moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To, co w Wojsku Polskim najlepsze

Niemal 400 jednostek sprzętu znalazło się na wystawie sił zbrojnych przygotowanej na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Są m.in. czołgi Leopard, transportery Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, a także sprzęt używany przez specjalsów – np. wozy M-ATV z Agatu i rampa szturmowa z GROM-u. W weekend wojskowa ekspozycja będzie otwarta dla miłośników militariów.

– Armia prezentuje swoje uzbrojenie i wyposażenie podczas targów zbrojeniowych już niemal od 20 lat. Do Kielc przywozimy zawsze to, co w wojsku najlepsze – mówi ppłk Marek Chmiel z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który odpowiada za przygotowanie wystawy SZRP. W tym roku ekspozycja nosi tytuł „Obronność. Współpraca. Skuteczność”.

REKLAMA

Polscy żołnierze do Kielc przywieźli niemal 400 jednostek sprzętu. W dwóch ogromnych halach wystawienniczych i na ekspozycji zewnętrznej – które w sumie zajmują 13 tys. metrów kwadratowych – prezentowane jest uzbrojenie i wyposażenie, z którego na co dzień korzystają polscy żołnierze. Swoje stoiska przygotowały wszystkie rodzaje sił zbrojnych, Inspektorat Wsparcia SZ i jednostki mu podległe, Żandarmeria Wojskowa, wojskowe uczelnie i szkoły, wojskowa służba zdrowia. W Kielcach promuje się także Polska Agencja Kosmiczna, instytuty badawcze, centra naukowe, organizacje obronne i stowarzyszenia (weteranów, poszkodowanych i poległych). O prezentowany sprzęt dba tu ponad tysiąc żołnierzy.

– Z roku na rok wystawa sił zbrojnych przyciąga tłumy widzów, dlatego staramy się przygotowywać zawsze nowe atrakcje – mówi płk Grzegorz Lisowski z Inspektoratu SZ, koordynator wystawy. – Prace koncepcyjne związane z tegorocznymi targami zbrojeniowymi rozpoczęły się dziesięć miesięcy temu. Ponieważ głównym tematem targów jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, wystawa ma wyjątkowy charakter – dodaje. Odwołania do historycznej rocznicy widać niemal na każdym kroku. Jednostki z dumą prezentują zdjęcia swoich patronów, mają ekspozycje nawiązujące do dziedziczonych przez ich oddziały tradycji. Można zobaczyć m.in. mundury ułanów z czasów II RP czy wybić sobie historyczny nieśmiertelnik.

Główną częścią wystawy jest jednak współczesny wojskowy sprzęt. Do Kielc przyjechały m.in. czołgi Leopard, transportery opancerzone Rosomak, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab, rakietowe systemy przeciwlotnicze i radary. Są także różnego rodzaju symulatory i trenażery, broń np. karabiny wyborowe i maszynowe oraz roboty pirotechniczne i sprzęt optoelektroniczny. Można przekonać się, jak wygląda silnik czołgu, zobaczyć, jak prawidłowo udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki.

– Każda jednostka przygotowała swoją ekspozycję, dlatego wystawa sił zbrojnych jest tak ciekawa i zróżnicowana – przyznaje ppłk Chmiel.

I tak na przykład wojska obrony terytorialnej mają na MSPO punkt rekrutacyjny, w którym można wypełnić wniosek o powołanie do służby, można także spróbować swoich umiejętności ogniowych na symulatorze Śnieżnik i obejrzeć bezzałogowiec Warmate. Wojska lądowe prezentują np. zestaw szkoleniowy trenażera ppk Spike oraz bezzałogowiec FlyEye. Podstawowe wyposażenie pilota F-16 i uzbrojenie Jastrzębi, np. bombę kierowaną GBU-12 D/B, można obejrzeć w części poświęconej siłom powietrznym. Marynarze na targi przywieźli system głębinowy Ukwiał i pojazdy podwodne. Żandarmi pokazują quady oraz różnego rodzaju pojazdy specjalne.

Jak co roku, szczególną uwagę przyciągają polscy specjalsi. Swoje wyposażenie prezentują: Jednostka Wojskowa Komandosów, GROM, Agat, Nil i Formoza. Na ekspozycji znalazły się m.in. bezzałogowce, broń snajperów, rampa szturmowa i opancerzony pojazd M-ATV.

Wystawa sił zbrojnych w weekend zostanie otwarta dla miłośników militariów, wstęp będzie bezpłatny. – To dla nas najważniejsze wydarzenie. Spotkania z ludźmi to doskonała okazja, by promować polskie siły zbrojne. W ubiegłym roku przez dwa dni odwiedziło nas 16 tys. osób, teraz spodziewamy się jeszcze większej frekwencji – podkreśla ppłk Chmiel z Inspektoratu Wsparcia SZ.


W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D. Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.


Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
 
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Współzawodnictwo rozwija
Testament Polski Walczącej
16 sekund Liberatora
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaną kolejne strzelnice
Weterani w pasiece
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Z menażką na wakacje
Fordy, a nie Nissany
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
F-16 kończą misję w Estonii
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zbiegowie z innego świata
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
„Defender” – pracowity poligon saperów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Na misjach święta inne niż zwykle
Informacja Prasowa
Amerykanie odmładzają F-16
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent z wizytą w Drawsku
Ofensywa Tuchaczewskiego
Prezydent Duda jedzie do USA
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Most do współpracy
Groty z granatnikiem
Kajmany na gąsienicach
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Na WAT o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO