moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czernicki” w Sztokholmie

Pamięć polskich podwodniaków, których okręty podczas II wojny światowej zostały internowane w Szwecji, uczcili marynarze z ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” podczas wizyty w Sztokholmie. Był to trzeci, a zarazem ostatni przystanek jednostki w rejsie dla uczczenia stulecia Marynarki Wojennej RP oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Po wizytach w Tallinie i Helsinkach we wtorek rano ORP „Czernicki” zameldował się w Szwecji. Zanim jednak dotarł do Sztokholmu, musiał pokonać trudny nawigacyjnie akwen. Przez kilkadziesiąt kilometrów płynął pośród szkierów – niewielkich skalistych wysepek, które występują przy szwedzki wybrzeżu. Wreszcie rzucił cumy w samym sercu stolicy, niemal dokładnie naprzeciwko Zamku Królewskiego. – To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Sztokholmu, odwiedzane przez rzesze turystów. Postój okrętu w tym miejscu zasugerowała strona szwedzka – przyznaje Łukasz Zieliński, chargé d’affaires polskiej ambasady w Szwecji. Wspomina, że okręt pod biało-czerwoną banderą po raz ostatni pojawił się w Sztokholmie w 2013 roku. – Nasze jednostki zawijają do szwedzkich portów przede wszystkim przy okazji różnego rodzaju ćwiczeń. Ta wizyta ma jednak wyjątkowy charakter, bo wiąże się z setnymi rocznicami: odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia polskiej marynarki. Zapewne okręt stanie się atrakcją, szczególnie dla miejscowej Polonii. A Polaków w Szwecji jest ponad 100 tysięcy – podkreślał Zieliński i się nie pomylił. Kiedy załoga „Czernickiego” na kilka godzin otworzyła pokład, przewinęło się przez niego przeszło tysiąc zwiedzających.

Tymczasem oficerowie z dowództwa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, do której należy okręt, złożyli wizytę w polskiej ambasadzie, a podczas organizowanego na pokładzie przyjęcia dyplomatycznego mieli okazję rozmawiać między innymi z przedstawicielami szwedzkiej marynarki. – Choć Szwecja nie należy do NATO, nasze kontakty są bardzo bliskie – przypomina kmdr Zygmunt Białogłowski, zastępca dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Nasze marynarki współpracują w ramach „Partnerstwa dla pokoju”, a okręty biorą udział we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku – dodaje. Jednym z takich przedsięwzięć jest Baltops. Dwa lata temu elementem manewrów stał się desant w szwedzkim Utö, podobna operacja co roku przeprowadzana jest także w okolicach Ustki.

Marynarze i zaokrętowani na „Czernickim” żołnierze z innych rodzajów wojsk odwiedzili też miejscowość Mariefred. Znajduje się tam cmentarz, na którym zostali pochowani członkowie załóg polskich okrętów podwodnych. We wrześniu 1939 roku ORP „Sęp”, ORP „Żbik” i ORP „Ryś” wzięły udział w wojnie obronnej przeciwko Niemcom. Kiedy szala zwycięstwa ostatecznie przechyliła się na stronę nieprzyjaciela, zgodnie z wytycznymi dowództwa jeden po drugim zaczęły się kierować do neutralnej Szwecji. Tam, w myśl międzynarodowego prawa, zostały wraz z załogami internowane. Po wojnie wszystkie jednostki wróciły do kraju. – Nie wszyscy marynarze tego jednak doczekali – wyjaśnia kmdr Białogłowski. – Wielu zmagało się ze szkorbutem. Do tego u schyłku wojny w tym regionie panował głód. Pewna część naszych marynarzy zmarła. Na cmentarzu znajduje się sporo polskich grobów. Jest także pamiątkowa płyta, a przed wejściem na nekropolię tablica w językach polskim, szwedzkim i angielskim – dodaje.

Delegacja z „Czernickiego” złożyła na cmentarzu wieńce i kwiaty. Ale na tym polskie ślady w tym rejonie Szwecji się nie kończą. – W Mariefred mieliśmy okazję zobaczyć rezydencję szwedzkich królów, zamek Gripsholm. Tam właśnie urodził się przyszły władca Polski, Zygmunt III Waza – zauważa kmdr Białogłowski. ORP „Czernicki” opuści Sztokholm w środę po południu.

Rejs z okazji 100-lecia polskiej marynarki i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął się w ubiegły poniedziałek. Jest on połączony z kursem szkoleniowo-metodycznym dla przedstawicieli różnych jednostek marynarki wojennej oraz żołnierzy wojsk lądowych i sił powietrznych. Rejs powinien zakończyć się w sobotę.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MW

dodaj komentarz

komentarze


Zapal lampkę bohaterom Września’39
 
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
W Indiach mieli swój drugi dom
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Terytorialsi na wysokościach
Wojsko wraca do Łomży
Oko na Europę
Dead to the World
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Irańskie szachy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Sprawdzają Brutusa
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Modernizacja Sokołów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Modernizacja starów 266
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Umowa na Feniksy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Klasy wojskowe po nowemu
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
A Torn Subcontinent
Stalin czekał i kalkulował
Selekcja w pigułce
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Brawurowa ucieczka „Orła”
Jedna misja, jeden zespół
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Z maratonu programowania do wojska
Agresja sowieckiego kolosa
Cienka niebieska linia
GROM Challenge
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Polscy nurkowie na Islandii
Rozpoczynamy nową erę
Pamięć o tragedii
Skok na lotnisko
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Moje serce należy też do Indii
Thin Blue Line
Nowa misja i nowy sprzęt
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowy wiceminister w MON
Walka i dyplomacja
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Głos (z) płonącej Warszawy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
„Górale” zdobywają miasto
Groźny jak Tallboy
Chorwacki test polskich kadetów
Samochód do desantowania
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Iranian Chess Game
Polscy weterani i książę Harry

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO