moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czernicki” w Sztokholmie

Pamięć polskich podwodniaków, których okręty podczas II wojny światowej zostały internowane w Szwecji, uczcili marynarze z ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” podczas wizyty w Sztokholmie. Był to trzeci, a zarazem ostatni przystanek jednostki w rejsie dla uczczenia stulecia Marynarki Wojennej RP oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Po wizytach w Tallinie i Helsinkach we wtorek rano ORP „Czernicki” zameldował się w Szwecji. Zanim jednak dotarł do Sztokholmu, musiał pokonać trudny nawigacyjnie akwen. Przez kilkadziesiąt kilometrów płynął pośród szkierów – niewielkich skalistych wysepek, które występują przy szwedzki wybrzeżu. Wreszcie rzucił cumy w samym sercu stolicy, niemal dokładnie naprzeciwko Zamku Królewskiego. – To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Sztokholmu, odwiedzane przez rzesze turystów. Postój okrętu w tym miejscu zasugerowała strona szwedzka – przyznaje Łukasz Zieliński, chargé d’affaires polskiej ambasady w Szwecji. Wspomina, że okręt pod biało-czerwoną banderą po raz ostatni pojawił się w Sztokholmie w 2013 roku. – Nasze jednostki zawijają do szwedzkich portów przede wszystkim przy okazji różnego rodzaju ćwiczeń. Ta wizyta ma jednak wyjątkowy charakter, bo wiąże się z setnymi rocznicami: odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia polskiej marynarki. Zapewne okręt stanie się atrakcją, szczególnie dla miejscowej Polonii. A Polaków w Szwecji jest ponad 100 tysięcy – podkreślał Zieliński i się nie pomylił. Kiedy załoga „Czernickiego” na kilka godzin otworzyła pokład, przewinęło się przez niego przeszło tysiąc zwiedzających.

Tymczasem oficerowie z dowództwa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, do której należy okręt, złożyli wizytę w polskiej ambasadzie, a podczas organizowanego na pokładzie przyjęcia dyplomatycznego mieli okazję rozmawiać między innymi z przedstawicielami szwedzkiej marynarki. – Choć Szwecja nie należy do NATO, nasze kontakty są bardzo bliskie – przypomina kmdr Zygmunt Białogłowski, zastępca dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Nasze marynarki współpracują w ramach „Partnerstwa dla pokoju”, a okręty biorą udział we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku – dodaje. Jednym z takich przedsięwzięć jest Baltops. Dwa lata temu elementem manewrów stał się desant w szwedzkim Utö, podobna operacja co roku przeprowadzana jest także w okolicach Ustki.

REKLAMA

Marynarze i zaokrętowani na „Czernickim” żołnierze z innych rodzajów wojsk odwiedzili też miejscowość Mariefred. Znajduje się tam cmentarz, na którym zostali pochowani członkowie załóg polskich okrętów podwodnych. We wrześniu 1939 roku ORP „Sęp”, ORP „Żbik” i ORP „Ryś” wzięły udział w wojnie obronnej przeciwko Niemcom. Kiedy szala zwycięstwa ostatecznie przechyliła się na stronę nieprzyjaciela, zgodnie z wytycznymi dowództwa jeden po drugim zaczęły się kierować do neutralnej Szwecji. Tam, w myśl międzynarodowego prawa, zostały wraz z załogami internowane. Po wojnie wszystkie jednostki wróciły do kraju. – Nie wszyscy marynarze tego jednak doczekali – wyjaśnia kmdr Białogłowski. – Wielu zmagało się ze szkorbutem. Do tego u schyłku wojny w tym regionie panował głód. Pewna część naszych marynarzy zmarła. Na cmentarzu znajduje się sporo polskich grobów. Jest także pamiątkowa płyta, a przed wejściem na nekropolię tablica w językach polskim, szwedzkim i angielskim – dodaje.

Delegacja z „Czernickiego” złożyła na cmentarzu wieńce i kwiaty. Ale na tym polskie ślady w tym rejonie Szwecji się nie kończą. – W Mariefred mieliśmy okazję zobaczyć rezydencję szwedzkich królów, zamek Gripsholm. Tam właśnie urodził się przyszły władca Polski, Zygmunt III Waza – zauważa kmdr Białogłowski. ORP „Czernicki” opuści Sztokholm w środę po południu.

Rejs z okazji 100-lecia polskiej marynarki i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął się w ubiegły poniedziałek. Jest on połączony z kursem szkoleniowo-metodycznym dla przedstawicieli różnych jednostek marynarki wojennej oraz żołnierzy wojsk lądowych i sił powietrznych. Rejs powinien zakończyć się w sobotę.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MW

dodaj komentarz

komentarze


16 sekund Liberatora
 
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie porty bardziej otwarte
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Brawurowe zagony motorowe
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Most do współpracy
Online z mistrzami sportu
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojsko przeciw wirusowi
Ofensywa Tuchaczewskiego
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
F-16 kończą misję w Estonii
Laserowa artyleria US Army
Informacja Prasowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Fordy, a nie Nissany
Groty z granatnikiem
Kraby w Bolesławcu
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Żołnierze w sztafecie pomocy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Testament Polski Walczącej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Powstaną kolejne strzelnice
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Z menażką na wakacje
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Współzawodnictwo rozwija
Ogromne zainteresowanie Soną
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Zbiegowie z innego świata
Kajmany na gąsienicach
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Duda jedzie do USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO