moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Harpia jak F-16?

Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił się do ministra obrony narodowej z sugestią, aby programowi „Harpia” nadać rangę narodową, zapewniającą finansowanie z budżetu państwa – napisał BBN po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z szefem resortu obrony Mariuszem Błaszczakiem. Sfinansowanie zakupu myśliwców piątej generacji z pieniędzy spoza budżetu MON miałoby przyspieszyć modernizację sił powietrznych.

We wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem MON Mariuszem Błaszczakiem. W naradzie wzięli także udział: gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP; gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych; płk pil. Piotr Tusza, zastępca inspektora sił powietrznych, oraz płk pil. Krzysztof Stobiecki, dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Bezpośrednim powodem był wypadek samolotu MiG-29, który w poniedziałek rozbił się w okolicach Węgrowa w woj. mazowieckim. Prezydent chciał poznać stan prac prowadzonych przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w związku z tym wydarzeniem.

Na spotkaniu rozmawiano także o planach resortu obrony związanych z zakupem nowych myśliwców wielozadaniowych, które mają zastąpić w szyku wysłużone poradzieckie maszyny – Su-22 i MiG-i. To priorytet na liście programów modernizacyjnych, którą pod koniec lutego przyjęło MON. Minister Mariusz Błaszczak poinformował wówczas, że siły powietrzne zostaną wzmocnione 32 nowymi myśliwcami wielozadaniowymi. – Doprowadzę do tego, że Wojsko Polskie będzie wyposażone w nowoczesne samoloty piątej generacji, są na to zagwarantowane pieniądze w planie modernizacji technicznej do 2026 r. – mówił minister przed spotkaniem z prezydentem.

„Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił się do ministra obrony narodowej z sugestią, aby programowi „Harpia” nadać rangę narodową, zapewniającą finansowanie z budżetu państwa i pozyskiwanie samolotów 5. generacji w tak skutecznej formule, jak miało to miejsce w przypadku samolotów F-16” – czytamy w komunikacie BBN, wydanym po spotkaniu. Przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby, że wydatki na nowe samoloty nie liczyłyby się do sumy wydatków na obronność, które ustawa określa na 2 proc. PKB.

Takie rozwiązanie było już zastosowane w Wojsku Polskim. Przed laty w ten sposób sfinansowany został zakup myśliwców F-16. Wielozadaniowe maszyny zostały kupione w 2003 roku za 3,5 mld dolarów na kredyt udzielony Polsce przez rząd Stanów Zjednoczonych. Był on spłacany ze środków spoza budżetu MON na mocy dwóch ustaw – o ustanowieniu programu wieloletniego „Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe i zapewnieniu warunków jego realizacji” (z czerwca 2001 roku) oraz o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (z maja 2001 roku). Zgodnie z tymi dokumentami, na spłatę rat w latach 20032010 rząd mógł przeznaczyć maksymalnie 0,05% PKB. W latach 20112015 nie było już limitów budżetowych w tej sprawie. Ostatnia rata – z 2015 roku – wyniosła 1,8 mld dolarów – czyli około 5,4 mld złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: lockheedmartin.com

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1551882060
Czym wojsko chce bronić tych samolotów i lotnisk? Archaicznymi działkami 2x23mm? Czas na Loarę 2 z pociskami programowalnymi, Narew z CAMM o zasięgu ok.45km i to jak najszybciej. Lotniska będą atakowane w razie wojny pociskami dalekiego zasięgu i... rojami dronów. Nie jesteśmy przygotowani na jego odparcie.
80-AB-16-01
~fan
1551867000
32 nowe samoloty ... 2 eskadry , A co z trzecią posiadająca ten złom ?
57-D0-B9-C5

Debiuty MSPO: Mistrz misji
 
Walka i dyplomacja
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Z maratonu programowania do wojska
Chorwacki test polskich kadetów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na wysokościach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
W Indiach mieli swój drugi dom
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Irańskie szachy
Nowy wiceminister w MON
Agresja sowieckiego kolosa
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Iranian Chess Game
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Skok na lotnisko
Sprawdzają Brutusa
„Górale” zdobywają miasto
Samochód do desantowania
Rozpoczynamy nową erę
Modernizacja Sokołów
Polska nie pozostanie osamotniona
Modernizacja starów 266
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wojsko wraca do Łomży
Dead to the World
Groźny jak Tallboy
Festiwal Orkiestr w Mundurach
GROM Challenge
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Jedna misja, jeden zespół
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy weterani i książę Harry
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Selekcja w pigułce
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Stalin czekał i kalkulował
Moje serce należy też do Indii
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy nurkowie na Islandii
Brawurowa ucieczka „Orła”
Umowa na Feniksy
Thin Blue Line
Pamięć o tragedii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Oko na Europę
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
A Torn Subcontinent

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO