moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legenda MMA w polskim kontyngencie wojskowym

Tomasz Drwal, pierwszy zawodnik MMA, który wprowadzał Polskę do międzynarodowej federacji UFC będzie trenował żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego (PKW) stacjonującego na Łotwie. Zajęcia odbędą się 27-28 listopada br. w ramach programu przeznaczonego dla weteranów pod nazwą Projekt Wojownik.

Po raz pierwszy Projekt Wojownik zawita poza granice kraju. Dotychczas w 7 edycjach tego programu wzięło udział ponad 300 żołnierzy z czego większość to weterani. Biorąc pod uwagę odpowiedzialne zadania wykonywane na misjach, stres towarzyszący działalności operacyjnej czy szkoleniowej, długotrwale przebywanie poza granicami kraju uznano za stosowne stworzenie możliwości przeciwdziałania negatywnym emocjom, integracji weteranów oraz spotkania żołnierzy z autorytetem sportowym już w PKW.

Podczas wizyty łotewskiej bazie Adażi odbędą się 4 treningi z mieszanych sztuk walki w których weźmie udział kilkudziesięciu żołnierzy PKW Łotwa oraz państw wchodzących w skład batalionowej grupy bojowej eFP. Tomasz Drwal będzie mógł zapoznać się działalnością natowskiej jednostki oraz sprzętem wojskowym jakim na co dzień dysponuje. W zajęciach weźmie udział także weteran poszkodowany w Afganistanie plut. Tomasz Rożniatowski.

Podobnego wsparcia dla swoich żołnierzy udzielały Stany Zjednoczone m.in. podczas operacji w Afganistanie. Program "Entertainment from the Home Front" polegał na wizytach w bazach (wspólne posiłki, spotkania grupowe) znanych sportowców z amerykańskich zapasów Wrestling, futbolu NFL czy kierowców NASCAR.

Tomasz Drwal trenował karate, kick-boxing i brazylijskie jiu-jitsu. W mieszanych sztukach walki zadebiutował w 2004 roku. We wrześniu tego samego roku wygrał turniej Colosseum 3 w Bielsku-Białej. W 2007 roku podpisał kontrakt z UFC – największą organizacją MMA na świecie. Jest pierwszym Polakiem, który stoczył walkę dla tej organizacji. Jego zawodowy rekord to 27 walk, z których 21 razy wyszedł zwycięsko, 5 razy musiał uznać wyższość swojego przeciwnika a jedną walkę zremisował.

Trzon III zmiany PKW Łotwa stanowią żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Narodowy Element Wsparcia został ukompletowany przez 1Brygadę Logistyczną. Zasadniczym sprzętem wojskowym w rejonie misji są czołgi PT-91 „Twardy”. Dowódcą III zmiany PKW w Republice Łotewskiej jest mjr Arkadiusz Skórnóg. PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Grupa liczy ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia, Słowacja, Czechy i Hiszpania.

Decyzja o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) była jedną z najważniejszych decyzji Szczytu NATO w Warszawie. Jest ona ukierunkowana na realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa tworzona jest przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone - Polska, Niemcy - Litwa, Kanada – Łotwa i Wielka Brytania- Estonia. Grupy, w których skład oprócz żołnierzy z państw ramowych wchodzą pododdziały z Albanii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Czech i Włoch, posiadają pełen potencjał bojowy i są gotowe do prowadzenia działań obronnych.

Tekst: płk Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: archiwum Tomasza Drwala; grafika: płk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
 
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Misja wojownika
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Iran uderza w USA
Misje na dłużej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Mobilne moździerze dla armii
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Rekordowy budżet MON
Za wolność naszą i waszą
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Nowy wiceminister w MON
Ostatni samochód Marszałka
Następcy Wstęg poszukiwani
Kajak idealny dla komandosa
Benemerenti 2020
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
They Train Together, They Fight Together
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Strykery znów na Mazurach
Beagle dla żołnierzy?
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Arsenał Iranu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
Polsko-łotewska „Zima”
Terytorialsi za oceanem
Pomagali z narażeniem życia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
We Are All Darfur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO