moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu

Można nauczyć się podstaw boksu, a także przybić piątkę z Przemysławem Saletą. Dziś we Wrocławiu odbył się kolejny trening sztuk walki w ramach „Projektu Wojownik”. Akcja ma jednoczyć środowisko weteranów i promować w wojsku sport. W zajęciach wzięło udział ponad 50 żołnierzy i podchorążych.

Piąta edycja „Projektu Wojownik” odbyła się dziś w Akademii Wojsk Lądowych. Tym razem żołnierze trenowali sztuki walki pod okiem Przemysława Salety, mistrza świata w kick boxingu i mistrza Europy w boksie. – Nigdy nie byłem w wojsku, ale miałem okazję poznać weteranów. Odnoszę wrażenie, że ich służba jest niedoceniana – mówił Saleta podczas spotkania. – Sporty walki nie tylko kształtują ciało, ale przede wszystkim charakter, dlatego warto je uprawiać. Będę do tego zachęcał żołnierzy – podkreślił.

We Wrocławiu zawodnicy trenowali podstawy boksu oraz Muay Thai – sztuki walki wywodzącej się z Tajlandii. – Boks jest sportem nastawionym na skuteczność. Ta technika walki ciągle ewoluuje, ale zasady są uniwersalne i można je stosować w każdej ze sztuk walki – mówił Saleta. – Poza tym pomaga w kontroli emocji – zaznaczył.

REKLAMA

Na udział w zajęciach prowadzonych przez boksera zdecydowało się ponad 50 osób. Najwięcej było weteranów, ale organizator spotkania – Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej – zaprosiło do udziału także wojskowych instruktorów WF-u i podchorążych z AWL-u. – Zależy nam na tym, aby wiedza, którą przekazują nasi trenerzy, znalazła szerokie grono odbiorców, dlatego w zajęciach uczestniczyły osoby, które na co dzień dbają o kondycję żołnierzy – mówił płk Szczepan Głuszczak z WCEO, pomysłodawca projektu. – Bardzo ważna jest też obecność przyszłych oficerów. To oni będą kiedyś tworzyć siły zbrojne,  być może będą generałami i dowódcami jednostek – podkreślał.

A jak zajęcia oceniają sami uczestnicy? – Przemysław Saleta pokazał nam kilka nowych technik, wywodzących się nie tylko z boksu, ale także z tajskich sztuk walki. Można się było trochę zmęczyć – mówi szer. Katarzyna Borowska z Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych, która trenuje K-1 (odmiana kick boxingu) i MMA. – Od razu widać, że Przemysław Saleta jest profesjonalistą, fajnie, że zdecydował się podzielić z nami swoim doświadczeniem – dodaje szer. Monika Opak z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Dziś uczestnicy treningu mieli także okazję spotkać się z Waldemarem Kastą, raperem, który prowadzi gale MMA i K-1. Poza tym dietetyk opowiedział żołnierzom o tym, co należy jeść, aby trening był jak najbardziej efektywny. Jutro natomiast odbędą się kolejne zajęcia ze sztuk walki. Poprowadzi je dżudoka i zawodnik MMA – st. kpr. Mariusz Janicki z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Trening we Wrocławiu był piąty w ramach cyklu „Projekt Wojownik”. Dotychczas zajęcia odbyły się w Zegrzu, Giżycku, Gdyni i Szczecinie, a prowadzili je między innymi zawodnicy mieszanych sztuk walki – Marcin Tybura, Piotr „Płetwal” Hallmann, Marcin „Polish Zombie” Wrzosek i Łukasz „Juras” Jurkowski. Kolejny trening – za miesiąc w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Kto go poprowadzi? Tej informacji organizator nie zdradza. Ujawnia za to, że na zajęcia pod okiem mistrza mogą się szykować także żołnierze, którzy służą w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami kraju.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Kim przekracza granice
„Defender” – pracowity poligon saperów
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Laserowa artyleria US Army
Poprady dla zawiszaków
Weterani w pasiece
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Powstaną kolejne strzelnice
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Response to Emergency
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Z menażką na wakacje
Ofensywa Tuchaczewskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wyjątkowy CWIX
Fordy, a nie Nissany
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Most do współpracy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ogromne zainteresowanie Soną
Groty z granatnikiem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prezydent z wizytą w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Kajmany na gąsienicach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Informacja Prasowa
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
16 sekund Liberatora
Polskie porty bardziej otwarte
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Ubiory ochronne z Maskpolu
Prezydent Duda jedzie do USA
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Wyzwania polskiej prezydencji
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Testament Polski Walczącej
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Współzawodnictwo rozwija
Nowe karabinki dla specjalsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO