moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi z Black Hawkami

Polscy specjalsi są świetni i zasługują na to, aby dysponować najnowocześniejszym sprzętem – powiedział dzisiaj minister Mariusz Błaszczak w siedzibie PZL Mielec. Szef resortu obrony podpisał z zakładem umowę na zakup czterech śmigłowców dla wojsk specjalnych. – Trafią do żołnierzy do grudnia tego roku – zapowiedział szef MON-u.

– Kupujemy śmigłowce sprawdzone i takie, które należą do najnowocześniejszych na świecie – mówił minister Mariusz Błaszczak w siedzibie PZL Mielec. Szef resortu obrony podpisał dzisiaj umowę na zakup czterech śmigłowców Black Hawk S-70i, które zostaną wyprodukowane przez mielecki PZL. Na uroczystości był obecny również premier Mateusz Morawiecki. – Zakup świadczy o sprawności państwa polskiego, realizowaniu zadań NATO, o możliwościach budżetowych państwa. Niech śmigłowce Black Hawk strzegą polskiego nieba – powiedział premier.

Śmigłowce otrzymają wojska specjalne, lecz nie wiadomo, która z jednostek będzie za nie odpowiedzialna. – O tym dziś nie będziemy informować. Mogę powiedzieć tylko tyle, że śmigłowce to zakup dla całych wojsk specjalnych – podsumował gen. bryg. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. – Dzisiejszy zakup wpisuje się w plan rozwoju wojsk specjalnych, których efektywność na pewno się wzmocni – dodał. Generał mówił również, że już wkrótce szkolenia będą przechodziły załogi śmigłowców. Wiadomo na pewno, że w skład załóg będą wchodzić wyłącznie żołnierze wojsk specjalnych. Jak zaznaczył gen. Drumowicz śmigłowiec będzie przeznaczony przede wszystkim do zadań bojowych. Niewiele wiadomo również o uzbrojeniu śmigłowca, wojska specjalne nie informują o tym ze względów operacyjnych. Będzie ono wyprodukowane w Polsce.

Podpisana dziś umowa dotyczy zakupu czterech śmigłowców Black Hawk S-70i, części zapasowych i eksploatacyjnych oraz sprzętu, który posłuży do naziemnej obsługi śmigłowców. Umowa zapewnia również szkolenia, zarówno pilotów, jak i personelu technicznego. Wartość kontraktu podpisanego przez Inspektorat Uzbrojenia oraz Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu wynosi 683,4 mln zł. Wszystkie cztery śmigłowce Black Hawk S-70i mają być dostarczone wojskom specjalnym do końca 2019 roku. Jeśli tak się stanie i PZL Mielec wywiąże się z umowy, koszt jednej maszyny wyniesie 75 mln zł.

Black Hawk to średni, dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy. S-70i to jego wersja eksportowa, która jest produkowana przez PZL Mielec, zakłady należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. Black Hawk S-70i może zabrać na pokład od 11 do 17 żołnierzy – w zależności od wyposażenia oraz skonfigurowania kabiny maszyny.


Film: MON

Maksymalna prędkość, z jaką może lecieć śmigłowiec to 297 km/h. Bez dodatkowych zbiorników paliwa może lecieć na odległość niemal 600 km. Black Hawk jest używany do transportu oddziałów, zaopatrzenia czy transportu rannych. Jest też śmigłowcem wykorzystywanym w operacjach bojowych, w wersji uzbrojonej może być wyposażony w karabiny maszynowe, kierowane i niekierowane pociski rakietowe, jak również torpedy. Jak będą uzbrojone śmigłowce dla polskich wojsk specjalnych? Ministerstwo nie podaje takich informacji ze względów operacyjnych. Black Hawk jest obecnie używany w służbach 32 krajów na całym świecie. W zeszłym roku śmigłowce kupiła m.in. polska policja.

Ewa Korsak

autor zdjęć: lockheedmartin.com, ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
 
Cienka niebieska linia
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rozpoczynamy nową erę
Polska nie pozostanie osamotniona
Głos (z) płonącej Warszawy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Jedna misja, jeden zespół
Nowa misja i nowy sprzęt
Selekcja w pigułce
Samochód do desantowania
Z maratonu programowania do wojska
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Klasy wojskowe po nowemu
Oko na Europę
Walka i dyplomacja
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wojsko wraca do Łomży
Pamięć o tragedii
Historia Liberatora wyjaśniona
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Modernizacja Sokołów
Chorwacki test polskich kadetów
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Sprawdzają Brutusa
Defendery 2019 – część 4
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Umarły dla świata
Stalin czekał i kalkulował
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Terytorialsi na wysokościach
Dead to the World
A Torn Subcontinent
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polskie firmy na targach w Londynie
Śląskie sceny z życia
Nowy wiceminister w MON
W Indiach mieli swój drugi dom
GROM Challenge
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok Żelaznej Dywizji
Agresja sowieckiego kolosa
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Modernizacja starów 266
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Iranian Chess Game
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
Defendery 2019 – część 3

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO