinformowali jednak, że gotowość operacyjną osiągnie w 2020. – Jestem również pod wrażeniem współpracy między wojskiem amerykańskim i polskim. To współpraca modelowa – dodał minister. Podkreślał, że wspólne polsko-amerykańskie działanie jest gwarantem bezpieczeństwa nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata. – Wspólnie bronimy wolności, wolnego świata przed zagrożeniami, które płyną z tej części globu, które nie szanują wartości, jakimi kierujemy się w naszym życiu społecznym, w naszym życiu politycznym – mówił Mariusz Błaszczak. Przypomniał również o dobrych relacjach wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, które szczególnie wyraźnie było widać podczas wspólnych misji w Afganistanie i Iraku oraz dziś, gdy wojska amerykańskie współpracują z polskimi na wschodniej flance NATO.

REKLAMA

Szef resortu zaznaczył, że baza, w której w przyszłości mają znajdować się m.in. rakiety SM-3 Block IIA, jest dowodem na to, że wojska US Army na stałe stacjonują w Polsce. – Tak jak Redzikowo jest bazą, w której stacjonują wojska amerykańskie, tak mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wojska Stanów Zjednoczonych będą stacjonowały w Polsce na trwałe – podsumował minister obrony.

Ideę objęcia Europy parasolem antyrakietowym ogłosił w 2007 roku ówczesny prezydent USA George W. Bush. Jego następca, Barack Obama, dwa lata później zmodyfikował plany USA i poinformował, że w ramach programu „European Phased Adaptive Approach” Stany Zjednoczone obejmą Europę „parasolem mobilnym”, którego sercem będą instalacje typu AEGIS BMD umieszczone na okrętach US Navy. Wcześniej zakładano, że system będzie stacjonarny. Zmieniono również koncepcję dotyczącą liczby baz. Zamiast kilku, ustalono, że powstaną trzy: w Turcji, Polsce i Rumunii. Od początku zakładano, że w Redzikowie, gdzie powstaje baza, mają być umieszczone radary AN/SPY-1(D) i Mk99 oraz kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych. Mają tam być również przechowywane rakiety SM-3 Block IIA.

Program „European Phased Adaptive Approach” podzielony jest na trzy fazy. Pierwsza zakładała uruchomienie radaru wczesnego ostrzegania w tureckiej bazie w Küreciku pod koniec 2011 roku. Druga faza to umieszczenie na wodach okalających Europę zespołu czterech niszczycieli rakietowych klasy Arleigh Burke. Okręty USS „Donald Cook”, USS „Ross”, USS „Porter” i USS „Carney”, stacjonujące w hiszpańskiej bazie Rota, dyżur bojowy rozpoczęły we wrześniu 2015 roku. Trzecia faza zakładała uruchomienie do końca 2018 roku dwóch baz – w Polsce i Rumunii. Rumuńska działa od grudnia 2015 roku. Przewiduje się, że baza w Redzikowie osiągnie gotowość operacyjną w 2020 roku, wcześniej mówiono, że stanie się to pod koniec 2018 roku. O opóźnieniach związanych z budową bazy poinformował szef amerykańskiej Missile Defence Agency (kierująca amerykańskim programem rozwoju systemu obrony antybalistycznej) gen. Samuel Greaves w Senacie USA w marcu tego roku. Jako przyczyny wskazał „problemy techniczne powstałe przy budowie instalacji w Polsce”. W budowę bazy zaangażowane są firmy amerykańskie.

KE

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


16 sekund Liberatora
 
Amerykanie odmładzają F-16
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Żołnierze w sztafecie pomocy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Most do współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Powstaną kolejne strzelnice
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Groty z granatnikiem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Ogromne zainteresowanie Soną
Kim przekracza granice
Współzawodnictwo rozwija
Laserowa artyleria US Army
Kajmany na gąsienicach
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Weterani w pasiece
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Ubiory ochronne z Maskpolu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Duda jedzie do USA
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Z menażką na wakacje
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Testament Polski Walczącej
Informacja Prasowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wyzwania polskiej prezydencji
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent z wizytą w Drawsku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Fordy, a nie Nissany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO