moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w zarządzie PGZ

Jakub Skiba przestał być prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Zdecydowałem się zrezygnować z powodów osobistych – poinformował dzisiaj w specjalnym komunikacie. Rada Nadzorcza grupy zdecydowała, że do czasu wyłonienia nowego szefa PGZ, stery holdingu obejmie Witold Słowik, który do tej pory był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Jakub Skiba nie jest już prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Skiba, który kierował pracami holdingu od 8 lutego 2018 roku złożył dymisję. – Zdecydowałem się zrezygnować z powodów osobistych – poinformował. Dziękując pracownikom za „zaangażowanie i wspólną pracę dla dobra przemysłu zbrojeniowego i Polski” podkreślał, że w czasie swojej kadencji zainicjował działania zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej ponad 60 spółek, które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Pomimo tych działań sytuacja sektora zbrojeniowego pozostaje skomplikowana. Zaniechania ostatnich dekad, nieudolne restrukturyzacje, inwestycje, nieprzemyślana reprywatyzacja oraz brak zrozumienia i właściwej uwagi poświęconej przemysłowi obronnemu ze strony poprzednich rządów wstrzymywały proces odbudowy tej gałęzi przemysłu – komentował, dodając, że bardzo liczy, iż przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej program modernizacji sił zbrojnych są właściwym remedium.
Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej zdecydowała, że do czasu wyłonienia nowego szefa Grupy, obowiązki prezesa powierzy Witoldowi Słowikowi, który do tej pory był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Witold Słowik - nowy  prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Witold Słowik jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Krakowskiej Szkoły Managerów oraz podyplomowych studiów w zakresie zarządzania nieruchomościami w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W latach 2015–2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, odpowiedzialnym za dystrybucję środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz za rozwój Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Od stycznia 2018 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Z oboma prezesami PGZ, ustępującym i nowo mianowanym, spotkał się dzisiaj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu podziękował Jakubowi Skibie za dotychczasową współpracę i działania podejmowane na rzecz rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Podkreślił, że oczekuje, iż spółki tworzące PGZ będą zacieśniały kooperację, a PGZ będzie liderem nadzorującym i koordynującym wszystkie projekty. Minister dodał również, że wskazane jest, aby w ramach PGZ utworzone zostały grupy domenowe wyspecjalizowane w produkcji dla danego rodzaju wojsk.

Polska Grupa Zbrojeniowa zrzesza ponad 60 państwowych firm obronnych, generujących roczne przychody przekraczające pięć miliardów złotych i zatrudniające łącznie kilkanaście tysięcy osób. W skład PGZ wchodzą m.in.: Huta Stalowa Wola – produkująca 155-milimetrowe armatohaubice Krab i 120-milimetrowe automatyczne moździerze Rak; Rosomak S.A. – wytwarzający Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak; Fabryka Broni „Łucznik” – produkująca karabinki 5,56 mm Beryl i Modułowy System Broni Strzeleckiej „Grot”; Mesko – oferujący pociski przeciwlotnicze Piorun oraz przeciwpancerne pociski kierowane Spike; PIT Radwar – mający w swojej ofercie nowoczesne systemy radarowe, aktywne i pasywne.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON, MIiR

dodaj komentarz

komentarze


Chorwacki test polskich kadetów
 
Groźny jak Tallboy
Rozpoczynamy nową erę
Festiwal Orkiestr w Mundurach
W Indiach mieli swój drugi dom
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Agresja sowieckiego kolosa
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Jedna misja, jeden zespół
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Selekcja w pigułce
A Torn Subcontinent
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy nurkowie na Islandii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Walka i dyplomacja
Głos (z) płonącej Warszawy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Cienka niebieska linia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojsko wraca do Łomży
Nowa misja i nowy sprzęt
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy weterani i książę Harry
Stalin czekał i kalkulował
Umowa na Feniksy
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Brawurowa ucieczka „Orła”
Polska nie pozostanie osamotniona
Sprawdzają Brutusa
Iranian Chess Game
Dead to the World
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Irańskie szachy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
„Górale” zdobywają miasto
Modernizacja Sokołów
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Moje serce należy też do Indii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Pamięć o tragedii
Modernizacja starów 266
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Skok na lotnisko
Thin Blue Line
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO