moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozpoczął się „NATO Week”

Rozpoczęły się obchody dwudziestej rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy służą w Żaganiu. – Dziękuję za służbę dla waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa – mówił dziś zwierzchnik sił zbrojnych.

Wizyta prezydenta i ministra obrony w Żaganiu zainicjowała „NATO Week”, czyli cykl wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Właśnie tu stacjonują żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, a także 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army. – Wspólna służba na terytorium Polski żołnierzy polskich i żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych, to coś, do czego dążyliśmy przez wiele lat i co kiedyś było marzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych, przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że moment, w którym w Polsce pojawią się oddziały US Army, stanie się dla świata jasnym sygnałem, że nie jesteśmy obszarem wpływów rosyjskich.

Prezydent podziękował także żołnierzom za zaangażowanie, z jakim uczestniczą w szkoleniach. – Dziękuję za służbę dla waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa – mówił prezydent Duda. Do żołnierzy zwrócił się również minister Mariusz Błaszczak. – Obejrzeliśmy dziś prezentację wyszkolenia, która pokazała profesjonalizm Wojska Polskiego i armii amerykańskiej. Dziękuje żołnierzom, którzy codziennie wspólnie ćwiczą – mówił szef MON. Dodał, że polscy żołnierze – w imię sojuszniczego wsparcia – służą także w innych częściach świata. – Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego, także na Łotwie, w Rumunii, Afganistanie, Iraku czy innych misjach podejmowanych przez NATO – podkreślił.

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ang. Armored Brigade Combat Team – ABCT) rozpoczęła misję w styczniu 2017 roku. Było to konsekwencją decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie. Obecnie w Polsce stacjonuje czwarta zmiana ABCT. Tworzy ją trzy i pół tysiąca żołnierzy 1 Brygadowego Zespołu Bojowego (zwanego Devil Brigade), który wchodzi w skład 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley.

Amerykańscy żołnierze stacjonują także w Bemowie Piskim i wspólnie z wojskowymi z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji tworzą Batalionową Grupę Bojową NATO. Ten pododdział spotka się w prezydentem Dudą i ministrem Błaszczakiem w środę.

W ramach „NATO Week” zwierzchnik sił zbrojnych i szef resortu obrony wezmą udział w odprawie kadry kierowniczej MON w Warszawie. Natomiast na kolejny poniedziałek zaplanowano ich wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie. W sobotę, 9 marca, w całej Polsce odbędą się wojskowe pikniki. Każdy kto zdecyduje się wziąć w nich udział będzie miał okazję obejrzeć nie tylko wojskowy sprzęt, ale także zobaczyć, jak wygląda szkolenie żołnierzy oraz skosztować legendarnej grochówki.

Natomiast 12 marca prezydent Duda uda się do Czech, gdzie wspólnie ze swoimi odpowiednikami z Republiki Czeskiej Milošem Zemanem, Republiki Słowackiej Andrejem Kiską oraz Republiki Węgier Jánosem Áderem uczczci 20-lecie rozszerzenia NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Pompe
1551973560
Ciekawe kiedy służba stalakr tak jak minister obiecal ze kontraktow nie bedzie
27-6B-77-8D

Polskie firmy na targach w Londynie
 
Samochód do desantowania
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Modernizacja starów 266
Nowy wiceminister w MON
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Wojsko wraca do Łomży
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Z maratonu programowania do wojska
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Klasy wojskowe po nowemu
Oko na Europę
Thin Blue Line
Dead to the World
Umarły dla świata
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
W Indiach mieli swój drugi dom
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Defendery 2019 – część 3
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Jedna misja, jeden zespół
Rok Żelaznej Dywizji
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Historia Liberatora wyjaśniona
Defendery 2019 – część 4
Agresja sowieckiego kolosa
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Stalin czekał i kalkulował
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Śląskie sceny z życia
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Rozpoczynamy nową erę
Cienka niebieska linia
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Chorwacki test polskich kadetów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pamięć o tragedii
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Głos (z) płonącej Warszawy
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi na wysokościach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Selekcja w pigułce
Polska nie pozostanie osamotniona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO