moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unijne pieniądze na obronność

Chcemy wspierać projekty zbrojeniowe, które mogą być zbyt kosztowne dla pojedynczych państw – mówił Maciej Szymański, reprezentujący Komisję Europejską, podczas konferencji poświęconej Europejskiemu Funduszowi Obronnemu. Unia chce w latach 2021–2027 przeznaczyć na projekty zwiększające bezpieczeństwo członków wspólnoty 13 mld euro.

Jak zdobywać unijne pieniądze na inwestycje zwiększające bezpieczeństwo militarne? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji, która odbyła się drugiego dnia MSPO. Debatę zorganizowały resorty: obrony narodowej, spraw zagranicznych oraz przedsiębiorczości i technologii. W konferencji wzięli udział przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego oraz instytucji naukowo-badawczych zajmujących się pracami na rzecz bezpieczeństwa. Eksperci z ministerstw oraz instytucji unijnych przedstawiali zasady działania oraz sposoby pozyskiwania pieniędzy z EFO, czyli Europejskiego Funduszu Obrony. – EFO jest otwarty na wszystkie państwa Unii Europejskiej – zapewniała Joanna Janiszewska-Osica z Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Fundusz będzie finansował potrzeby obronne wskazane nie tylko przez członków Unii, ale również przez organizacje, takie jak NATO. Oczywiście pod warunkiem, że w obu przypadkach, będą one wpisywały się w strategiczne potrzeby bezpieczeństwa Wspólnoty – podkreślała.

Z kolei Maciej Szymański z Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i Małych i Średnich Przedsiębiorstw Komisji Europejskiej, zapewniał, że EFO to „przełomowe narzędzie, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa w Europie”. – Państwa wspólnoty zgodziły się przeznaczać pieniądze z budżetu całej Unii na podnoszenie zdolności obronnych poszczególnych państw poprzez opracowywanie nowych technologii zbrojeniowych – zauważył.

Na jakie projekty mogą zostać przeznaczone wspólne środki z funduszu? Priorytetem są systemy wspomagania dowodzenia klasy C4ISR, ale na wsparcie mogą liczyć również: projekty dotyczące pocisków i rakiet, systemów rozpoznawczych w obszarach morskich oraz pojazdy bezzałogowe. Szymański przyznał jednak, że obecny budżet funduszu trudno określić jako imponujący. – To zaledwie 90 mln euro – mówił. Jednak zarówno Szymański, jak i następni prelegenci zaznaczali, że w kolejnych latach planowany jest wręcz gigantyczny wzrost puli pieniędzy na podniesienie zdolności obronnych całej Unii. – Obecnie toczą się negocjacje i rozmowy, dotyczące finansowania projektów w latach 2021–2027. Europejski Fundusz Obronny ma mieć do dyspozycji 13 mld euro. Ponad 4 mld na badania i rozwój oraz 9 mld na rozwój zdolności – wyjaśniał Przemysław Woźniak, starszy specjalista z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Karina Glapka, główny specjalista z Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, ujawniła, na jakie projekty badawczo-rozwojowe resort obrony chce pozyskać finansowanie z EFO w ramach obecnej perspektywy finansowej (do 2019 roku). – Z punktu widzenia MON-u wskazaliśmy pięć interesujących projektów do realizacji. Są to radiostacja programowalna, czołg nowej generacji, zwalczanie z powietrza bezzałogowych statków powietrznych, amunicja programowalna kalibru 22 i 35 mm, a także rozstawy statyczne dla systemów rozpoznania – wymieniała. Przedstawicielka resortu obrony poinformowała, że do MON-u wpływają również propozycje ze strony innych państw, by Polska dołączyła do ich projektów. – Chodzi o inicjatywy dotyczące m.in. ochrony wojsk przed zagrożeniami biochemicznymi oraz nawigacji satelitarnej – mówiła Karina Glapka.

Wszystkie wystąpienia przedstawicieli resortów obrony narodowej, spraw wewnętrznych oraz przedsiębiorczości i technologii łączyło jedno – zachęcanie polskich przedsiębiorców i naukowców, aby potraktować unijne fundusze poważnie i starać się dołączyć do wspólnotowych programów w zakresie obronności, chociażby w najmniejszym zakresie, nawet jako ekspert oceniający innych. Bo lekcje z dziś, gdy w puli są tylko miliony euro, zaprocentują, gdy na stole pojawią się miliardy.

 

W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D.


Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.


Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.
 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: por. Robert Suchy (CO MON), Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
GROM na kursie działań specjalnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowa spółka lotnicza PGZ
Jani, Miraculously Saved
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wierny Polsce
Plan modernizacji marynarki wojennej
Razem się szkolą, razem walczą
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
101 lat Niepodległej!
O służbach specjalnych na ASzWoj
Mroczne serce okupowanej Europy
Codziennie składamy legunom raport
Thin Blue Line
Pogrzeb generała Ścibiora
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Logistycy w akcji
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Awanse na 11 listopada
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Cybersec’19
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Niechciany traktat
Wojsko na Biegu Niepodległości
Klasy wojskowe po nowemu
68W Means Lifesaver
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Symbol zaklęty w dacie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Black Jack ściąga do Polski
Nowy wiceminister w MON
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Wojny wygrywa rezerwa
Najwyższy skok w tandemie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Tyraliera terytorialsów
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Polacy świętowali niepodległość
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Wołyńskie lwie serca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO