moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Odbieracie nominacje w roku, w którym obchodzimy 20-lecie Polski w NATO i 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale przede wszystkim, w czasie, gdy świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości mianowania pięciu oficerów na pierwszy stopień generalski i admiralski.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda wręczył cztery nominacje generalskie i jedną admiralską. Na stopień generała brygady zostali mianowani płk pil. Robert Cierniak, szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego; płk Andrzej Dąbrowski, dowódca 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej; płk Norbert Iwanowski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej oraz płk Karol Molenda, pełnomocnik MON do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Akt mianowania na stopień kontradmirała przyjął kmdr Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 3 Flotylli Okrętów. Nominacje były wręczane na wniosek ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka. Szef MON przekazał oficerom Buzdygany Honorowe oraz szable.

– To musi być niezwykłe przeżycie odbierać nominację na pierwszy stopień generalski i admiralski w roku, w którym obchodzimy 20-lecie polskiej obecności w NATO i 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale przede wszystkim, w czasie, gdy świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – zwrócił się do oficerów prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych mówił o tym, że tradycja polskiego oręża została zbudowana w „niezwykłych bojach, w czasach wielkich zwycięstw”. – Wierzę, że panowie odbierając nominacje w marcu 2019 roku, niedługo po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, do tej wielkiej tradycji walki o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę nawiązujecie – podkreślał Andrzej Duda. Zwrócił także uwagę, że awans na stopień generalski czy admiralski, to z jednej strony podsumowanie dotychczasowej, wzorowej służby dla dobra Polski i obywateli, ale to także zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy na rzecz budowy nowoczesnego i sprawnego wojska.

REKLAMA

 

Płk Andrzej Dąbrowski ma 52 lata. Od czterech lat dowodzi 3 Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Wcześniej służył w Dowództwie Generalnym RSZ m.in. na stanowisku szefa Oddziału Operacyjnego w Zarządzie Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej. Poprzednie stanowiska zajmował w nieistniejącym dziś Dowództwie Sił Powietrznych, dowodził też 78 Pułkiem Rakietowym w Mrzeżynie i 5 Dywizjonem Rakietowym. Podyplomowe studia polityki obronnej skończył w 2013 roku w Akademii Obrony Narodowej.

 

 


 

Płk Norbert Iwanowski od sierpnia 2018 r. dowodzi 15 Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Po jej ukończeniu pełnił służbę w 17 Brygadzie Zmechanizowanej oraz w sztabie 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Skończył studia magisterskie i podyplomowe w Akademii Sztuki Wojennej. Na tej samej uczelni kończył także studia generalskie. Wcześniej zajmował m.in. stanowisko szefa sztabu Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego, służył w 17 Brygadzie Zmechanizowanej i w sztabie 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jest weteranem misji zagranicznych w Iraku i w Afganistanie.

 


Płk Karol Molenda w lutym 2019 roku został pełnomocnikiem MON do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Oficer jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Po ukończeniu wojskowej uczelni służył w 12 Batalionie Dowodzenia. Ponad 12 lat spędził w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, zajmując m.in. stanowisko naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Komputerowego, naczelnika Wydziału Informatyki Śledczej, naczelnika Wydziału Cyberkontrwywiadu, zastępcy dyrektora Biura Bezpieczeństwa Cybernetycznego, a od 2017 roku zastępcy dyrektora Zarządu VI SKW. Jest ekspertem z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizującym się w reagowaniu na incydenty komputerowe, w informatyce śledczej (GCFE), bezpieczeństwie teleinformatycznym oraz poszukiwaniu ukierunkowanych zagrożeń na systemy teleinformatyczne.

 


 

Płk pil. Robert Cierniak od dwóch lat jest szefem Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Wcześniej służył na stanowisku zastępcy dowódcy 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Od ukończenia Szkoły Orląt związany był z 23 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i latał myśliwcami MiG-29. W powietrzu spędził ponad 3 tysiące godzin. Dowodził PKW Orlik w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing. Podyplomowe studia polityki obronnej ukończył w 2014 r. w Kanadzie.

 


Kmdr Mirosław Jurkowlaniec od czerwca 2018 roku dowodzi 3 Flotyllą Okrętów w Gdyni. Wcześniej był szefem Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie MW Dowództwa Generalnego RSZ. W czasie służby wojskowej zajmował wiele różnych stanowisk: dowodził np. 6 Ośrodkiem Radioelektronicznym, był zastępcą szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. Kierował także Oddziałem Oficerów Flagowych Szefostwa Szkolenia Morskiego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni i odpowiadał za szkolenie w 3 Flotylli. W marynarce wojennej służy od 1985 roku. Jest absolwentem studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i podyplomowych studiów polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Dwukrotnie przygotowywał Morską Jednostkę Działań Specjalnych Formoza do działań na Zatoce Perskiej w ramach operacji „Iraqi Freedom” i „Enduring Freedom”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub-Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Fabryka dżihadystów
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Modernizacja bombowców
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Uchylone wrota piekieł
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Modernizacja floty powietrznej
Być krok przed Bielikiem
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Medale dla uczestników walk w Karbali
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Noc Muzeów już w weekend!
Ich zadanie – zdobyć informację
Region Without a Key
Szef NATO w Warszawie
Targi Air Fair 2019
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
F-16 wracają do Polski
I poszli! Jak zawsze się bić!
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Kampania wyborcza poza armią
Kierunek: Afganistan
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Tu się zadań nie wybiera
Zmiany w przepisach mundurowych
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Zmiana warty na Mazurach
„Baltic Protector”
Wywiad AK w służbie aliantów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Jihadist Mill
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Wiosenna burza z polskim udziałem
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Jelcze dla Wisły
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO