moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radary dla programu „Wisła”

US Army znacząco przyspieszyła program pozyskania nowych radarów dla modernizowanych przeciwrakietowych i przeciwlotniczych systemów Patriot. Zamiast w 2027 roku amerykańskie wojsko ma je mieć do testów już w 2022 roku. To bardzo ważna wiadomość dla naszych sił zbrojnych, gdyż zgodnie z programem „Wisła”, nasze systemy Patriot docelowo mają mieć takie same radary, jakich będzie używać armia USA.

Przeciwrakietowy i przeciwlotniczy system Patriot jest obecnie najpowszechniej stosowanym na świecie uzbrojeniem służącym do zwalczania rakiet manewrujących i balistycznych, a także samolotów i śmigłowców. W Patrioty wyposażonych jest pięciu członków NATO – USA, Niemcy, Grecja, Hiszpania i Holandia, a ponadto armie: Izraela, Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki Perskiej, Japonii i Tajwanu. W najbliższym czasie w systemy Patriot wyposażona zostanie armia rumuńska, szwedzka oraz polska.

Nasz kraj chce pozyskać systemy Patriot w dwóch fazach. W ramach pierwszej do polskiego wojska – do 2022 roku – mają trafić dwie baterie. W ramach drugiej fazy (dokładny terminarz dostarczenia broni będzie dopiero negocjowany), kolejne sześć baterii. Co bardzo istotne, w przeciwieństwie do Rumunii i Szwecji, polska armia ma zostać uzbrojona nie w systemy obecnie użytkowane przez USA (i kilka krajów, w tym Japonię i Arabię Saudyjską) o nazwie PAC-3+, ale w ich ulepszoną wersję posiadającą sieciocentryczny system dowodzenia IBCS, radary dookólne AESA oraz pociski niskokosztowe.

REKLAMA

Taka konfiguracja jest dla rządu USA (który jest gwarantem zamówienia) oraz amerykańskiej zbrojeniówki (jako jego wykonawcy) sporym wyzwaniem, ponieważ w służbie US Army nie ma jeszcze takich zestawów, jakie zamówiła polska armia. Owszem, armia naszego sojusznika również chce zmodernizować Patrioty o nowe, dookólne radary (LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), ale planowała to zrobić dopiero pod koniec obecnej dekady. Testy miały rozpocząć się w 2027 roku, a pierwsze liniowe jednostki miały otrzymać nowe komponenty dwa lata później.

Okazuje się, że plany Pentagonu zostały mocno w tej sprawie zweryfikowane. Podczas październikowych targów zbrojeniowych w Waszyngtonie – „AUSA 2018 Annual Meeting and Exposition”, dr Bruce Jette, asystent sekretarza armii ds. akwizycji, logistyki i technologii, zapowiedział, że terminarz pozyskania nowego radaru dla Patriotów ulegnie znaczącemu przyspieszeniu. – Aby spełnić oczekiwania kongresu i wojska wykorzystamy w programie LTAMDS zarówno metody szybkiego prototypowania, jak i testów terenowych – zadeklarował na jednym ze sympozjów towarzyszących targom.

Deklaracje Jettego szybko znalazły odzwierciedlenie w programie LTAMDS. Kilka dni temu jego kierownictwo poinformowało, że nowy terminarz przewiduje, iż amerykańska armia otrzyma do testów pierwsze sześć radarów nie w 2027 roku, a już w 2022. Co to oznacza dla dwóch firm, które obecnie walczą o zwycięstwo w tym przetargu – Raytheona i Lockheeda Martina?

To, że już za nieco ponad pół roku – na przełomie maja i czerwca, będą musiały w ramach „sense-off”, czyli prezentacji zdolności przemysłowych, zaprezentować na jednym z poligonów działający demonstrator technologii swojego radaru, a pół roku później – pod koniec 2019 – amerykańska armia ogłosi, kto podczas tych testów wypadł najlepiej i otrzyma lukratywne – warte kilka miliardów dolarów – zlecenie ma modernizację tamtejszych baterii Patriot. I w konsekwencji, także polskich baterii „Wisła”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Tak się zostaje prymusem
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Kierunek: misja
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Lato z czerwonym terrorem
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Galicyjskie przesilenie
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Hekatomba na Woli
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wojsko przeciw wirusowi
Chwała powstańcom
Polskie porty bardziej otwarte
Szarża „Hallerczyka”
Cud Piłsudskiego
Kurs dla saperskich ekspertów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Not Contaminated With Routine
Online z mistrzami sportu
Amerykanie odmładzają F-16
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojskowy Hot450Challenge
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej celowników z PCO dla wojska
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
Na misjach święta inne niż zwykle
Skok na głęboką wodę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polsko-amerykańska współpraca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO