moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca saperów

W piątek, 8 lutego 2019 roku, 10 Brygadę Kawalerii Pancernej odwiedził patrol saperski z Bolesławca. Dla żołnierzy z kompanii saperów była to doskonała okazja to pogłębienia swojej wiedzy.

Saperzy z Bolesławca spędzili w świętoszowskiej jednostce kilka godzin. Celem szkolenia było doskonalenie oraz podnoszenie wiedzy z zakresu wykrywania, rozpoznania i neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN). W związku z coraz częstszymi pracami wykonywanymi przez żołnierzy kompanii saperów z zakresu rozminowania i oczyszczania terenów poligonu, jak i Nadleśnictwa Świętoszów, żołnierze pododdziałów inżynieryjnych mają styczność z różnego rodzaju przedmiotami niebezpiecznymi zawierającymi materiały wybuchowe.

Znaczna część żołnierzy z kompanii saperów uczestniczyła już w różnego rodzaju kursach i szkoleniach organizowanych w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, jednak bezpośrednia styczność z żołnierzami patrolu saperskiego pozwala na aktualizację i odświeżenie posiadanej wiedzy. W czasie szkolenia żołnierzom z kompanii saperów zostało zaprezentowane specjalistyczne wyposażenie, pojazdy oraz przedmioty niebezpieczne, które były podejmowane przez 23 patrol saperski. Żołnierze patrolu saperskiego podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu podejmowania i neutralizacji PWiN występujących na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) w Żaganiu oraz Nadleśnictwa Świętoszów.

Dowódca patrolu saperskiego, starszy chorąży sztabowy Radosław Mazur, powiedział: – W związku z tym, że żołnierze z kompanii saperów ze Świętoszowa na co dzień uczestniczą w oczyszczaniu oraz rozminowywaniu pobliskich terenów, zostaliśmy poproszeni o przeprowadzenie szkolenia. Był to wykład połączony z możliwością obejrzenia przywiezionych przez nas atrap, skorup pocisków, bomb lotniczych czy granatów ręcznych, z czasów II Wojny Światowej, które wcześniej zostały przez nas znalezione i nie posiadały materiału wybuchowego, więc są całkowicie bezpieczne. Są one przez nas teraz wykorzystywane jako pomoce szkoleniowe. Tego typu przedmioty wybuchowe i niebezpieczne można znaleźć w rejonie Świętoszowa. Ponadto żołnierze z kompanii saperów mogą dzisiaj zapoznać się ze sprzętem jaki posiadamy, między innymi z pojazdami do przewozu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Specyfika terenu oraz liczba i wielkość wojsk różnych armii, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stacjonowały lub szkoliły się w tym regionie sprawia, że liczba oraz różnorodność PWiN jest bardzo duża Nadal znajdowane są pociski z I i II Wojny Światowej, jak również pozostałości po wojskach radzieckich.

Spotkania saperów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej z żołnierzami patrolu saperskiego wspomagają także procesy integracji pomiędzy żołnierzami z dwóch sąsiednich jednostek. Wpływa to z całą pewnością korzystnie na wymianę doświadczeń oraz pozyskiwanie dodatkowej wiedzy. Dzięki takim spotkaniom łatwiej i owocniej współpracuje się w pracach związanych z oczyszczaniem terenu, które są liczne w tym roku.

W chwili obecnej żołnierze kompanii saperów realizują oczyszczanie kompleksów dla wojsk amerykańskich. W miesiącu marcu żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej realizować będą oczyszczanie działek dla Nadleśnictwa Świętoszów, na których będą prowadzone prace leśnie. Z kolei kwiecień w całości poświęcony będzie oczyszczaniu terenu poligonu OSPWL Żagań.

Tekst: plut. Łukasz Kotowicz

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Codziennie składamy legunom raport
 
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Klasy wojskowe po nowemu
Logistycy w akcji
Eksperyment z przywództwa
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wołyńskie lwie serca
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
68W Means Lifesaver
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Tyraliera terytorialsów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowi generałowie Wojska Polskiego
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Niechciany traktat
Wyzwania polskiej fotoniki
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Black Jack ściąga do Polski
T-72 strzelają na poligonie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
GROM na kursie działań specjalnych
Nowa spółka lotnicza PGZ
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
101 lat Niepodległej!
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Symbol zaklęty w dacie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Plan modernizacji marynarki wojennej
Nowy wiceminister w MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mroczne serce okupowanej Europy
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wojsko na Biegu Niepodległości
Polacy świętowali niepodległość
Jani, Miraculously Saved
Obrona bez polityki
Podaruj upominek kombatantowi
Thin Blue Line
PESCO z polskim projektem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Awanse na 11 listopada
Najwyższy skok w tandemie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Razem się szkolą, razem walczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO