moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pat w Wenezueli

Juan Guaido, lider opozycji uznawany przez część Zachodu za prezydenta Wenezueli, chce wprowadzenia stanu wyjątkowego w kraju. Powodem ma być potężny chaos, który wybuchł po awarii zasilania w energię elektryczną. W Caracas i innych miastach doszło w weekend do zamieszek, mieszkańcy stawiali barykady i atakowali usłużnych wobec reżimu policjantów. Konflikt w Wenezueli wyraźnie zaostrza się, jednak mało prawdopodobna wydaje się samodzielna interwencja państw latynoskich bez szerokiego wsparcia Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza że po stronie stojącego na czele rządu Nicolasa Maduro jest niemal cała armia, która od czasów Hugo Chaveza była stale dozbrajana.

Do przesilenia politycznego w Wenezueli doszło w końcu stycznia. Mimo presji USA, Unii Europejskiej i ościennych państw Nicolas Maduro nie zamierza oddać władzy. Polityk cieszy się wsparciem Chin, Rosji i Kuby, może też liczyć na lojalność większości członków struktur siłowych – wojskowych, policjantów i agentów tajnych służb. Poza nielicznymi przypadkami większość żołnierzy nie zamierza dołączyć do opozycji. I nic w tym zaskakującego, bo Maduro, a wcześniej Hugo Chavez, pozbywali się oficerów, którym nie ufali. Natomiast lojalni generałowie od dawna są nagradzani lukratywnymi stanowiskami w państwowych firmach.

Maduro może czuć się pewnie, bo choć przywódcy największych sąsiadów – Brazylii i Kolumbii – ostro go krytykują, to nie kwapią się do zbrojnej interwencji. Obawiają się, że odbije się ona na sytuacji wewnętrznej obu państw. Warto pamiętać, że w Kolumbii mogłaby odrodzić się lewicowa partyzantka, której liderzy utrzymywali bliskie relacje z dotychczasowymi władzami w Caracas. Brazylia ma zaś swoje problemy społeczno-gospodarcze.

Istnieją jeszcze powody natury militarnej, które każą wszystkim podchodzić ostrożnie do opcji siłowej. Chavez i Maduro znacząco wzmocnili potencjał bojowy swoich sił zbrojnych, kupując uzbrojenie od Chin i Rosji. Wenezuelskie wojsko ma między innymi samoloty myśliwskie Su-30, szkolne odrzutowce K-8 Karakorum, śmigłowce szturmowe Mi-35, czołgi T-72, wyrzutnie rakietowe Grad i Smiersz, a nawet system przeciwlotniczy S-300. Z tym potencjałem trzeba się liczyć. Mało prawdopodobna wydaje się więc samodzielna operacja państw latynoskich, jeśli szerokiego wsparcia nie udzielą jej Stany Zjednoczone. To zaś mogłoby stać się przyczyną kolejnych problemów politycznych, bo mieszkańcy Ameryki Południowej niechętnie odnoszą się do aktywności militarnej USA w regionie. Oczywiście interwencja zbrojna zaogniłaby stosunki zaangażowanych w nią państw również z Chinami i Rosją. Mimo to z Waszyngtonu płyną sygnały, że rozważane są wszystkie opcje. Na razie jednak Amerykanie starają się osłabić reżim Maduro, nasilając presję ekonomiczną. Postanowili też wycofać cały personel dyplomatyczny ze swojej ambasady w Caracas.

REKLAMA

Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Od kilku dni kraj pogrąża się w chaosie z powodu potężnej awarii zasilania elektrycznego. Zamykane są szkoły, firmy i urzędy. W sklepach psuje się żywność, której przecież brakuje, dramatyczna sytuacja jest w szpitalach. W weekend w Caracas i wielu innych miastach wybuchły zamieszki. Mieszkańcy stawiali barykady i atakowali policję i Gwardię Narodową. Należy pamiętać, że władze mają jeszcze w odwodzie Milicję Boliwariańską. Ta utworzona przed dziewięciu laty zbrojna formacja to prawdziwi pretorianie reżimu. Liczebność milicji jest prawie pięć razy większa niż sił zbrojnych. Już w przeszłości używano jej przeciwko opozycji. Z powodu paraliżu instytucji Juan Guaido, uznany przez część Zachodu za legalnego prezydenta, zapowiedział, że wystąpi do parlamentu z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju.

Pat polityczny może trwać bardzo długo. Może go przełamać jedynie jakieś nieprzewidziane posunięcie którejś ze stron konfliktu. Należy w tym wypadku brać także pod uwagę tragiczną sytuację ekonomiczną Wenezueli, gdzie brak żywności i lekarstw jest codziennością. Mieszkańcy już dziś nie radzą sobie z trudnymi warunkami. Co zrobią główni gracze światowej sceny, jeśli wybuchną masowe protesty, które władze w Caracas będą brutalnie tłumić?

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Szef NATO w Warszawie
To był realny plan odbudowy Polski
W Brukseli o bezpieczeństwie
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Podwyżki dla pracowników wojska
Trzecia Setka Komandosa
Trening na wieżowcu i nad wodą
12 Brygada 20 lat w NATO
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Pogromcy czołgów poszukiwani
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Fuzja w ramach PGZ
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Kampania wyborcza poza armią
201 maratonów w 201 krajach
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Wizja marszałka prysła w Rydze
A Biting and Tracking Commando
MP5: pierwszy z NATO
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Step ahead in a different world
Cel – bezpieczna Europa
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Pancerna walka w mieście
Generała Andersa akces do NATO
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Rok intensywnych ćwiczeń
Jastrzębie widzą w ciemności
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
General Anders Joins NATO
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Panie bez taryfy ulgowej
Drugie życie Wilczego Szańca
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
„Zoom na proobronność”
19 medali żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO