moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fenomen podziemnego państwa

Epopeja Polskiego Państwa Podziemnego stanowi świadectwo, jak wielką wagą dla naszego narodu jest posiadanie wolnego państwa i ile jesteśmy w stanie dla niego poświęcić – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś mija 79. rocznica powołania Służby Zwycięstwu Polski, zalążka Armii Krajowej.

Główne uroczystości odbyły się w Warszawie pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. – Dzięki Polskiemu Państwu Podziemnemu w Polsce mimo okupacji i II wojny światowej żyły duch wolności i nadzieja na pokój – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, podczas dzisiejszych obchodów. Wicemarszałek przypomniała, że w ramach konspiracyjnego państwa powstały struktury, które objęły cały kraj i wszystkie dziedziny życia.

– Epopeja Polskiego Państwa Podziemnego stanowi świadectwo, jak wielką wagą dla naszego narodu jest posiadanie wolnego państwa i ile jesteśmy w stanie dla niego poświęcić – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości. Postawa żołnierzy AK i działaczy konspiracyjnych jest – jak zauważył prezydent – wyrazem służby dla ojczyzny. – Składamy im hołd, a wolna Polska zawsze będzie pamiętać o ich zasługach – podkreślił Andrzej Duda.

REKLAMA

Walka całego społeczeństwa

Z kolei prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przypomniał, że w trakcie okupacji podziemne państwo prowadziło też walkę cywilną, polegającą na biernym oporze społeczeństwa wobec zarządzeń okupanta, a udział w tej walce był obowiązkiem każdego Polaka. – Losy Państwa Podziemnego pokazują, że Polacy potrafią w krytycznym momencie się zjednoczyć i podjąć wspólną walkę, kiedy kraj tego potrzebuje – dodał prof. Żukowski.

O fenomenie konspiracyjnego państwa napisał także minister obrony Mariusz Błaszczak w liście odczytanym przez wiceministra Marka Łapińskiego. – To, że dziś cieszymy się wolną ojczyzną, zawdzięczamy członkom i przywódcom Państwa Podziemnego – podkreślił szef MON-u. Zaznaczył, że powstające wojska obrony terytorialnej dziedziczą tradycje AK i PPP.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, mówiła o tym, że Polacy, czekając z nadzieją, aż kraj będzie wolny, zorganizowali konspiracyjne struktury, aby przetrwać, nie zmarnować lat okupacji i przygotować się na czas pokoju.

Podczas uroczystości odmówiono modlitwę ekumeniczną, odbył się apel pamięci, a delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Wcześniej kombatanci i przedstawiciele władz złożyli także kwiaty przy pomniku Stefana Roweckiego „Grota”, jednego z dowódców Armii Krajowej.

Kraj w konspiracji

Początkiem Polskiego Państwa Podziemnego było utworzenie 27 września 1939 roku w walczącej Warszawie Służby Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem tajnych struktur państwa. Ich celem było utrzymanie ciągłości instytucji państwowych oraz prowadzenie walki z okupantem. Podziemne państwo objęło całe terytorium II Rzeczpospolitej. Powstały podziemny rząd i parlament, a zakonspirowanym aparatem administracji cywilnej kierował Delegat Rządu na Kraj. Działały konspiracyjne sądy, szkoły, wydawano prasę i literaturę. Tajne struktury państwa podlegały polskim władzom emigracyjnym w Londynie – prezydentowi, rządowi i Naczelnemu Wodzowi.

Państwo Podziemne miało własne wojsko – SZP, przekształcone potem w Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową, największą podziemną armię w okupowanej Europie. Celem AK była walka z Niemcami, działalność dywersyjna oraz przygotowywanie żołnierzy do jawnego wystąpienia przeciw okupantowi.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego został ustanowiony w 1998 roku przez Sejm i jest obchodzony 27 września, w rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek: misja
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Lato z czerwonym terrorem
Laserowa artyleria US Army
Bridge to Cooperation
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Układy ze skazą
Online z mistrzami sportu
Łączność: fundament operacji specjalnej
Wojsko przeciw wirusowi
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polsko-amerykańska współpraca
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Skok na głęboką wodę
Polskie porty bardziej otwarte
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Galicyjskie przesilenie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojskowy Hot450Challenge
Strzelnice dla terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Kurs dla saperskich ekspertów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej celowników z PCO dla wojska
Chwała powstańcom
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
PGZ będzie obecna na MSPO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wymiana podwodnych doświadczeń
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
JTAC – mistrz podniebnej układanki
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Hekatomba na Woli
Program kosmiczny dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO