moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu

Można nauczyć się podstaw boksu, a także przybić piątkę z Przemysławem Saletą. Dziś we Wrocławiu odbył się kolejny trening sztuk walki w ramach „Projektu Wojownik”. Akcja ma jednoczyć środowisko weteranów i promować w wojsku sport. W zajęciach wzięło udział ponad 50 żołnierzy i podchorążych.

Piąta edycja „Projektu Wojownik” odbyła się dziś w Akademii Wojsk Lądowych. Tym razem żołnierze trenowali sztuki walki pod okiem Przemysława Salety, mistrza świata w kick boxingu i mistrza Europy w boksie. – Nigdy nie byłem w wojsku, ale miałem okazję poznać weteranów. Odnoszę wrażenie, że ich służba jest niedoceniana – mówił Saleta podczas spotkania. – Sporty walki nie tylko kształtują ciało, ale przede wszystkim charakter, dlatego warto je uprawiać. Będę do tego zachęcał żołnierzy – podkreślił.

We Wrocławiu zawodnicy trenowali podstawy boksu oraz Muay Thai – sztuki walki wywodzącej się z Tajlandii. – Boks jest sportem nastawionym na skuteczność. Ta technika walki ciągle ewoluuje, ale zasady są uniwersalne i można je stosować w każdej ze sztuk walki – mówił Saleta. – Poza tym pomaga w kontroli emocji – zaznaczył.

Na udział w zajęciach prowadzonych przez boksera zdecydowało się ponad 50 osób. Najwięcej było weteranów, ale organizator spotkania – Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej – zaprosiło do udziału także wojskowych instruktorów WF-u i podchorążych z AWL-u. – Zależy nam na tym, aby wiedza, którą przekazują nasi trenerzy, znalazła szerokie grono odbiorców, dlatego w zajęciach uczestniczyły osoby, które na co dzień dbają o kondycję żołnierzy – mówił płk Szczepan Głuszczak z WCEO, pomysłodawca projektu. – Bardzo ważna jest też obecność przyszłych oficerów. To oni będą kiedyś tworzyć siły zbrojne,  być może będą generałami i dowódcami jednostek – podkreślał.

A jak zajęcia oceniają sami uczestnicy? – Przemysław Saleta pokazał nam kilka nowych technik, wywodzących się nie tylko z boksu, ale także z tajskich sztuk walki. Można się było trochę zmęczyć – mówi szer. Katarzyna Borowska z Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych, która trenuje K-1 (odmiana kick boxingu) i MMA. – Od razu widać, że Przemysław Saleta jest profesjonalistą, fajnie, że zdecydował się podzielić z nami swoim doświadczeniem – dodaje szer. Monika Opak z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Dziś uczestnicy treningu mieli także okazję spotkać się z Waldemarem Kastą, raperem, który prowadzi gale MMA i K-1. Poza tym dietetyk opowiedział żołnierzom o tym, co należy jeść, aby trening był jak najbardziej efektywny. Jutro natomiast odbędą się kolejne zajęcia ze sztuk walki. Poprowadzi je dżudoka i zawodnik MMA – st. kpr. Mariusz Janicki z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Trening we Wrocławiu był piąty w ramach cyklu „Projekt Wojownik”. Dotychczas zajęcia odbyły się w Zegrzu, Giżycku, Gdyni i Szczecinie, a prowadzili je między innymi zawodnicy mieszanych sztuk walki – Marcin Tybura, Piotr „Płetwal” Hallmann, Marcin „Polish Zombie” Wrzosek i Łukasz „Juras” Jurkowski. Kolejny trening – za miesiąc w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Kto go poprowadzi? Tej informacji organizator nie zdradza. Ujawnia za to, że na zajęcia pod okiem mistrza mogą się szykować także żołnierze, którzy służą w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami kraju.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowy wiceminister w MON
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Cybersec’19
Wojsko na Biegu Niepodległości
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wołyńskie lwie serca
GROM na kursie działań specjalnych
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Wierny Polsce
Nowa spółka lotnicza PGZ
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Symbol zaklęty w dacie
Thin Blue Line
Jani, Miraculously Saved
Logistycy w akcji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Codziennie składamy legunom raport
Klasy wojskowe po nowemu
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Black Jack ściąga do Polski
Tyraliera terytorialsów
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
68W Means Lifesaver
Mroczne serce okupowanej Europy
Awanse na 11 listopada
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Pogrzeb generała Ścibiora
Polacy świętowali niepodległość
Wojny wygrywa rezerwa
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niechciany traktat
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
101 lat Niepodległej!
Najwyższy skok w tandemie
Razem się szkolą, razem walczą
O służbach specjalnych na ASzWoj

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO