moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się w Zagrzebiu z ministrem obrony narodowej Chorwacji Damirem Krstičeviciem. Politycy podpisali porozumienie, które ma zacieśnić współpracę wojskową obu państw. Jednym z jego założeń jest udział polskich żołnierzy w ćwiczeniach armii chorwackiej. Ministrowie rozmawiali także o rozwoju przemysłu obronnego.

– Polska i Chorwacja są solidarne wobec siebie, ale jesteśmy też solidarni wobec naszych partnerów z NATO i Unii Europejskiej – mówił Mariusz Błaszczak podczas briefingu prasowego w Zagrzebiu. Wspólnie z chorwackim ministrem obrony podkreślali znaczenie Batalionowej Grupy Bojowej, która stacjonuje w Polsce.

Przypomnijmy, że decyzja o ulokowaniu batalionowych grup bojowych NATO na wschodniej flance zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w lipcu 2016 roku. Na mocy postanowień Sojuszu w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) od kwietnia 2017 roku w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze US Army, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Państwem ramowym eFP są Stany Zjednoczone. Na co dzień Batalionowa Grupa Bojowa współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, wspólnie szkoląc się na poligonach.

– Doceniamy zaangażowanie wojskowe strony chorwackiej w eFP, ale także w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, za którą od połowy tego roku przejmujemy odpowiedzialność. To będzie V4 plus Chorwacja – mówił minister Błaszczak Informacyjnej Agencji Radiowej. O tym, że chorwaccy żołnierze wejdą w skład Wyszehradzkiej Grupy Bojowej szef MON-u poinformował w listopadzie ubiegłego roku po spotkaniu z ministrami obrony narodowej Grupy Wyszehradzkiej. Decyzja o utworzeniu Grupy Bojowej V4 zapadła w 2013 oku. Tworzący ja żołnierze są gotowi do działania w promieniu do 6 tys. km od Brukseli.

Minister Błaszczak poinformował w Zagrzebiu, że wspólnie z ministrem Damirem Krstičeviciem podpisali umowę o współpracy dotyczącej obronności. Dotychczas resorty obrony obu krajów działały na podstawie zawartego 21 lat temu porozumienia. – Umowa składa się z 25 elementów i daje podstawy do zacieśnienia naszej współpracy i rozwijania jej w wielu nowych obszarach – wyjaśniał szef MON-u. Krstičević zapowiedział natomiast, że w 2019 roku polscy żołnierze będą uczestniczyć w ćwiczeniach organizowanych w Chorwacji. – Polska to ważny partner strategiczny Chorwacji. Będziemy rozwijać współpracę obronną, w tym współpracę przemysłów obronnych – mówił minister obrony Chorwacji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Krstičević wyraził nadzieję na udział obu państw w wielonarodowym programie lotniczym, a także zwrócił uwagę na trwającą już współpracę chorwackich zakładów produkujących broń strzelecką z polskim „Łucznikiem”.

Spotkanie ministrów obrony Chorwacji i Polski poświęcone współpracy i bezpieczeństwu w regionie odbyło się już m.in. rok temu w Krakowie. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Obrady Rady Unii Europejskiej
 
Kolejne drony dla WOT-u
Od konfliktu do zgody
„Pułaski” wrócił do kraju
Rozpoczynamy nową erę
Desant z transportowca-giganta
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
The Chariots of Jihad
Sojusze na fali
Formowanie 19 Brygady
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Kierunek: Afganistan
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Wkręceni w skoki
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rivalry on Closed Sea
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
„Dragon’19” od kuchni
Nowi szturmani w JW Agat
Stawiamy na rozwój
Polska historia w Norwegii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obława pełna białych plam
Nowe nakolanniki
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Tak umierał Wołyń
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Ankona – samodzielna polska operacja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Desant na czeskich spadochronach
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
NATO silniejsze z rezerwistami
F-35 wylądowały w Powidzu
Rozdarty subkontynent
Kolejna szabla AFN zdobyta
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Działalność firm na rzecz obronności
Gotowi na F-35?
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Brytyjska „pamiątka”
Będzie modernizacja T-72
Dni Huty Pieniackiej były policzone

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO