moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legenda MMA w polskim kontyngencie wojskowym

Tomasz Drwal, pierwszy zawodnik MMA, który wprowadzał Polskę do międzynarodowej federacji UFC będzie trenował żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego (PKW) stacjonującego na Łotwie. Zajęcia odbędą się 27-28 listopada br. w ramach programu przeznaczonego dla weteranów pod nazwą Projekt Wojownik.

Po raz pierwszy Projekt Wojownik zawita poza granice kraju. Dotychczas w 7 edycjach tego programu wzięło udział ponad 300 żołnierzy z czego większość to weterani. Biorąc pod uwagę odpowiedzialne zadania wykonywane na misjach, stres towarzyszący działalności operacyjnej czy szkoleniowej, długotrwale przebywanie poza granicami kraju uznano za stosowne stworzenie możliwości przeciwdziałania negatywnym emocjom, integracji weteranów oraz spotkania żołnierzy z autorytetem sportowym już w PKW.

Podczas wizyty łotewskiej bazie Adażi odbędą się 4 treningi z mieszanych sztuk walki w których weźmie udział kilkudziesięciu żołnierzy PKW Łotwa oraz państw wchodzących w skład batalionowej grupy bojowej eFP. Tomasz Drwal będzie mógł zapoznać się działalnością natowskiej jednostki oraz sprzętem wojskowym jakim na co dzień dysponuje. W zajęciach weźmie udział także weteran poszkodowany w Afganistanie plut. Tomasz Rożniatowski.

REKLAMA

Podobnego wsparcia dla swoich żołnierzy udzielały Stany Zjednoczone m.in. podczas operacji w Afganistanie. Program "Entertainment from the Home Front" polegał na wizytach w bazach (wspólne posiłki, spotkania grupowe) znanych sportowców z amerykańskich zapasów Wrestling, futbolu NFL czy kierowców NASCAR.

Tomasz Drwal trenował karate, kick-boxing i brazylijskie jiu-jitsu. W mieszanych sztukach walki zadebiutował w 2004 roku. We wrześniu tego samego roku wygrał turniej Colosseum 3 w Bielsku-Białej. W 2007 roku podpisał kontrakt z UFC – największą organizacją MMA na świecie. Jest pierwszym Polakiem, który stoczył walkę dla tej organizacji. Jego zawodowy rekord to 27 walk, z których 21 razy wyszedł zwycięsko, 5 razy musiał uznać wyższość swojego przeciwnika a jedną walkę zremisował.

Trzon III zmiany PKW Łotwa stanowią żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Narodowy Element Wsparcia został ukompletowany przez 1Brygadę Logistyczną. Zasadniczym sprzętem wojskowym w rejonie misji są czołgi PT-91 „Twardy”. Dowódcą III zmiany PKW w Republice Łotewskiej jest mjr Arkadiusz Skórnóg. PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Grupa liczy ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia, Słowacja, Czechy i Hiszpania.

Decyzja o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) była jedną z najważniejszych decyzji Szczytu NATO w Warszawie. Jest ona ukierunkowana na realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa tworzona jest przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone - Polska, Niemcy - Litwa, Kanada – Łotwa i Wielka Brytania- Estonia. Grupy, w których skład oprócz żołnierzy z państw ramowych wchodzą pododdziały z Albanii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Czech i Włoch, posiadają pełen potencjał bojowy i są gotowe do prowadzenia działań obronnych.

Tekst: płk Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: archiwum Tomasza Drwala; grafika: płk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Kraby kontra okręt
 
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Trenują, aby szkolić innych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Ryzykowne remedium
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Szybciej do wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kraken dla Kormoranów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
„Kaper” przeciw terrorystom
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Nowe sanitarki dla wojska
Polak z Medalem NATO
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
16 Dywizja najlepsza!
„Aviation Detachment” w Łasku
Zostań studentem ASzWoj
Zamek na poligonie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Bohaterska obrona wzgórza 385
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Promocja oficerska w AWL
Dekady za wcześnie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ku czci roku 1918 i 1920
Kabina do zadań specjalnych
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Komisje sejmowe o umowie z USA
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Szybsza droga do armii zawodowej
Ochotnik do Auschwitz
Polsko-amerykańska współpraca
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wybuchowa edukacja
Październik pod znakiem Tallboya
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Sonary dla śmigłowców ZOP
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO