moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej Polski w Eurokorpusie

Zaangażowanie polskich sił zbrojnych w Eurokorpusie zostanie prawdopodobnie utrzymane. Taką informacje przekazało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. List w sprawie wstrzymania redukcji udziału Sił Zbrojnych RP w Eurokorpusie oraz rozważenia zmiany statusu Polski w tej strukturze wystosował do swoich odpowiedników w Niemczech, Francji, Belgii, Hiszpanii i Luksemburgu minister Mariusz Błaszczak.

Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Jednym z państw stowarzyszonych tej struktury jest Polska. W 2008 roku nasz kraj wyraził chęć zmiany statusu na państwo ramowe. Negocjacje w tej sprawie odbyły się w listopadzie 2011 roku. Postanowiono wtedy, że Polska zostanie państwem ramowym Eurokorpusu 1 stycznia 2016 roku, później termin ten odroczono o rok. Ostatecznie jednak w marcu 2017 roku Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego, pozostając państwem stowarzyszonym. Zapadła też wtedy, uzgodniona z partnerami, decyzja o stopniowej redukcji liczby polskich żołnierzy służących w tej strukturze. Wiązała się ona z sukcesywnym ograniczaniem w planach tego dowództwa zaangażowania w misje w ramach NATO oraz zwiększeniem obciążeń sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, związanych z m.in. wzmacnianiem wschodniej flanki NATO.

Teraz sytuacja się zmieniła, bo Eurokorpus zyskuje coraz większe znaczenie w łańcuchu dowodzenia NATO. Nadal ma on pozostawać istotną strukturą dowodzenia w ramach europejskiej obronności, ale ma również pełnić większą rolę w dowodzeniu operacjami o dużej skali.

Dlatego, jak poinformowało Centrum Operacyjne MON, polski resort obrony rozważa zmianę decyzji sprzed dwóch lat. O gotowości do wstrzymania planowanego, sukcesywnego zmniejszenia udziału Sił Zbrojnych RP w Eurokorpusie zapewnił w liście do ministrów obrony państw ramowych Eurokorpusu minister Mariusz Błaszczak. Dokument, w którym szef resortu obrony deklaruje także rozważenie zmiany statusu Polski w tej strukturze – z państwa stowarzyszonego na ramowe, trafił do jego odpowiedników we Francji, w Niemczech, Belgii, Hiszpanii i Luksemburgu.

Jaka będzie ostateczna decyzja, jeszcze nie wiadomo. – Ewentualne wstrzymanie sukcesywnego ograniczania udziału SZ RP w Eurokorpusie i przyjęcie przez Polskę roli jednego z państw ramowych tego dowództwa wymaga dalszych konsultacji z zainteresowanymi stronami – poinformowało Centrum Operacyjne MON.

Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu, powołane w 1992 roku przez Francję i Niemcy. Faktyczną działalność struktura rozpoczęła w 1993 roku. Do głównych zadań Eurokorpusu należy planowanie i prowadzenie operacji kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymanie pokoju na rzecz organizacji międzynarodowych. Pierwszą operację bojową Eurokorpus realizował w 1998 roku w ramach sojuszniczej misji SFOR w Bośni i Hercegowinie. Następnie w 2000 roku przejął dowództwo nad siłami pokojowymi KFOR w Kosowie, a od sierpnia 2004 do lutego 2005 prowadził misję stabilizacyjną ISAF w Afganistanie. W 2002 roku Eurokorpus został poddany certyfikacji NATO, uzyskując status Sił Wysokiej Gotowości (High Readiness Force) i Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force). W maju 2006 struktura osiągnęła pełną zdolność operacyjną.

Państwami ramowymi EC są Francja, Niemcy, Belgia (od 1993 roku), Hiszpania (1994) i Luksemburg (1996). I to one w głównej mierze decydują o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji. Państwami stowarzyszonymi – o ograniczonych obowiązkach i prawach – są Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.

Paulina Glińska

autor zdjęć: HQ Eurocorps

dodaj komentarz

komentarze


„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
 
Żyj zdrowiej
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał Iranu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
O Patriotach na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Iran uderza w USA
Iskra – dama polskiego lotnictwa
They Train Together, They Fight Together
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Stulatka hydrografia
Symulatory strzelań Rosomaków
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Nauka zimowego pływania
Nowy wiceminister w MON
Ważka bliżej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Szturmani na Lipie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Własne interesy Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Defense Without Politics
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Podziemna potęga
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Double Eagle po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Chciałem walczyć z Niemcami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
For the Right Cause
We Are All Darfur
Czerwoni w odwrocie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO