moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
365 dni żołnierskich zmagań w 2 Brygadzie Zmechanizowanej

Dowódca płk dypl. Arkadiusz Szkutnik w swoim półrocznym okresie dowodzenia 2 Brygadą Zmechanizowaną wielokrotnie podejmował nowatorskie inicjatywy. Mieliśmy już „drogę Hannibala” czy reaktywowany tor nauki jazdy dla pojazdów gąsienicowych w Czarnem. Tym razem nadszedł czas na zorganizowanie spektakularnego przedsięwzięcia w koszarach 2 Brygady Zmechanizowanej. Uroczystość ta przede wszystkim była świętem żołnierzy oraz idealną okazją do ich uhonorowania, po to, by ukazać lokalnej społeczności żołnierski trud i wysiłek w 2018 roku.

Uroczystość miała niezwykły charakter. Łączyła w sobie elementy ceremonialne, takie jak udział wojskowej asysty honorowej, odśpiewanie hymnu Rzeczpospolitej Polskiej i Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z ucztą intelektualno-kulturalną, którą niewątpliwie był koncert barytona Adama Zaremby z bydgoskiej Opery Nova w asyście Wojskowej Orkiestry z Bydgoszczy, której dowódcą jest niesamowity oficer-dyrygent, mjr dr Dominik Sierzputowski.

Głównymi boahterami tej uroczystości byli jednak żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej złocienieckiej brygady. Uhonorowano oficera roku – podpułkownika Roberta Karczewskiego, podoficera roku – starszego sierżanta Jarosława Prędkiego oraz szeregowego roku – starszego szeregowego Bartłomieja Szeróla. Po raz pierwszy w 2 Brygadzie Zmechanizowanej wybrano pracowników roku Resortu Obrony Narodowej. Zostali nimi wojskowi strażacy - p. Tomasz Dorociak i p. Bogdan Śliwiński, którzy dokonali czynu bohaterskiego ratując życie wędkarza na przyległym do Brygady jeziorze Krosino. Ponadto docenieni zostali żołnierze i pracownicy sekcji personalnej 2 Brygady Zmechanizowanej za działalność kadrową, żołnierze z podoodziałów oraz najlepsi sportowcy w 2018 roku. Ostatnim elementem było podsumowanie współpracy z władzami samorządowymi i partnerami społecznymi, w ramach której zrealizowano 34 przedsięwzięcia na korzyść placówek publicznych podległych Staroście Drawskiemu i Burmistrzom Złocieńca i Czaplinka. Doceniono także solidaryzowanie się z Brygadą pozostałych służb mundurowych w Powiecie Drawskim, tj. Komendą Powiatową Policji, Żandarmerią Wojskową oraz 16. Wojskowym Oddziałem Gospodarczym. Peleton zasłużonych w 2018 roku zamykali Nadleśniczowie Drawska, Złocieńca i Czaplinka oraz lokalni przedsiębiorcy, panowie Hubert i Artur Osakowie.

Po części oficjalnej nastąpiła projekcja filmu autorstwa plut. Radosława Dominowskiego. Choć niełatwo podsumować rok taki jak ubiegły, to film był swoistym kalendarium dokonań i osiągnięć żołnierzy złocienieckiej brygady w 2018 roku. Projekcja wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Po raz pierwszy żołnierze mieli sposobność obserwacji swoich dokonań i wysiłków szkoleniowych.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert barytona Adama Zaremby, którego perfekcyjna współpraca artystyczna z dowódcą orkiestry, mjr Dominikiem Sierzputowskim, zaowocowała niezwykle wartościowym wydarzeniem kulturalnym. Przez około pół godziny naszą halę sportową niczym wielkomiejską filharmonię wypełniały dźwięki muzyki klasycznej. Pozytywne odczucia uczestników koncertu przerosły oczekiwania organizatorów.

Niespodziewanym akcentem było przekazanie przez Burmistrzów flag Złocieńca i Czaplinka w związku z planowanym skierowaniem przez 2 Brygadę Zmechanizowaną żołnierzy do udziału w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Iraku w grudniu 2019 r.

Po wręczeniu wyróżnień, filmie i koncercie, nadszedł czas na ucztę kulinarną, jaką niewątpliwie była grochówka wojskowa zaserwowana przez żołnierzy batalionu logistycznego.

Żywimy głęboką nadzieję, że tego typu uroczystości na stałe wpiszą się w działalność naszej jednostki wojskowej, po to, by dokonania i osiągnięcia każdego roku mogły być podsumowane i docenione.

Tekst: mjr Maciej Wiśniewski

red. PZ

autor zdjęć: plut. Radosław Dominowski

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
 
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ważka bliżej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Kolejne kontrakty na Wisłę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Egzekucje w ogrodach sejmowych
„Bolko” w służbie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Defender Europe 2020”: Amerykanie dotarli do Polski
Defense Without Politics
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Nowy wiceminister w MON
Polowy „Brave Band”
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe po nowemu
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Militaria na Zamku Królewskim
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
They Train Together, They Fight Together
Własne interesy Europy
We Are All Darfur
Wojskowi eksperci o koronawirusie
JWK z odznaką pamiątkową
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Iran uderza w USA
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Arsenał Iranu
Śmierć bohatera
Darłowo czeka na śmigłowce
Krwawe walki o Monte Cassino
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Defender” wkracza do Polski
Palmiry – miejsce kaźni
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polacy najlepsi w Hackathonie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Pretorianie na Mazurach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Security Game
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO