moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozpocznie się szesnastka Terytorialsów z południowego Mazowsza

W najbliższy weekend rozpocznie się kolejne szkolenie ochotników do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie szesnastodniowe skierowane jest do ochotników, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z wojskiem. Podczas zajęć Terytorialsi będą wykorzystywali najnowsze karabinki GROT polskiej produkcji. Szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa w Radomiu.

Ochotnicy z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia w sobotę rozpoczną pierwsze szkolenie podstawowe. Zajęcia będą prowadzone na poligonie w Wędrzynie. Rozpoczynające się szkolenie jest skierowane do ochotników, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę wojskową. Szkolenie obejmuje 16 dni, a zakończone będzie uroczystą przysięgą wojskową. Piąta przysięga 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się 31 marca o godzinie 12:00 na Placu Corraziego w Radomiu.

Szkolenie to w praktyce będzie obejmowało naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich. Pierwszego dnia ochotnicy zostaną umundurowani i wyekwipowani. W kolejnych dniach zostaną poddani „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Następne dni obejmować będą wdrożenie elementów zielonej taktyki właściwej dla lekkiej piechoty.

REKLAMA

Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.

Ochotnicy posługiwać się będą najnowocześniejszą polską bronią - karabinkiem MSBS Grot. To pierwszy system broni strzeleckiej korzystający z amunicji 5,56 x 45 mm opracowany i wyprodukowany wyłącznie siłami krajowego przemysłu oraz ośrodków naukowych – jest on też w pełni zgodny ze standardami NATO.

***

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 18 050 żołnierzy, w tym 15 000 tys. ochotników oraz 3 050 tys. żołnierzy zawodowych.

Przeprowadzone analizy pokazują, że ponad 47% żołnierzy TSW posiada wykształcenie średnie, a prawie 34% wykształcenie wyższe. Co dziesiąty żołnierz formacji legitymuje się wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym.

Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 36% wykształcenie ogólne, a 17% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie medyczne a 2% posiad wykształcenie prawnicze i rolnicze. Analizy wskazują również, że ponad 62% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków.

Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 66% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 32 lat. W WOT służbę pełni ponad 13% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

Źródło: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Umowa na Harpie podpisana!
 
Żyj zdrowiej
Czerwoni w odwrocie
Szturmani na Lipie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
We Are All Darfur
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Iran uderza w USA
Chciałem walczyć z Niemcami
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Obradowała Rada Gabinetowa
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Ważka bliżej
Nowy wiceminister w MON
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Klasy wojskowe po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
O Patriotach na WAT
For the Right Cause
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
They Train Together, They Fight Together
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Double Eagle po nowemu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Krwawe walki o Monte Cassino
Symulatory strzelań Rosomaków
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał Iranu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rywalizacja strzelców wyborowych
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Darłowo czeka na śmigłowce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Własne interesy Europy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Podziemna potęga
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nauka zimowego pływania
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Defense Without Politics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO