moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podhalańczycy szykują się do dyżuru w szpicy NATO

Trening sztabowy potwierdził umiejętności dowództwa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z zakresu planowania działań w przypadku narastającego kryzysu. Trwające pięć dni szkolenie było kolejnym etapem przygotowań jednostki do służby w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Dyżur w szpicy NATO Podhalańczycy rozpoczną w 2020 roku.

– To pierwszy element certyfikujący dowództwo brygady. Jego celem było sprawdzenie, czy przyjęte przez nas procedury są zgodne ze standardem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chodzi o rozwiązania stricte militarne – podkreśla płk Dariusz Lewandowski, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Certyfikacja sztabu podhalańczyków odbyła się według wytycznych opisanych w dokumencie CREVAL (Combat Readiness Evaluation). – Potwierdziliśmy, że jesteśmy zdolni do wykonania powierzonych zadań. Ale jest to tylko faza przygotowawcza – dodaje płk Lewandowski.

Oprócz podhalańczyków, w treningu sztabowym wziął udział także zespół oficerów z Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Na potrzeby symulacji wcielił się on w rolę dowództwa wyższego szczebla. – Grupa Operacyjna Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód pełniła rolę przełożonego ćwiczącego dowództwa brygady. Kolejne wspólne przedsięwzięcie potwierdziło, że koordynacja działań między jednostkami jest na wysokim poziomie – mówi ppłk Michał Kuraczyk, szef komórki operacyjnej Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Zespół z Elbląga przygotowywał dokumenty operacyjne, na podstawie których Dowództwo 21 Brygady Strzelców Podhalańskich realizowało proces planowania i podejmowania decyzji. – Z Wielonarodową Dywizją Północny Wschód współpracujemy od jej sformowania i ta współpraca układa się bardzo dobrze – podkreśla dowódca podhalańczyków.

W trening zaangażowanych było ponad 200 żołnierzy. Bezpośredniej ocenie podlegało około 120 sztabowców.

Największe wyzwanie

Mjr Marcin Samburski z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich porównuje funkcjonowanie certyfikowanego sztabu do wielkiej korporacji, w której pracują specjaliści z różnych dziedzin. – W ramach odbytego treningu sztabowego stworzyliśmy taką korporację, tylko wojskową. W naszym zespole znaleźli się logistycy, łącznościowcy, inżynierowie czy oficerowie rozpoznania. Pomiędzy poszczególnymi komórkami wymienialiśmy się analizami i wnioskami, dzięki którym powstał szczegółowy obraz zadań postawionych brygadzie. W ten sposób tworzymy dogodne warunki dla dowództwa do podjęcia decyzji – tłumaczy oficer.

Z perspektywy sztabowców najtrudniejsze było zgranie zespołu stworzonego z żołnierzy służących w różnych jednostkach. W certyfikacji brali udział specjaliści m.in. z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, centralnych grup działań psychologicznych oraz lotnictwa wojsk lądowych. – Musieliśmy tak opracować nasze procedury, żeby były one zrozumiałe dla wszystkich. Było to największe wyzwanie, ale cel ten został osiągnięty – zaznacza mjr Samburski.

Skala międzynarodowa

Zgodnie z rozkazem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz wytycznymi ministra obrony narodowej, za certyfikację podhalańczyków odpowiada zespół z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Nasz zespół nie wykazał żadnych poważnych niedociągnięć. Najbardziej cenię zaangażowanie wszystkich uczestników tego przedsięwzięcia – mówi płk Mirosław Potocki, szef oddziału kontroli operacyjnej i certyfikacji DORSZ. – Żadnych zastrzeżeń nie budzi także znajomość procedur natowskich w zakresie planowania. Przekazaliśmy drobne zalecenia dowództwu brygady, które są związane ze zgraniem komórek i osób funkcyjnych. Ale jest to obszar, gdzie zawsze jest coś do poprawienia – dodaje oficer.

Szef oddziału kontroli operacyjnej DORSZ podkreśla, że proces certyfikacji jest dużym wyzwaniem zarówno dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, jak i jego zespołu. – Po raz pierwszy w historii polskich sił zbrojnych wydzielamy tak dużą jednostkę do Sił Odpowiedzi NATO. Pod polskim dowództwem będą także jednostki zagraniczne. Skala przedsięwzięcia jest międzynarodowa – podkreśla płk Potocki.

Służba podhalańczyków w ramach Sił Odpowiedzi NATO rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. Jako szpica będą pełnić całodobowy dyżur. W przypadku alarmu w ciągu dwóch dni muszą być gotowi do reakcji w dowolnym miejscu na świecie.

 

Michał Zieliński

autor zdjęć: 21BSP

dodaj komentarz

komentarze


Logistycy na poligonie w Drawsku
 
Stulecie wojskowej Akademii
A Half-Open Gate to Hell
Poprady w Gołdapi
Kolejna szabla AFN zdobyta
Miroslawiec Up
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Jihadist Mill
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Trudny sojusz partyzantów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Terytorialsi oddają krew
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Dragon” na Wiśle
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Tu się zadań nie wybiera
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Obrady Rady Unii Europejskiej
Działalność firm na rzecz obronności
Zmiany w przepisach mundurowych
Medale dla uczestników walk w Karbali
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Rydwany dżihadu
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
F-16 wracają do Polski
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Kierunek: Afganistan
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Gumowy czołg, realny front
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Likwidacja komendanta Junka
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Polski wkład w operację „Overlord”
Rusza cyberkomponent WOT-u
Jak zginął „Ponury”
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Fleet of the Future
Następcy Herculesów
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Flota przyszłości
Nowe plecaki dla żołnierzy
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO