moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent i szef MON z wizytą w Orzyszu

Dziękuję, że razem ćwiczycie, bo dzięki wam w wojskowy sposób możemy uczcić 20-lecie obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Orzyszu. Zwierzchnik sił zbrojnych wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem był gościem 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO.


Trwa „NATO Week”, czyli cykl wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak przyjechali do Orzysza. – Spotykamy się w miejscu szczególnym, bo to właśnie tu stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa Sojuszu Północnoatlantyckiego, która razem z polskimi żołnierzami chroni Rzeczpospolitą, ale przede wszystkim wschodnią flankę NATO – mówił dziś prezydent. Przypomniał, że tworzą ją żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. – Mam nadzieję, że ta obecność będzie zwiększała się z biegiem lat i w Polsce będzie jeszcze więcej żołnierzy różnych armii NATO. Liczę także, że będą się tu odbywały międzynarodowe ćwiczenia. To niezwykle ważne, aby zgrywać działanie jednostek, aby żołnierze razem ćwiczyli i perfekcyjnie przeprowadzali różne działania taktyczne – podkreślił.

Natomiast Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaznaczył, że 20 lat temu Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a dziś żołnierze NATO służą razem, ramię w ramię. – To wymiar naszej solidarności i umiejętności, które wojska sojusznicze pogłębiają na poligonach podczas codziennych ćwiczeń, a także manewrów narodowych, takich jak „Anakonda’18” – mówił szef MON.

Przypomniał także, że podczas 20 lat obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim na terenie kraju powstało wiele natowskich jednostek, między innymi Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu czy jednostki NATO w Bydgoszczy. – Te instytucje są przygotowane do sprawowania swoich funkcji, również szkoleniowych. To sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, że możemy w ramach Sojuszu czuć się bezpiecznie – podkreślił.

Podczas spotkania prezydent wyróżnił flagą narodową płk. Norberta Iwanowskiego, dowódcę 15 Brygady Zmechanizowanej, a także dowódców poszczególnych kontyngentów wojskowych, które tworzą Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO.


Goście dzisiejszej uroczystości mogli obejrzeć pokaz wyszkolenia żołnierzy na co dzień stacjonujących w Orzyszu. Na poligon wyjechały amerykańskie czołgi Abrams, polskie Leopardy 2A5 i PT-91, chorwackie samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano, amerykańskie samobieżne haubice Paladin, a ich działania osłaniały śmigłowce Mi-17. Następnie żołnierze zaprezentowali, jak na co dzień trenują walkę w bliskim kontakcie. W 15 Brygadzie Zmechanizowanej został uruchomiony program szkoleniowy, dzięki któremu sojusznicze wojska wspólnie szlifują umiejętności walki wręcz, ochrony VIP-ów czy strzelania dynamicznego. Jego autorem jest kpt. Tomasz Dembiński. – Często nawet połowa uczestników naszych szkoleń to żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Wymieniamy się doświadczeniami, trenujemy i walczymy ramię w ramię – mówi oficer. – Działamy w naprawdę międzynarodowym zespole. To bardzo fajne – dodaje spec. Nicholas Williams z US Army.

„NATO Week” rozpoczął się w poniedziałek. Wówczas zwierzchnik sił zbrojnych i szef resortu obrony spotkali się z żołnierzami 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army, którzy służą razem w Żaganiu. Natomiast jutro wspólnie z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego, wezmą udział w odprawie kadry kierowniczej MON w Warszawie. Natomiast na poniedziałek zaplanowano ich wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie, a na wtorek – w Czechach, gdzie odbędą się uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO. Swój udział zapowiedzieli już prezydenci Republiki Czeskiej Miloš Zeman, Republiki Słowackiej Andrej Kiska oraz Republiki Węgier János Áderem.

Natomiast już w sobotę, 9 marca, w dwudziestu miastach odbędą się wojskowe pikniki. Każdy, kto zdecyduje się wziąć w nich udział będzie miał okazję obejrzeć nie tylko wojskowy sprzęt, ale także zobaczyć, jak wygląda szkolenie żołnierzy oraz skosztować legendarnej grochówki.

MM

autor zdjęć: MON, Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1551977040
Nasuwa mi się pytanie formalne . Czy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako konstutywny zwierzchnik sił zbrojnych możne używać munduru żołnierza.
EC-B4-95-43

Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
Pamięć o tragedii
Stalin czekał i kalkulował
Historia Liberatora wyjaśniona
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Iranian Chess Game
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Z maratonu programowania do wojska
Cienka niebieska linia
Nowa misja i nowy sprzęt
Sprawdzają Brutusa
Modernizacja Sokołów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Śląskie sceny z życia
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Thin Blue Line
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Rozpoczynamy nową erę
Walka i dyplomacja
Jedna misja, jeden zespół
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Indiach mieli swój drugi dom
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Głos (z) płonącej Warszawy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polskie firmy na targach w Londynie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Rok Żelaznej Dywizji
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Irańskie szachy
Oko na Europę
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi na wysokościach
Umarły dla świata
GROM Challenge
Dead to the World
Defendery 2019 – część 3
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Selekcja w pigułce
Agresja sowieckiego kolosa
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Chorwacki test polskich kadetów
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wojsko wraca do Łomży
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
A Torn Subcontinent
Polska nie pozostanie osamotniona
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Defendery 2019 – część 4
Modernizacja starów 266
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Samochód do desantowania
Nowy wiceminister w MON
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO