moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unijne pieniądze na obronność

Chcemy wspierać projekty zbrojeniowe, które mogą być zbyt kosztowne dla pojedynczych państw – mówił Maciej Szymański, reprezentujący Komisję Europejską, podczas konferencji poświęconej Europejskiemu Funduszowi Obronnemu. Unia chce w latach 2021–2027 przeznaczyć na projekty zwiększające bezpieczeństwo członków wspólnoty 13 mld euro.

Jak zdobywać unijne pieniądze na inwestycje zwiększające bezpieczeństwo militarne? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji, która odbyła się drugiego dnia MSPO. Debatę zorganizowały resorty: obrony narodowej, spraw zagranicznych oraz przedsiębiorczości i technologii. W konferencji wzięli udział przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego oraz instytucji naukowo-badawczych zajmujących się pracami na rzecz bezpieczeństwa. Eksperci z ministerstw oraz instytucji unijnych przedstawiali zasady działania oraz sposoby pozyskiwania pieniędzy z EFO, czyli Europejskiego Funduszu Obrony. – EFO jest otwarty na wszystkie państwa Unii Europejskiej – zapewniała Joanna Janiszewska-Osica z Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Fundusz będzie finansował potrzeby obronne wskazane nie tylko przez członków Unii, ale również przez organizacje, takie jak NATO. Oczywiście pod warunkiem, że w obu przypadkach, będą one wpisywały się w strategiczne potrzeby bezpieczeństwa Wspólnoty – podkreślała.

Z kolei Maciej Szymański z Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i Małych i Średnich Przedsiębiorstw Komisji Europejskiej, zapewniał, że EFO to „przełomowe narzędzie, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa w Europie”. – Państwa wspólnoty zgodziły się przeznaczać pieniądze z budżetu całej Unii na podnoszenie zdolności obronnych poszczególnych państw poprzez opracowywanie nowych technologii zbrojeniowych – zauważył.

Na jakie projekty mogą zostać przeznaczone wspólne środki z funduszu? Priorytetem są systemy wspomagania dowodzenia klasy C4ISR, ale na wsparcie mogą liczyć również: projekty dotyczące pocisków i rakiet, systemów rozpoznawczych w obszarach morskich oraz pojazdy bezzałogowe. Szymański przyznał jednak, że obecny budżet funduszu trudno określić jako imponujący. – To zaledwie 90 mln euro – mówił. Jednak zarówno Szymański, jak i następni prelegenci zaznaczali, że w kolejnych latach planowany jest wręcz gigantyczny wzrost puli pieniędzy na podniesienie zdolności obronnych całej Unii. – Obecnie toczą się negocjacje i rozmowy, dotyczące finansowania projektów w latach 2021–2027. Europejski Fundusz Obronny ma mieć do dyspozycji 13 mld euro. Ponad 4 mld na badania i rozwój oraz 9 mld na rozwój zdolności – wyjaśniał Przemysław Woźniak, starszy specjalista z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Karina Glapka, główny specjalista z Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, ujawniła, na jakie projekty badawczo-rozwojowe resort obrony chce pozyskać finansowanie z EFO w ramach obecnej perspektywy finansowej (do 2019 roku). – Z punktu widzenia MON-u wskazaliśmy pięć interesujących projektów do realizacji. Są to radiostacja programowalna, czołg nowej generacji, zwalczanie z powietrza bezzałogowych statków powietrznych, amunicja programowalna kalibru 22 i 35 mm, a także rozstawy statyczne dla systemów rozpoznania – wymieniała. Przedstawicielka resortu obrony poinformowała, że do MON-u wpływają również propozycje ze strony innych państw, by Polska dołączyła do ich projektów. – Chodzi o inicjatywy dotyczące m.in. ochrony wojsk przed zagrożeniami biochemicznymi oraz nawigacji satelitarnej – mówiła Karina Glapka.

Wszystkie wystąpienia przedstawicieli resortów obrony narodowej, spraw wewnętrznych oraz przedsiębiorczości i technologii łączyło jedno – zachęcanie polskich przedsiębiorców i naukowców, aby potraktować unijne fundusze poważnie i starać się dołączyć do wspólnotowych programów w zakresie obronności, chociażby w najmniejszym zakresie, nawet jako ekspert oceniający innych. Bo lekcje z dziś, gdy w puli są tylko miliony euro, zaprocentują, gdy na stole pojawią się miliardy.

 

W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D.


Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.


Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.
 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: por. Robert Suchy (CO MON), Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
 
Ubiory ochronne z Maskpolu
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Response to Emergency
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wyjątkowy CWIX
Wyzwania polskiej prezydencji
Terytorialsi nie stracą dodatku
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Współzawodnictwo rozwija
Polskie porty bardziej otwarte
Weterani w pasiece
Poprady dla zawiszaków
Kajmany na gąsienicach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Laserowa artyleria US Army
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Z menażką na wakacje
„Defender” – pracowity poligon saperów
Prezydent z wizytą w Drawsku
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowe karabinki dla specjalsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Powstaną kolejne strzelnice
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Informacja Prasowa
Most do współpracy
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Ogromne zainteresowanie Soną
Ofensywa Tuchaczewskiego
Online z mistrzami sportu
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Testament Polski Walczącej
Amerykanie odmładzają F-16
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Groty z granatnikiem
16 sekund Liberatora
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Kim przekracza granice
Prezydent Duda jedzie do USA
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Fordy, a nie Nissany
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO