moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej oraz funkcjonariusze Straży Granicznej będą wspólnie trenować, brać udział w ćwiczeniach i korzystać ze swoich ośrodków szkoleniowych i strzelnic. Tak zakłada porozumienie podpisane przez dowódcę WOT-u i komendanta głównego SG. To pierwsza umowa, jaką wojska OT zawarły z formacją spoza resortu obrony narodowej.

Jak w praktyce będzie wyglądać współpraca WOT-u i SG? Żołnierze i funkcjonariusze mają przede wszystkim uczestniczyć we wspólnych kursach i szkoleniach. Będą razem ćwiczyć na poligonach, korzystać ze swoich obiektów szkoleniowych, np. strzelnic oraz wymieniać się informacjami. W planach jest także wymiana kadry instruktorskiej i materiałów dydaktycznych. – Zakładamy także możliwość skierowania specjalistów z niezbędnym sprzętem i wyposażeniem do wsparcia działań drugiej strony oraz konsultacje techniczne i technologiczne – podkreśla ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT-u.

– Podpisane porozumienie dotyczy zakresu współdziałania obu formacji, co ma prowadzić przede wszystkim do wzmacniania zdolności obronnych kraju, przygotowania funkcjonariuszy i żołnierzy do współdziałania podczas obrony państwa – mówi płk Maciej Klisz, szef Sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej. – Umowa pozwoli także na wymianę informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych dla funkcjonowania obu formacji. Dzięki porozumieniu możemy szczegółowo planować współpracę jednostek wojskowych podległych Dowództwu WOT-u z jednostkami Straży Granicznej. Chodzi tu o współpracę szkoleniową, współdziałanie w sytuacjach kryzysowych oraz o wsparcie logistyczne – dodaje oficer. Dokument podpisali: dowódca WOT-u, gen. dyw. Wiesław Kukuła i komendant główny Straży Granicznej, gen. bryg. SG Tomasz Praga.

REKLAMA

Szczegółowy harmonogram wspólnych działań obu formacji jest jeszcze opracowywany. Wiadomo jednak, że pierwszym wspólnym przedsięwzięciem ma być ćwiczenie „Anakonda '18”. – W czasie manewrów współpraca WOT-u i SG będzie polegała na wsparciu ochrony granicy państwowej. Będziemy wystawiać mieszane patrole w rejonie odpowiedzialności 1 i 2 Brygady Obrony Terytorialnej – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem ze Strażą Graniczną współpracować będą wszystkie brygady OT. Dodatkowo Dowództwo WOT-u podjęło także współpracę z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, gdzie w przyszłości mogliby się szkolić terytorialsi.

– Podpisane porozumienie otwiera przed nami nowe możliwości współpracy z pogranicznikami, ale także normuje dotychczasowe współdziałanie szkoleniowe, które było prowadzone na szczeblu lokalnym – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak. Rzecznik za przykład podaje choćby szkolenia żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT z placówkami bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju, które odbyły się w kwietniu tego roku oraz spotkania funkcjonariuszy podlaskiego oddziału SG z żołnierzami 1 Brygady OT.

Ponadto jednostki terytorialsów współpracowały już ze Strażą Graniczną monitorując zagrożenia związane z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wówczas na terenie trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego, gdzie w 2017 i 2018 roku stwierdzono ogniska wirusa ASF, podjęto decyzję o użyciu wojska do wykonania zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. W akcjach poszukiwania padłych dzików, prowadzonych pod nadzorem służb weterynaryjnych, we współpracy ze Strażą Graniczną, Policją, służbami leśnymi oraz wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego wzięło udział kilkuset terytorialsów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~jampol
1540369980
Ja mam pytanko , dlaczego używa się rusycyzmu i to rażącego , w stosunku do straży granicznej , pogranicznicy !? naprawdę fe.
C6-87-C8-1D
~Piotr
1540015860
SG by mogli znowu wciągnąć do Wojska i utworzyć jak kiedyś Wojska Ochrony Pogranicza
79-C4-D0-CC

Szarża „Hallerczyka”
 
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Online z mistrzami sportu
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Skok na głęboką wodę
Chemicy do zadań specjalnych
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Not Contaminated With Routine
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Tak się zostaje prymusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Trwała odporność terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kierunek: misja
Hekatomba na Woli
Polskie porty bardziej otwarte
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Cud Piłsudskiego
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Więcej celowników z PCO dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Chwała powstańcom
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Druga kadencja prezydenta Dudy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicy w drodze do USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO