moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szpital w Legionowie coraz bliżej

W Wojskowym Instytucie Medycznym minister Mariusz Błaszczak podpisał dziś umowę na budowę szpitala w podwarszawskim Legionowie. Ma on być filią placówki na Szaserów. – To ważna chwila, na którą mieszkańcy Legionowa i powiatu czekali od wielu lat. Przechodzimy do czynów i dziś rozpoczynamy tę niezwykle potrzebną inwestycję. Inwestycję w zdrowie i w życie – mówił szef resortu. Prace budowlane mają ruszyć w 2019 roku.

Decyzję o budowie szpitala w Legionowie Mariusz Błaszczak ogłosił w połowie października tego roku. Placówka ma być filią renomowanego Wojskowego Instytutu Medycznego, zlokalizowanego przy ulicy Szaserów w Warszawie. To właśnie tam szef resortu podpisał umowę na budowę nowego szpitala.

 

Budowa ruszy wiosną

– O powstanie w Legionowie szpitala zabiegałem, będąc jeszcze ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Dziś, stojąc na czele Ministerstwa Obrony Narodowej, mam przyjemność podpisać umowę, która stanowi podstawę tej ważnej dla wojska oraz mieszkańców miasta i okolic inwestycji. Inwestycji bezcennej, bo w zdrowie i życie – mówił szef resortu.

Dodał, że na budowę szpitala od lat czekali mieszkańcy Legionowa i powiatu legionowskiego, ale zawsze kończyło się na obietnicach. – Miasto od początku swojego powstania związane jest z wojskiem. Teraz też wojsko tu jest i nadal będzie obecne. Co więcej, Legionowo należy do miast najgęściej zaludnionych w Polsce i cały czas się rozwija. I choćby dlatego pomoc medyczna jest tu niezbędna – podkreślał minister Błaszczak.

Minister poinformował, że ze świadczeń medycznych legionowskiej placówki będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy regionu. Ale powstały szpital ma służyć także żołnierzomnowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej, stacjonującym w Polsce wojskom sojuszniczym oraz dwóm mazowieckim brygadom obrony terytorialnej. Pomoc medyczną otrzymają tu również funkcjonariusze z działającego w Legionowie Centrum Szkolenia Policji.

– Bardzo się cieszę, że szpital w Legionowie będzie częścią Wojskowego Instytutu Medycznego. To daje gwarancję wysokiej jakości usług medycznych, bo placówka na Szaserów jest jednym z największym i najlepszych szpitali w Polsce – podkreślał szef MON-u.

Na razie cztery oddziały

Zgodnie z umową budowa ma ruszyć już w pierwszym półroczu 2019 roku. Pięciokondygnacyjny budynek zostanie zlokalizowany na terenie należącym do Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej (WSPL), na legionowskich Piaskach, przy ul. Zegrzyńskiej 8. Jego powierzchnia wyniesie około 7250 metrów kwadratowych.

Budowa ma potrwać cztery lata i kosztować – według szacunków – około 150 mln zł. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej. W trzecim kwartale 2022 roku szpital ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów.

W nowej placówce będzie mogło być hospitalizowanych jednocześnie 90 osób. Świadczenia medyczne będą udzielane na czterech oddziałach: kardiologicznym, chirurgicznym, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. W skład lecznicy wejdzie także blok operacyjny z dwiema salami. Obecnie trwają jeszcze rozmowy dotyczące poszerzenia oferty medycznej o oddziały okulistyczny i ginekologiczno-położniczy.

Według szacunków zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób, w tym lekarze i pielęgniarki. Część personelu legionowskiej placówki będą stanowić pracownicy szpitala na Szaserów.

Przedstawiciele WIM-u przyznają, że choć inwestycja jest dla instytucji dużym wzywaniem, to dzięki niej zwiększy się potencjał Instytutu. Najbardziej skorzystają na tym pacjenci, wśród których zdecydowaną większość stanowią cywile.

Minister zapewnił, że do czasu powstania filii nadal będzie działała Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Legionowie. A kiedy szpital będzie już wybudowany, zostanie z nim zintegrowana.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~wq
1545916620
MUNDUR GALOWO_WYSTEPOWY
F3-D6-63-AD

Czarny odchodzi do cywila
 
Przysięga śląskich terytorialsów
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rivalry on Closed Sea
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wojsko wróciło do Lublina
Desant z transportowca-giganta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Obrady Rady Unii Europejskiej
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Śladami Pierwszej Pancernej
Wozy amunicyjne do Raków
Nowa misja i nowy sprzęt
Przez krew zdobyty Śląsk
Od sojusznika do kata
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wojna wywiadów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Brunatno-czerwona zmowa
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spełniliśmy swój obowiązek
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Strzelać nauczyłem się sam
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wielofunkcyjny scyzoryk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Torn Subcontinent
Preselekcja u komandosów
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Rozpoczynamy nową erę
A Wave of Alliances
Irańskie szachy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Amerykańska przyszłość WZL
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Sprawdzają Brutusa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Szukamy następcy Herculesa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO