moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej oraz funkcjonariusze Straży Granicznej będą wspólnie trenować, brać udział w ćwiczeniach i korzystać ze swoich ośrodków szkoleniowych i strzelnic. Tak zakłada porozumienie podpisane przez dowódcę WOT-u i komendanta głównego SG. To pierwsza umowa, jaką wojska OT zawarły z formacją spoza resortu obrony narodowej.

Jak w praktyce będzie wyglądać współpraca WOT-u i SG? Żołnierze i funkcjonariusze mają przede wszystkim uczestniczyć we wspólnych kursach i szkoleniach. Będą razem ćwiczyć na poligonach, korzystać ze swoich obiektów szkoleniowych, np. strzelnic oraz wymieniać się informacjami. W planach jest także wymiana kadry instruktorskiej i materiałów dydaktycznych. – Zakładamy także możliwość skierowania specjalistów z niezbędnym sprzętem i wyposażeniem do wsparcia działań drugiej strony oraz konsultacje techniczne i technologiczne – podkreśla ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT-u.

– Podpisane porozumienie dotyczy zakresu współdziałania obu formacji, co ma prowadzić przede wszystkim do wzmacniania zdolności obronnych kraju, przygotowania funkcjonariuszy i żołnierzy do współdziałania podczas obrony państwa – mówi płk Maciej Klisz, szef Sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej. – Umowa pozwoli także na wymianę informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych dla funkcjonowania obu formacji. Dzięki porozumieniu możemy szczegółowo planować współpracę jednostek wojskowych podległych Dowództwu WOT-u z jednostkami Straży Granicznej. Chodzi tu o współpracę szkoleniową, współdziałanie w sytuacjach kryzysowych oraz o wsparcie logistyczne – dodaje oficer. Dokument podpisali: dowódca WOT-u, gen. dyw. Wiesław Kukuła i komendant główny Straży Granicznej, gen. bryg. SG Tomasz Praga.

Szczegółowy harmonogram wspólnych działań obu formacji jest jeszcze opracowywany. Wiadomo jednak, że pierwszym wspólnym przedsięwzięciem ma być ćwiczenie „Anakonda '18”. – W czasie manewrów współpraca WOT-u i SG będzie polegała na wsparciu ochrony granicy państwowej. Będziemy wystawiać mieszane patrole w rejonie odpowiedzialności 1 i 2 Brygady Obrony Terytorialnej – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem ze Strażą Graniczną współpracować będą wszystkie brygady OT. Dodatkowo Dowództwo WOT-u podjęło także współpracę z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, gdzie w przyszłości mogliby się szkolić terytorialsi.

– Podpisane porozumienie otwiera przed nami nowe możliwości współpracy z pogranicznikami, ale także normuje dotychczasowe współdziałanie szkoleniowe, które było prowadzone na szczeblu lokalnym – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak. Rzecznik za przykład podaje choćby szkolenia żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT z placówkami bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju, które odbyły się w kwietniu tego roku oraz spotkania funkcjonariuszy podlaskiego oddziału SG z żołnierzami 1 Brygady OT.

Ponadto jednostki terytorialsów współpracowały już ze Strażą Graniczną monitorując zagrożenia związane z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wówczas na terenie trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego, gdzie w 2017 i 2018 roku stwierdzono ogniska wirusa ASF, podjęto decyzję o użyciu wojska do wykonania zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. W akcjach poszukiwania padłych dzików, prowadzonych pod nadzorem służb weterynaryjnych, we współpracy ze Strażą Graniczną, Policją, służbami leśnymi oraz wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego wzięło udział kilkuset terytorialsów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~jampol
1540369980
Ja mam pytanko , dlaczego używa się rusycyzmu i to rażącego , w stosunku do straży granicznej , pogranicznicy !? naprawdę fe.
C6-87-C8-1D
~Piotr
1540015860
SG by mogli znowu wciągnąć do Wojska i utworzyć jak kiedyś Wojska Ochrony Pogranicza
79-C4-D0-CC

Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
 
Unwanted Treaty
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Weterani w Żelaznej Dywizji
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wołyńskie lwie serca
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Tyraliera terytorialsów
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Symbol zaklęty w dacie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Symbol Enchanted in a Date
Klasy wojskowe po nowemu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Reserves Win Wars
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Thin Blue Line
Spielberg’s Stars
Wojsko wchodzi w kadr
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Trudna droga
GROM na kursie działań specjalnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Nowa spółka lotnicza PGZ
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Studenci w kryzysie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
PESCO z polskim projektem
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Plan modernizacji marynarki wojennej
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
T-72 strzelają na poligonie
Obrona bez polityki
Poznaj bohaterów książki „Jedno z moich imion brzmi życie”
Czwarty rozbiór
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wyzwania polskiej fotoniki
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Ludzie niebezpiecznej profesji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO