moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Harpia jak F-16?

Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił się do ministra obrony narodowej z sugestią, aby programowi „Harpia” nadać rangę narodową, zapewniającą finansowanie z budżetu państwa – napisał BBN po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z szefem resortu obrony Mariuszem Błaszczakiem. Sfinansowanie zakupu myśliwców piątej generacji z pieniędzy spoza budżetu MON miałoby przyspieszyć modernizację sił powietrznych.

We wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem MON Mariuszem Błaszczakiem. W naradzie wzięli także udział: gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP; gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych; płk pil. Piotr Tusza, zastępca inspektora sił powietrznych, oraz płk pil. Krzysztof Stobiecki, dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Bezpośrednim powodem był wypadek samolotu MiG-29, który w poniedziałek rozbił się w okolicach Węgrowa w woj. mazowieckim. Prezydent chciał poznać stan prac prowadzonych przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w związku z tym wydarzeniem.

Na spotkaniu rozmawiano także o planach resortu obrony związanych z zakupem nowych myśliwców wielozadaniowych, które mają zastąpić w szyku wysłużone poradzieckie maszyny – Su-22 i MiG-i. To priorytet na liście programów modernizacyjnych, którą pod koniec lutego przyjęło MON. Minister Mariusz Błaszczak poinformował wówczas, że siły powietrzne zostaną wzmocnione 32 nowymi myśliwcami wielozadaniowymi. – Doprowadzę do tego, że Wojsko Polskie będzie wyposażone w nowoczesne samoloty piątej generacji, są na to zagwarantowane pieniądze w planie modernizacji technicznej do 2026 r. – mówił minister przed spotkaniem z prezydentem.

„Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił się do ministra obrony narodowej z sugestią, aby programowi „Harpia” nadać rangę narodową, zapewniającą finansowanie z budżetu państwa i pozyskiwanie samolotów 5. generacji w tak skutecznej formule, jak miało to miejsce w przypadku samolotów F-16” – czytamy w komunikacie BBN, wydanym po spotkaniu. Przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby, że wydatki na nowe samoloty nie liczyłyby się do sumy wydatków na obronność, które ustawa określa na 2 proc. PKB.

Takie rozwiązanie było już zastosowane w Wojsku Polskim. Przed laty w ten sposób sfinansowany został zakup myśliwców F-16. Wielozadaniowe maszyny zostały kupione w 2003 roku za 3,5 mld dolarów na kredyt udzielony Polsce przez rząd Stanów Zjednoczonych. Był on spłacany ze środków spoza budżetu MON na mocy dwóch ustaw – o ustanowieniu programu wieloletniego „Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe i zapewnieniu warunków jego realizacji” (z czerwca 2001 roku) oraz o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (z maja 2001 roku). Zgodnie z tymi dokumentami, na spłatę rat w latach 20032010 rząd mógł przeznaczyć maksymalnie 0,05% PKB. W latach 20112015 nie było już limitów budżetowych w tej sprawie. Ostatnia rata – z 2015 roku – wyniosła 1,8 mld dolarów – czyli około 5,4 mld złotych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: lockheedmartin.com

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1551882060
Czym wojsko chce bronić tych samolotów i lotnisk? Archaicznymi działkami 2x23mm? Czas na Loarę 2 z pociskami programowalnymi, Narew z CAMM o zasięgu ok.45km i to jak najszybciej. Lotniska będą atakowane w razie wojny pociskami dalekiego zasięgu i... rojami dronów. Nie jesteśmy przygotowani na jego odparcie.
80-AB-16-01
~fan
1551867000
32 nowe samoloty ... 2 eskadry , A co z trzecią posiadająca ten złom ?
57-D0-B9-C5

Rywalizacja na zamkniętym morzu
 
F-35 wylądowały w Powidzu
Ankona – samodzielna polska operacja
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Tak umierał Wołyń
Sport nie dzieli, sport łączy
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Desant na czeskich spadochronach
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Brytyjska „pamiątka”
The Chariots of Jihad
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
NATO silniejsze z rezerwistami
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Od konfliktu do zgody
Moja „bazówka”
„Dragon’19” od kuchni
Rivalry on Closed Sea
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Kolejne drony dla WOT-u
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Obława pełna białych plam
Raki dla zawiszaków
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sojusze na fali
Stawiamy na rozwój
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Pułaski” wrócił do kraju
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Nowi szturmani w JW Agat
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Zmiany w przepisach mundurowych
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Gotowi na F-35?
Rozdarty subkontynent
Formowanie 19 Brygady
Działalność firm na rzecz obronności
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polsko-francuska szkoła uczuć
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Wkręceni w skoki
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowe nakolanniki
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Kierunek: Afganistan
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO