moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent i szef MON z wizytą w Orzyszu

Dziękuję, że razem ćwiczycie, bo dzięki wam w wojskowy sposób możemy uczcić 20-lecie obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Orzyszu. Zwierzchnik sił zbrojnych wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem był gościem 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO.


Trwa „NATO Week”, czyli cykl wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak przyjechali do Orzysza. – Spotykamy się w miejscu szczególnym, bo to właśnie tu stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa Sojuszu Północnoatlantyckiego, która razem z polskimi żołnierzami chroni Rzeczpospolitą, ale przede wszystkim wschodnią flankę NATO – mówił dziś prezydent. Przypomniał, że tworzą ją żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. – Mam nadzieję, że ta obecność będzie zwiększała się z biegiem lat i w Polsce będzie jeszcze więcej żołnierzy różnych armii NATO. Liczę także, że będą się tu odbywały międzynarodowe ćwiczenia. To niezwykle ważne, aby zgrywać działanie jednostek, aby żołnierze razem ćwiczyli i perfekcyjnie przeprowadzali różne działania taktyczne – podkreślił.

Natomiast Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaznaczył, że 20 lat temu Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a dziś żołnierze NATO służą razem, ramię w ramię. – To wymiar naszej solidarności i umiejętności, które wojska sojusznicze pogłębiają na poligonach podczas codziennych ćwiczeń, a także manewrów narodowych, takich jak „Anakonda’18” – mówił szef MON.

Przypomniał także, że podczas 20 lat obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim na terenie kraju powstało wiele natowskich jednostek, między innymi Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu czy jednostki NATO w Bydgoszczy. – Te instytucje są przygotowane do sprawowania swoich funkcji, również szkoleniowych. To sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, że możemy w ramach Sojuszu czuć się bezpiecznie – podkreślił.

Podczas spotkania prezydent wyróżnił flagą narodową płk. Norberta Iwanowskiego, dowódcę 15 Brygady Zmechanizowanej, a także dowódców poszczególnych kontyngentów wojskowych, które tworzą Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO.


Goście dzisiejszej uroczystości mogli obejrzeć pokaz wyszkolenia żołnierzy na co dzień stacjonujących w Orzyszu. Na poligon wyjechały amerykańskie czołgi Abrams, polskie Leopardy 2A5 i PT-91, chorwackie samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano, amerykańskie samobieżne haubice Paladin, a ich działania osłaniały śmigłowce Mi-17. Następnie żołnierze zaprezentowali, jak na co dzień trenują walkę w bliskim kontakcie. W 15 Brygadzie Zmechanizowanej został uruchomiony program szkoleniowy, dzięki któremu sojusznicze wojska wspólnie szlifują umiejętności walki wręcz, ochrony VIP-ów czy strzelania dynamicznego. Jego autorem jest kpt. Tomasz Dembiński. – Często nawet połowa uczestników naszych szkoleń to żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Wymieniamy się doświadczeniami, trenujemy i walczymy ramię w ramię – mówi oficer. – Działamy w naprawdę międzynarodowym zespole. To bardzo fajne – dodaje spec. Nicholas Williams z US Army.

„NATO Week” rozpoczął się w poniedziałek. Wówczas zwierzchnik sił zbrojnych i szef resortu obrony spotkali się z żołnierzami 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army, którzy służą razem w Żaganiu. Natomiast jutro wspólnie z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego, wezmą udział w odprawie kadry kierowniczej MON w Warszawie. Natomiast na poniedziałek zaplanowano ich wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie, a na wtorek – w Czechach, gdzie odbędą się uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO. Swój udział zapowiedzieli już prezydenci Republiki Czeskiej Miloš Zeman, Republiki Słowackiej Andrej Kiska oraz Republiki Węgier János Áderem.

Natomiast już w sobotę, 9 marca, w dwudziestu miastach odbędą się wojskowe pikniki. Każdy, kto zdecyduje się wziąć w nich udział będzie miał okazję obejrzeć nie tylko wojskowy sprzęt, ale także zobaczyć, jak wygląda szkolenie żołnierzy oraz skosztować legendarnej grochówki.

MM

autor zdjęć: MON, Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1551977040
Nasuwa mi się pytanie formalne . Czy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako konstutywny zwierzchnik sił zbrojnych możne używać munduru żołnierza.
EC-B4-95-43

Następcy Herculesów
 
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Kolejna szabla AFN zdobyta
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Zmiany w przepisach mundurowych
Jihadist Mill
Flota przyszłości
Terytorialsi oddają krew
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Stulecie wojskowej Akademii
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Miroslawiec Up
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
„Ślązak” przeszedł kolejny test
„Dragon” na Wiśle
Kierunek: Afganistan
Gumowy czołg, realny front
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Poprady w Gołdapi
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rusza cyberkomponent WOT-u
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Nowe plecaki dla żołnierzy
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Tu się zadań nie wybiera
Trudny sojusz partyzantów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
A Half-Open Gate to Hell
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Likwidacja komendanta Junka
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Polski wkład w operację „Overlord”
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Obrady Rady Unii Europejskiej
F-16 wracają do Polski
Jak zginął „Ponury”
Logistycy na poligonie w Drawsku
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Fleet of the Future
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Działalność firm na rzecz obronności
Rydwany dżihadu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO