moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Współpraca z Unią Europejską, a także przyszłość sojuszniczych operacji wojskowych – to tematy, które zdominowały drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO. Sojusznicy potwierdzili także swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy i wezwali Rosję do uwolnienia marynarzy i zwrotu okrętów przejętych w listopadzie ubiegłego roku.

W Brukseli zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO. W dzisiejszych obradach wzięli udział reprezentanci Szwecji i Finlandii, a także Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Jednym z tematów spotkania była bowiem współpraca między NATO a UE. – Jesteśmy zadowoleni, że Unia bierze pod uwagę kwestie związane z obronnością. Musimy dopilnować, aby nasze działania się uzupełniały – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o środki finansowe, które mają zostać przeznaczone na obronność, poprawę mobilności wojsk w Europie, a także zwiększenie interoperacyjności sojuszniczych armii.

Dużo uwagi szefowie resortów obrony poświęcili misjom zagranicznym, w które są zaangażowani członkowie NATO. Stoltenberg podkreślił, że priorytetem Sojuszu nadal pozostaje stabilizacja sytuacji w Afganistanie, dlatego będzie kontynuowana operacja „Resolute Support”. Jak mówił, sytuacja w państwie jest trudna, ale siły NATO przez cały czas szkolą i doradzają afgańskim siłom zbrojnym. W debacie uczestniczył także Zalmay Khalilzad, specjalny przedstawiciel USA ds. pojednania w Afganistanie, który przedstawił sojusznikom rozwiązania mogące pomóc w osiągnięciu porozumienia pokojowego. – W pełni popieramy te wysiłki. Jesteśmy w tej misji razem i wspólnie podejmiemy decyzje dotyczące jej przyszłości – zaznaczył szef NATO. Podkreślił także, że podobne działania są prowadzone w Iraku. – Staramy się zapobiec ponownemu opanowaniu państwa przez ISIS lub inne organizacje terrorystyczne – wyjaśnił.

REKLAMA

Stoltenberg przypomniał również, że od 20 lat NATO angażuje się w działania w Kosowie, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Jednak z uwagi na to, że siły bezpieczeństwa Kosowa zostały przekształcone w armię, charakter misji może się zmienić. – Dyskusja na ten temat cały czas się toczy, konkretne decyzje zostaną podjęte wiosną – zaznaczył.

Przedstawiciele NATO spotkali się także ze Stepanem Poltorakiem, ministrem obrony Ukrainy. Tematem debaty była sytuacja bezpieczeństwa w państwie i na Morzu Azowskim. – Sojusznicy zapewnili o swoim poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wezwali Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy, a także zwrotu okrętów, które zostały przejęte w listopadzie – mówił szef NATO.

Jens Stoltenberg przypomniał także, że w tym roku mija 70. rocznica utworzenia NATO. – Jak zawsze jesteśmy zdeterminowani, aby bronić bezpieczeństwa członków Sojuszu – podkreślił.

Obrady ministrów obrony państw NATO rozpoczęły się 13 lutego. Wczorajszą debatę zdominowała kwestia wycofania się Stanów Zjednoczonych z traktatu INF, a także inicjatywa 4x30, która zakłada utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele 29 państw NATO. Polskę reprezentował wiceminister Tomasz Szatkowski. W roli obserwatora po raz pierwszy wzięła w nich udział także Radmila Szekerinska, minister obrony Macedonii Północnej. Kraj ten stanie się wkrótce członkiem Sojuszu, jak tylko protokół akcesyjny zostanie ratyfikowany przez wszystkie państwa NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


General Anders Joins NATO
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
MP5: pierwszy z NATO
Trening na wieżowcu i nad wodą
Fuzja w ramach PGZ
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Trzecia Setka Komandosa
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Step ahead in a different world
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
„Zoom na proobronność”
Kampania wyborcza poza armią
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Jastrzębie widzą w ciemności
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Szef NATO w Warszawie
Rok intensywnych ćwiczeń
To był realny plan odbudowy Polski
Drugie życie Wilczego Szańca
A Biting and Tracking Commando
12 Brygada 20 lat w NATO
201 maratonów w 201 krajach
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
19 medali żołnierzy
Pogromcy czołgów poszukiwani
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Generała Andersa akces do NATO
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Wizja marszałka prysła w Rydze
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Panie bez taryfy ulgowej
Odwiedź „kuźnię generałów”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Podwyżki dla pracowników wojska
Pancerna walka w mieście
W Brukseli o bezpieczeństwie
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO