moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie poligonowe czas zacząć

W poniedziałek, 10 września 2018 roku, żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej stanęli w Wędrzynie na apelu rozpoczynającym szkolenie poligonowe.

Kawalerzyści ze Świętoszowa do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie przybyli w minionym tygodniu. Przez kilka dni żołnierze i ich sprzęt przemieszczali się do docelowego miejsca wrześniowego szkolenia transportem kolejowym oraz drogowym. Czas rocznych urlopów wypoczynkowych dobiegł końca. Żołnierze wypoczęci i pełni chęci rozpoczną kolejne szkolenie, którego zwieńczeniem na wędrzyńskim poligonie będzie ćwiczenie batalionu zmechanizowanego pod kryptonimem Karakal-18.

W kilkutygodniowym szkoleniu poligonowym biorą udział w zasadzie wszystkie pododdziały pancernej brygady. Żołnierze w tym czasie będą doskonalić swoje umiejętności w oparciu o strukturę oraz obiekty dostępne w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Pancerniacy ze Świętoszowa do szkolenia wykorzystają budynki znajdujące się w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym, gdzie realizować będą zajęcia z taktyki. Ponadto żołnierze odbędą liczne strzelania, zarówno z broni osobistej, jak i wozów bojowych. Każdy pododdział obecny na szkoleniu poligonowym spędzi też wiele godzin na pasie taktycznym, wykonując zadania zgodnie ze specyfiką swoich pododdziałów. Nie wolno oczywiście zapominać o tych, którzy zadbają o to, aby szkolącym się żołnierzom niczego nie brakowało. Mowa tutaj o pododdziałach zabezpieczenia, których żołnierze dołożą wszelkich starań, żeby ich szkolący się koledzy nie musieli się martwić o posiłki, sprawność sprzętu czy odpowiednie warunki bytowe. Zmechanizowani, czołgiści, saperzy, artylerzyści, przeciwlotnicy, logistycy – żołnierze wszystkich specjalności po intensywnym szkoleniu wrócą do macierzystej jednostki w pierwszym tygodniu października.

Na poniedziałkowym apelu w Wędrzynie dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej reprezentował pułkownik Zbigniew Śliżewski. Zastępca dowódcy świętoszowskiej jednostki zwrócił się do żołnierzy słowami: – Jest to bardzo ważny moment w tym roku, jeśli chodzi o naszą brygadę, ponieważ jest to jedno z większych od dłuższego czasu zgrupowań poligonowych w tym właśnie miejscu. Dzisiejszy apel oficjalnie rozpoczyna szkolenie na wędrzyńskim poligonie. Zwracam się do Was, żebyście w maksymalnym stopniu wykorzystali możliwości szkoleniowe obiektów, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Zdaję sobie sprawę, że wysiłek w najbliższym czasie będzie duży. Jestem jednak przekonany, że żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej potwierdzą swój wysoki poziom umiejętności taktycznych oraz zdolność ogniową.

Na apelu zostały szczegółowo przedstawione zasady, które będą obowiązywały żołnierzy przez najbliższe kilka tygodni. Wyznaczeni żołnierze omówili zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową, przepisami bezpieczeństwa, zabezpieczeniem medycznym czy ochroną środowiska.

Wrześniowe szkolenie poligonowe będzie dla żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej czasem wytężonej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Każdy pododdział będzie realizował szkolenie według odrębnego planu, zgodnie z obowiązującymi Programami Szkolenia. Nie oznacza to jednak, że pododdziały będą szkolić się oddzielnie. Podczas szkolenia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie doskonalony będzie proces synergii pomiędzy poszczególnymi pododdziałami. Wspólne działanie jest niezbędne do osiągnięcia założonego celu.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
 
Palmiry – miejsce kaźni
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Stulatka hydrografia
Krwawe walki o Monte Cassino
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Symulatory strzelań Rosomaków
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iran uderza w USA
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Militaria na Zamku Królewskim
Własne interesy Europy
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Defense Without Politics
We Are All Darfur
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ważka bliżej
They Train Together, They Fight Together
Pretorianie na Mazurach
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Polowy „Brave Band”
Kolejne kontrakty na Wisłę
Śmierć bohatera
Polacy najlepsi w Hackathonie
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Security Game
Darłowo czeka na śmigłowce
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
JWK z odznaką pamiątkową
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Bolko” w służbie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO