moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc dla bohaterów

Już po raz ósmy st. sierż. rez. Tomasz Sawicki organizuje bożonarodzeniową edycję „Paczki dla Bohatera”. W całej Polsce i na świecie zbierane są artykuły spożywcze, higieniczne, a także świąteczne kartki, które zostaną przekazane wyjątkowym ludziom – żołnierzom Armii Krajowej, powstańcom warszawskim i opozycjonistom z okresu stanu wojennego.


W akcję „Paczka dla Bohatera” zaangażowani byli także żonierze.

Kiedy kilka lat temu Tomasz Sawicki wystartował z pierwszą edycją „Paczki dla Bohatera” pomagał zaledwie 36 osobom. Wraz z nim działało... dwóch wolontariuszy. W tym roku mija osiem lat od startu akcji i... – Trochę się pozmieniało – uśmiecha się Sawicki. – W Paczce bierze udział około 500 wolontariuszy, a do obdarowania mamy ponad 1700 osób – mówi organizator akcji.

Wolontariusze przygotowują paczki dla podopiecznych dwa razy w roku: na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Najpierw w całej Polsce i na świecie (w tym roku w Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemczech) przez kilkanaście dni zbierają produkty, następnie pakują je w paczki i rozwożą, odwiedzając jednocześnie kombatantów. Promują również akcję w mediach społecznościowych. – Nie mamy funduszów na marketing, więc promujemy się sami, jak tylko umiemy. Prowadzimy m.in. „Bazarek dla Bohatera”, na którym można wylicytować przeróżne przedmioty. Cały dochód przeznaczamy na organizowanie na przykład wakacji czy ferii dla bohatera – mówi Tomasz Sawicki.

REKLAMA

Jak włączyć się w akcję „Paczka dla Bohatera”? Przede wszystkim można wziąć udział w zbiórce i przynieść lub przesłać produkty do wybranych punktów. Czego potrzebują bohaterowie? – Zbieramy produkty z długim terminem przydatności, jak herbata, kawa, słodkości, owoce i warzywa w puszkach, konfitury i dżemy, konserwy mięsne i rybne – wyjaśnia Tomasz Sawicki. Prócz tego zbierane są artykuły chemiczne i higieniczne, a także koce, prześcieradła i ręczniki. – Mam jednak wielką prośbę. Do produktów dołączcie kartki z życzeniami. Nasi bohaterowie właśnie na nie czekają najbardziej – przyznaje Sawicki.

Gdzie szukać punktów, w których zbierane są produkty na prezenty dla bohaterów? Lista wszystkich koordynatorów „Paczki dla Bohatera” wraz z numerami telefonów i adresami mailowymi znajduje się na stronie: VIII Bożonarodzeniowa „Paczka dla Bohatera”. Zbiórka potrwa do 14 grudnia.

W tym roku po raz pierwszy można również kupić specjalnie na tę okazję wydany kalendarz Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Grupa pań, które zajmują się rekonstrukcją historyczną przygotowały kalendarz ze zdjęciami, które przedstawiają kobiety w drodze do niepodległości. – Zaznaczyłyśmy w nim również wiele ciekawych dat ważnych dla polskiej niepodległości i rysy historyczne dotyczące każdego z przedstawionych wydarzeń. W kalendarzu znajduje się też kilka zdjęć i opowieści o naszych bohaterkach – mówi Natalia Bąk, członkini grupy. Znajduje się tam m.in. zdjęcie Wandy Thun oraz Janiny Ostrowskiej-Kin, które walczyły w powstaniu warszawskim. Kalendarz kosztuje 40 zł i można go zamówić tutaj.

Aby pomóc podopiecznym Tomasz Sawickiego, można też wziąć udział w licytacji przedmiotów, np. książek i wojskowych gadżetów, albo przekazać takie przedmioty na licytację.

Wszystkie zgromadzone środki są w całości przeznaczone na pomoc bohaterom. – To, co robimy wraz z wolontariuszami, jest działalnością charytatywną. Nie bierzemy za to żadnych pieniędzy – podkreśla Tomasz Sawicki.

Wszystkie paczki zostaną rozwiezione przez wolontariuszy 15 i 16 grudnia. – Mamy nadzieję, że wszystko się uda i nasz apel o pomoc, tak jak w latach poprzednich, nie pozostanie bez odpowiedzi. Liczymy na Wasze wsparcie! – zachęca do zaangażowania się w akcję Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. sierż. Wiesław Wieczorek

dodaj komentarz

komentarze


Nowa strategia z podpisem prezydenta
 
Przeciwlotnicza Sona
MBDA w walce o „Narew”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Pracowity tydzień flotylli
Obradowała Rada Gabinetowa
Online z mistrzami sportu
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Na zakupy do sklepu AMW
„Spartan” znów na Mazurach
Sukcesy sportowców w mundurach
Poszukiwania Magneto
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Terytorialsi nie stracą dodatku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Co z tegorocznym MSPO?
Widzieć i nie być widzianym
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Gotowi na „Defendera”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowy tor przeszkód zawiszaków
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Specjalsi świętują
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pilot F-16 oślepiony laserem
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Podchorążowie za sterami Bielików
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Amerykanie odmładzają F-16
Ćwiczenia z torpedą
Białe noce podhalańczyków
Na misjach święta inne niż zwykle
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Army of Medics
Patrioty z polskimi przyczepami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rubiny w walce z epidemią
Agent w generalskich szlifach
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO