moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na Westerplatte uczczono bohaterskich obrońców ojczyzny

Broniące się we wrześniu 1939 roku Westerplatte dawało nadzieję Polakom i daje ją dziś, pokazując, że w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa potrafimy się zjednoczyć – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości na Westerplatte z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z kolei w Tczewie prezydent Andrzej Duda zaapelował, aby nigdy więcej nie było wojny.

– Westerplatte jest symbolicznym skrawkiem Polski, gdzie naszej niepodległości od pierwszych dni II wojny światowej bronili polscy żołnierze – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Jak co roku o 4.45 przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na gdańskim Westerplatte zabrzmiał sygnał syren alarmowych. O tej porze 1 września 1939 roku nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na gdańskim półwyspie. Polskie oddziały broniły placówki do 7 września.

Każdy ma swoje Westerplatte

– Polscy żołnierze i polskie społeczeństwo broniło wolnego świata przed wrogami wolności Polski i Europy – mówił na Westerplatte premier i podkreślił, że ci, którzy zginęli w pierwszych dniach II wojny w obronie kraju wiedzieli, że nie ma cenniejszej rzeczy dla całego narodu niż niepodległość. Szef rządu zaznaczył też, że broniące się Westerplatte dawało nadzieję Polakom i daje ją też dziś, pokazując, że w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa potrafimy się zjednoczyć. Premier nawiązał jednocześnie do słów papieża Jana Pawła II, który mówił, że każdy ma swoje Westerplatte. Jak zauważył Morawiecki, także dziś każdy ma swoje zadanie do wykonania, przed którym nie wolno mu zdezerterować. – Choć Polska nie musi walczyć o swoją niepodległość, to przed nami stoi wielkie zadanie: Polska sprawiedliwa, solidarna i dumna, zjednoczona wokół najwyższych celów i wokół niepodległości – podkreślał premier.

Podczas swojego przemówienia szef rządu zwrócił się do swoich zwolenników oraz opozycji, aby takie miejsca jak Westerplatte były miejscami zgody. Szef rządu zaapelował też, aby 11 listopada wszyscy wspólnie poszli w jednym marszu niepodległości.

W obchodach na Westerplatte wziął udział też minister obrony Mariusz Błaszczak. Wcześniej szef resortu obrony złożył kwiaty przy grobach żołnierzy na Cmentarzu Obrońców Westerplatte. Na Westerplatte odbył się też apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, duchowni odmówili modlitwę międzywyznaniową, a delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Nigdy więcej wojny

Prezydent Andrzej Duda rocznicę wybuchu II wojny uczcił w Tczewie, gdzie zdaniem niektórych historyków właśnie tam rozpoczęły się niemieckie działania wojenne. Bombowce Luftwaffe pojawiły się nad Tczewem o godzinie 4.34, a zadaniem pilotów było uniemożliwienie Polakom zniszczenia tamtejszych mostów na Wiśle: drogowego i kolejowego. Stanowiły one przeprawę łączącą Rzeszę z Prusami Wschodnimi i zostały zaminowane kilka dni wcześniej przez polskich saperów.

– Nigdy więcej wojny, nigdy więcej rozdarcia Rzeczypospolitej – mówił prezydent podczas uroczystości. Andrzej Duda apelował, aby budować silne państwo, które nie będzie wewnętrznie skłócone. – Zaklinam nas wszystkich, a przede wszystkim młode pokolenie, by tak prowadzić politykę i polskie sprawy, aby nigdy więcej zagrożenie nie spłynęło na naszą Rzeczpospolitą – mówił.

W swoim wystąpieniu prezydent zaznaczył, że daty 1 i 17 września to czarne plamy na mapie roku stulecia odzyskania niepodległości. Przypominają one bowiem o dniach, kiedy Polska na 6 lat została rozdarta pomiędzy naszych wrogów – hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki Prezydent Duda przypomniał także, że II wojna pochłonęła około 60 mln istnień, a 10 proc. ofiar było obywatelami Polski. – To niezwykle ważna lekcja dla Polaków, ale przede wszystkim dla Europy i świata – o tym, jak ważna jest jedność, wzajemny szacunek pomiędzy narodami i przestrzeganie prawa międzynarodowego, które niesie absolutną gwarancję pokoju – przekonywał prezydent. Andrzej Duda złożył także wieniec w Lesie Szpęgawskim pod Starogardem Gdańskim przy pomniku upamiętniającym ofiary hitlerowskich zbiorowych egzekucji. Okupanci pomiędzy wrześniem 1939 roku a styczniem 1940 roku rozstrzelali tam około 7 tysięcy osób, przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji.

Elementem tegorocznych obchodów rocznicowych na Wybrzeżu był także wczorajszy III Koncert Niepodległości „Westerplatte” w Gdańsku, poświęcony działalności niepodległościowej kobiet w ponad tysiącletniej historii Polski. Zorganizowała go Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum II Wojny Światowej. Natomiast dzisiaj na godz. 14 gdańska placówka zaprasza na promocję komiksu „Westerplatte. Załoga śmierci”, a o 18 odbędzie się koncert „W hołdzie wolności”, na który złożą się znane pieśni patriotyczne w jazzowych aranżacjach.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, Grzegorz Jakubowski/KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
 
Polska nie pozostanie osamotniona
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Rozpoczynamy nową erę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
A Torn Subcontinent
Stalin czekał i kalkulował
„Górale” zdobywają miasto
Pamięć o tragedii
Groźny jak Tallboy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Modernizacja starów 266
Iranian Chess Game
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Samochód do desantowania
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Terytorialsi na wysokościach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Agresja sowieckiego kolosa
Jedna misja, jeden zespół
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Chorwacki test polskich kadetów
Wojsko wraca do Łomży
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Cienka niebieska linia
Klasy wojskowe po nowemu
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Walka i dyplomacja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowy wiceminister w MON
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Dead to the World
Modernizacja Sokołów
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Polscy weterani i książę Harry
Selekcja w pigułce
Z maratonu programowania do wojska
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Irańskie szachy
Umowa na Feniksy
Oko na Europę
GROM Challenge
Polscy nurkowie na Islandii
Głos (z) płonącej Warszawy
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Sprawdzają Brutusa
Festiwal Orkiestr w Mundurach
W Indiach mieli swój drugi dom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO