moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w zarządzie PGZ

Jakub Skiba przestał być prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Zdecydowałem się zrezygnować z powodów osobistych – poinformował dzisiaj w specjalnym komunikacie. Rada Nadzorcza grupy zdecydowała, że do czasu wyłonienia nowego szefa PGZ, stery holdingu obejmie Witold Słowik, który do tej pory był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Jakub Skiba nie jest już prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Skiba, który kierował pracami holdingu od 8 lutego 2018 roku złożył dymisję. – Zdecydowałem się zrezygnować z powodów osobistych – poinformował. Dziękując pracownikom za „zaangażowanie i wspólną pracę dla dobra przemysłu zbrojeniowego i Polski” podkreślał, że w czasie swojej kadencji zainicjował działania zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej ponad 60 spółek, które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Pomimo tych działań sytuacja sektora zbrojeniowego pozostaje skomplikowana. Zaniechania ostatnich dekad, nieudolne restrukturyzacje, inwestycje, nieprzemyślana reprywatyzacja oraz brak zrozumienia i właściwej uwagi poświęconej przemysłowi obronnemu ze strony poprzednich rządów wstrzymywały proces odbudowy tej gałęzi przemysłu – komentował, dodając, że bardzo liczy, iż przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej program modernizacji sił zbrojnych są właściwym remedium.
Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej zdecydowała, że do czasu wyłonienia nowego szefa Grupy, obowiązki prezesa powierzy Witoldowi Słowikowi, który do tej pory był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

REKLAMA

Witold Słowik - nowy  prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Witold Słowik jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Krakowskiej Szkoły Managerów oraz podyplomowych studiów w zakresie zarządzania nieruchomościami w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W latach 2015–2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, odpowiedzialnym za dystrybucję środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz za rozwój Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Od stycznia 2018 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Z oboma prezesami PGZ, ustępującym i nowo mianowanym, spotkał się dzisiaj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu podziękował Jakubowi Skibie za dotychczasową współpracę i działania podejmowane na rzecz rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Podkreślił, że oczekuje, iż spółki tworzące PGZ będą zacieśniały kooperację, a PGZ będzie liderem nadzorującym i koordynującym wszystkie projekty. Minister dodał również, że wskazane jest, aby w ramach PGZ utworzone zostały grupy domenowe wyspecjalizowane w produkcji dla danego rodzaju wojsk.

Polska Grupa Zbrojeniowa zrzesza ponad 60 państwowych firm obronnych, generujących roczne przychody przekraczające pięć miliardów złotych i zatrudniające łącznie kilkanaście tysięcy osób. W skład PGZ wchodzą m.in.: Huta Stalowa Wola – produkująca 155-milimetrowe armatohaubice Krab i 120-milimetrowe automatyczne moździerze Rak; Rosomak S.A. – wytwarzający Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak; Fabryka Broni „Łucznik” – produkująca karabinki 5,56 mm Beryl i Modułowy System Broni Strzeleckiej „Grot”; Mesko – oferujący pociski przeciwlotnicze Piorun oraz przeciwpancerne pociski kierowane Spike; PIT Radwar – mający w swojej ofercie nowoczesne systemy radarowe, aktywne i pasywne.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON, MIiR

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Groty z granatnikiem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kraby w Bolesławcu
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kajmany na gąsienicach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Fordy, a nie Nissany
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Brawurowe zagony motorowe
Testament Polski Walczącej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na misjach święta inne niż zwykle
Online z mistrzami sportu
Współzawodnictwo rozwija
Prezydent Duda jedzie do USA
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zbiegowie z innego świata
Informacja Prasowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Ogromne zainteresowanie Soną
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Polskie porty bardziej otwarte
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Z menażką na wakacje
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Laserowa artyleria US Army
Most do współpracy
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
16 sekund Liberatora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO