moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Finał TIDE Hackathonu. Polacy wśród zwycięzców

Trzynaście zespołów z 11 państw rywalizowało podczas TIDE Hackathonu – konkursu projektowo-programistycznego organizowanego przez Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. Dziś międzynarodowe jury ogłosiło zwycięzców. Mamy powody do zadowolenia – w dwóch z trzech kategorii najlepsi okazali się Polacy.

– To był doskonały hakaton. Sędziowie, którzy oceniali waszą pracę mieli trudne zadanie, bo jej jakość, a także wasze prezentacje były znakomite – mówił dziś Patrick Fryer z Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. To właśnie ta instytucja była organizatorem TIDE Hackathonu 2019. Konkurs projektowo-programistyczny dla żołnierzy, naukowców i prywatnych przedsiębiorców odbył się w tym roku Polsce. A zadaniem uczestników było przygotowanie rozwiązań, które miałyby pomóc organizacjom humanitarnym i wojsku w operacji rozminowania Iraku.

Aby sprostać temu wyzwaniu, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa stawili się reprezentanci 11 państw, m.in. Belgii, Holandii, Niemiec, Turcji i Ukrainy. Polską drużynę tworzyli przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej i Centrum Projektów Informatycznych. W sumie 13 zespołów zmagało się w trzech kategoriach.

REKLAMA

Ci, którzy postanowili spróbować swoich sił w Modeling Challenge, musieli opracować algorytmy i modele, które pomogą dowódcom ocenić, czy na danym terenie, gdzie jeszcze niedawno były prowadzone działania zbrojne, nie znajdują się niewybuchy lub improwizowane ładunki wybuchowe. W tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się polski zespół ArchiTechs. Drugie miejsce zajęła drużyna Msg@TNO z Holandii. Polacy wygrali także w kategorii Coding Challenge. Reprezentacja Wojskowej Akademii Technicznej – DataScienceCadets – pokonała między innymi zespół MITI Hedgehogs z Ukrainy. A zadanie, któremu musieli sprostać, polegało na przygotowaniu prototypu oprogramowania wspomagającego proces rozminowania Iraku.

Trzecią kategorią TIDE Hackathonu było Visualization. Startujące w niej zespoły otrzymały od organizatorów zestaw materiałów nt. ćwiczeń „Trident Juncture ’18”, które ukazały się w mediach, także społecznościowych. Uczestnicy konkursu musieli w taki sposób zaprezentować dowódcom poszczególnych szczebli uzyskane z mediów informacje, aby ułatwić ich analizę. Z tym zadaniem najlepiej poradził sobie holenderski zespół TNO-JIVC. Natomiast zespół FRONT, który tworzyli przedstawiciele Centrum Projektów Informatycznych, zajął drugie miejsce.

Pięciodniowe zmagania informatyków oceniało jury składające się z przedstawicieli Inspektoratu Informatyki MON, Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji oraz Agencji NATO ds. Łączności i Informatyki. – Wszystkie zespoły, które zdecydowały się wziąć udział w TIDE Hackathonie zasługują na uznanie. Jestem pewien, że żadna praca nie zostanie zmarnowana – mówił podczas wręczenia nagród Adam Piotrowski, szef Inspektoratu Informatyki MON. – Mam nadzieję, że pomysły i produkty, które opracowaliście, będą miały bardzo duże znaczenie dla działań sojuszników – podkreślił.

Z udziału w konkursie zadowolony jest ppłk dr inż. Mariusz Chmielewski. Oficer był członkiem zespołu ArchiTechs, który zwyciężył w kategorii Modeling Challenge. – To był na pewno czas wytężonej pracy. Każdy z nas musiał wykazać się wszechstronną wiedzą informatyczną, począwszy od modelowania, przez data science, aż po programowanie i wizualizację danych – mówił. – Rozwiązania, które dziś zaprezentowaliśmy, były bardzo złożone. Jednak przygotowywaliśmy się do hakatonu i jadąc tutaj, wiedzieliśmy już mniej więcej, co chcemy osiągnąć. To zaprocentowało – podkreślił.

Także goście z zagranicy dobrze oceniają informatyczny maraton. – To była świetna zabawa – mówił jeden z holenderskich zawodników. – Najważniejsze, że mogliśmy doskonalić swoje umiejętności związane z działaniami wojskowymi – dodał przedstawiciel Ukrainy.

Wkrótce rozwiązania opracowane podczas TIDE Hackathonu poznają uczestnicy konferencji TIDE Sprint 2019 Spring i ćwiczeń „Coalition Warrior Interoperability eXercise” (CWIX ’19) oraz zdecydują, czy zostaną one wdrożone.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: cyber.mil.pl, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Brunssum, or welcome to the Netherlands
Generała Andersa akces do NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Drugie życie Wilczego Szańca
Pogromcy czołgów poszukiwani
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Panie bez taryfy ulgowej
Trening na wieżowcu i nad wodą
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Szef NATO w Warszawie
Odwiedź „kuźnię generałów”
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
19 medali żołnierzy
201 maratonów w 201 krajach
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Wizja marszałka prysła w Rydze
To był realny plan odbudowy Polski
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
MP5: pierwszy z NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Pancerna walka w mieście
„Zoom na proobronność”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Trzecia Setka Komandosa
Podwyżki dla pracowników wojska
W Brukseli o bezpieczeństwie
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Kampania wyborcza poza armią
Step ahead in a different world
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Fuzja w ramach PGZ
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
A Biting and Tracking Commando
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
General Anders Joins NATO
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
12 Brygada 20 lat w NATO
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Rok intensywnych ćwiczeń
Jastrzębie widzą w ciemności
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO