moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON o planach budowy szpitala

Przygotowania do budowy szpitala w Legionowie są bardzo zaawansowane. W połowie roku powstanie projekt, a jesienią zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu przedstawił dotychczasowy stan prac nad budową lecznicy i dalszy harmonogram inwestycji. Placówka ma zostać otwarta w 2022 roku.


Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie minister Mariusz Błaszczak ogłosił w połowie października 2018 roku. W grudniu w Wojskowym Instytucie Medycznym została podpisana umowa na budowę placówki, która będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów w Warszawie. Dziś w siedzibie MON szef resortu zaprezentował stan przygotowań do budowy szpitala. Wspomniał, że zostały już  zatwierdzone m.in. minimalne wojskowe wymagania organizacyjno-użytkowe, program inwestycji, a Wojskowemu Instytutowi Medycznemu przekazano teren pod budowę szpitala. – Na ukończeniu jest wykonanie koncepcji projektowej szpitala, która stanie się podstawą do opracowania projektu budowlanego. Ma on postać do 22 czerwca 2019 roku. Jesienią będziemy gotowi , by wyłonić wykonawcę inwestycji – mówił minister.

Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u zaznaczył, że na końcowym etapie są także uzgodnienia z użytkownikami mających powstać oddziałów szpitalnych. – A zatem personel, kadra kierownicza dzisiejszych oddziałów klinik szpitala na Szaserów, planują już swoje miejsc pracy – mówił generał. – Cieszę się z tej inwestycji, bo silna marka placówki na Szaserów, której legionowski szpital będzie filią, gwarantuje naprawdę wysoki poziom usług medycznych – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Plan zakłada, że budowa lecznicy w Legionowie zakończy się w grudniu 2021 roku, a w połowie 2022 roku szpital zostanie oddany do użytku pacjentom. – Rozpoczęliśmy szybko, sprawnie i wszystko wskazuje na to, że są bardzo duże szanse na ukończenie tej inwestycji nawet we wcześniejszym terminie – zaznaczył dyrektor WIM.

Legionowska lecznica będzie zlokalizowana przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie. Początkowo planowano, że świadczenia medyczne będą udzielane na czterech oddziałach (kardiologicznym, chirurgicznym, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych, do tego blok operacyjny z dwiema salami), ale po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia udało się poszerzyć ofertę medyczną lecznicy o oddziały okulistyczny i ginekologiczno-położniczy. Jak podkreślił gen. dyw. Gielerak, wybór oddziałów wynikał z analizy potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu i okolic. – Naszym celem nie jest konkurowanie z miejscowymi podmiotami leczniczymi. Myślimy bardziej w kategoriach uzupełnienia lokalnych usług medycznych i zwiększenia ich dostępność – mówił dyrektor WIM.

W sumie w nowej placówce będzie mogło być hospitalizowanych jednocześnie 90 osób. – Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy pacjent, który tu trafi i który będzie wymagał opieki wykraczającej poza kompetencje tej placówki, niejako z automatu stanie się pacjentem szpitala na Szaserów i tam będzie miał dostęp do świadczeń medycznych na najwyższym poziomie. To jest wielka wartość tej inwestycji – mówił gen. dyw. Gielerak.

Minister Błaszczak podkreślał z kolei, że zgodnie z koncepcją budowa szpitala, powstaje on z myślą nie tylko o mieszkańcach miasta i powiatu i regionu, ale także o żołnierzach armii polskiej i wojsk sojuszniczych. – To element wzmacniania systemu obronnego państwa. A lokalizacja szpitala jest w pełni uzasadniona. Legionowo ma bardzo długie tradycje wojskowe, wojsko jest tu obecne i będzie go też tu przybywać. Jest więc potrzeba, by szpital powstał właśnie tu, w Legionowie – mówił szef resortu.

Szpital w Legionowie będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Jego powierzchnia wyniesie około 7250 metrów kwadratowych. Według szacunków zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie niemal 250 osób. Prawdopodobnie 30-40 osób kadry kierowniczej stanowić będą obecni pracownicy WIM-u. Wartość inwestycji to szacunkowo około 150 mln zł. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej.

PG

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Działalność firm na rzecz obronności
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Obława pełna białych plam
The Chariots of Jihad
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Obrady Rady Unii Europejskiej
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Stawiamy na rozwój
Rozdarty subkontynent
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Nowe nakolanniki
Rozpoczynamy nową erę
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Sport nie dzieli, sport łączy
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Kierunek: Afganistan
Wkręceni w skoki
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Sojusze na fali
Kolejna szabla AFN zdobyta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Desant na czeskich spadochronach
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Tak umierał Wołyń
Formowanie 19 Brygady
Zmiany w przepisach mundurowych
Raki dla zawiszaków
Gotowi na F-35?
Brytyjska „pamiątka”
„Dragon’19” od kuchni
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polsko-francuska szkoła uczuć
NATO silniejsze z rezerwistami
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Od konfliktu do zgody
Kolejne drony dla WOT-u
Ankona – samodzielna polska operacja
Moja „bazówka”
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Rivalry on Closed Sea
F-35 wylądowały w Powidzu
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowi szturmani w JW Agat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO